banner214
 MERSİN NUSRATİYE CAMİSİ (MARUNİ KİLİSESİ) RESTORASYON PROJESİ
Yapının tarihçesi, estetik ve teknik özellikleri, değeri ve yasal statüsü kapsamında Çağdaş Koruma İlkelerine bağlı olarak Restorasyon projesi hazırlanmıştır. Restorasyonun amacı, yapının özgün durumuna bağlı kalınarak onarım yapmaktır. Yapının restorasyonunda kullanılacak uygulama teknikleri; Sağlamlaştırma, Bütünleme, Yenileme, Temizleme ve Eklenecek yeni fonksiyonları çözme, gibi teknikler kullanılmalıdır.
Genel ve yapısal tüm sorunlar ayrıntılı bir biçimde ele alınıp, yapıya özgü en az müdahale ile en iyi korumanın sağlanmasına önem verilmiştir. Mekanların mimari nitelikleri, malzemeleri, elemanları ve taşıyıcı sistemlerinin bozulmamasına özen gösterilmiştir. İhtiyaç programı gereği yapılması zorunlu ilave ve ekler de günümüz teknolojisi ve malzemesi kullanılarak özellikle ayırım getirilmiştir. Böylece bu dönemde yapılan müdahale belirginleştirilerek yapının orijinal durumunun okunması sağlanmıştır.
Restorasyon Kriterleri
Kriter 1: Yapıdaki ilaveler eğer belli bir dönemin özelliğini yansıtmıyor ise, tipik mimari özellikler göstermiyor ise, veya yapım tekniği, malzeme ve plan şemasına aykırı ise temizlenmelidirler.
Kriter 2: Olması gerektiği kesin bilinen orijinal elemanın ebatları, malzemesi, ve durumu biliniyor ise bu eleman doku farklılığı yapılmak kaydı ile orijinaline bağlı kalınarak inşa edilmelidir.
Kriter 3: Olması gerektiği kesin bilinen orijinal eleman hakkında yeterli bilgiye sahip değilsek günümüzdeki malzemeler kullanılarak karşılaştırmalı çalışmadan yararlanılarak inşa edilmelidir. Özgün yapı malzemesi ile farklılık yapılmalıdır.
Kriter 4: Orijinal elemanın varlığı hakkında yeterli bilgimiz yoksa bu durumda eleman olduğu gibi muhafaza edilecek, hiçbir ilave yapılmamalıdır.
Restorasyonda karşılaştırmalı çalışma ve restitüsyon verilerinde elde edilen veriler değerlendirilerek oluşturulmuştur. Cephelerde yapılan boya uygulamaları sonucu duvarda bulunan taşlar görünmeyecek şekilde kapanmıştır. Bunlar uygun teknik ve araçlar ile temizlenerek özgün biçimine dönüşümü sağlanmalıdır. 
Cephelerdeki kullanım zorunluluğundan kaynaklı olarak açılan kapı ve pencere boyutlan ile parmaklıkların, yapıda özgün ölçeklere yakın modüler bir sistem içerisinde tamamlaması sağlanmalıdır. Restorasyonda kapatılan kapı ve pencereler açılacak, yeni yapılacak kapı ve pencereler ise yöresel açıklıklara uygun olarak yapılmış olan imam evinin pencerelerinin boyut ve biçimine uydurulacaktır.
Restorasyon Aşamasında Esas Olan Kaynaklar Şunlardır:
a- Varlığı yapıda bulunmasından dolayı kesinlikle bilinenler
b- İzi olan yeri boyutu malzemesi yapıdaki diğer örneklerden bilinenler 
c- Yapıda herhangi bir izi olmayan formu boyutu ve malzemesi ile karşılaştırmalı çalışma ile bilinenler
Müdahale Kararları
Son derece karmaşık ve girift bir müdahaleler süreci yaşanmış olan yapının yukarıda bahsedilen işlevle yüklenerek restorasyonunda Rölöve Analizi üstünden yola çıkılmıştır. Yapılan Rölöve Analiz üzerine Restorasyon müdahale biçimleri aşağıdaki başlıklarda toplanmıştır.
1-Kaldırılacak Elemanlar:  Bu bölümde yapının özellikle klişeden camiye dönüştürülürken eklenen radikal ve yapının özgün niteliklerini bozucu muhdes elemanların (betonarme tavan, duvar ve yer döşemeleri, kapatılan pencere ve kemerler) kaldırılarak yabancı elemanlardan ayıklanması amaçlanmıştır.
2-Temizlenecek Elemanlar: Yapının iç ve dış duvarlarında özgününde taş olan yüzeylerin sıva ve boyalarının, kapatılan pencerelerin iç dolguları temizlenip özgün biçimi ile korunması sağlanacaktır. Tüm duvar yüzeylerinin temizliği sağlanarak derz boşalması ve taş erimelerine karşı önlemlerin alınması sağlanacaktır.
3-Deformasyonların Onarılacağı Taşıyıcı Elemanlar: Özellikle cami tavanında ahşaplarda ve dükkan olarak kullanılan mekanlarda meydana gelmiş olan deformasyonların giderilmesi çalışması bu aşamada yapılacaktır. Yapının zemin kat döşemesinde yapılmış olan şap, halıfleks, seramik, mozaik vb. döşemelerin uygulanması sonucu özgün zemin döşemesinin değişimine ve deformasyonuna neden olmuştur. Buna yönelik Koservasyon / Tamamlama gibi önlemler bu başlık altına girmektedir.
4-Kısmi Malzeme Bozulmaları ve Deformasyonların Giderileceği Mimari Elemanlar:Bu    bölüm;
a- Ahşap kapı / pencere doğramaları , tavanlar, döşemeler.
b- Metal aksam (demir parmaklık t demir payanda v.b.gibi)
c- Sıva raspası sonucu yenilenip onarılacak (özgününe uygun   )sıvalar   olarak gruplandırılmıştır.
5-Yenilenecek veya Yerinde Yokken Restorasyon Açısından Yapılması Gereken Elemanlar:
Bu bölümde özellikle sonradan ticaret mekanları olarak işlevlendirilen mekanların işlevsel özellikleri göz önünde bulundurularak kapı ve pencerelerin boyut ve biçim olarak yeniden düzenlenmesi, doğramalar ve döşemelerin yenilenmesi gibi elemanların değerlendirilmesi yapılmıştır.
Restorasyon   aşamasında   her   türlü   müdahalede,    yapıdaki    izlerden    ve karşılaştırmalı çalışmadan yararlanarak yapılacak tamamlamalar (elemanlar ve cephe kaplaması) özgün biçimine uygun olarak ancak farklı detaylar kullanılarak yeniden yapılmalıdır.  
Yapıda bulunan imam evinin kullandığı güney yöndeki avluda bulunan yoğun ağaçlar kilisenin güney cephesini kapatmıştır. Avluda yapıyı kapatan ağaçların kaldırılması, özgün döşeme seviyesinin bulunması, aralık kemerinin açılması ile yapılacak restorasyon çalışması yapının bütünlüğünü sağlayacaktır. Tüm üst örtü ve döşemeler ile pencere, kapı doğramaları ve parmaklıklar eldeki belgelere ve karşılaştırmalı çalışmaya göre tamamlaması yapılacaktır.
Onarım Aşamaları
Rölöve ve Restitüsyon aşamalarında belirtildiği üzere yapının kilise kullanımından camiye dönüştürüldüğü dönmelerde kapatılan kapı, pencereler (Cami içinde) ile, açılan yeni kapı ve pencereler (ticaret mekanlarında) gibi müdahaleler yapının kısmen özgün planını ve malzemesini bozmuştur.
Bu nedenle Restorasyonda ilk aşamada; Yapıyı sonradan eklenen veya kaldırılan yabancı elemanların günümüz kullanımına uygun olarak temizliği, tamamlanması ve yenilenmesi, son cemaat yerinin ve avlunun düzenlenmesi, İkinci aşamada ise duvar, döşeme ve cephelerde temizlik, sağlamlaştırma ve yeniden yapım uygulamaları yapılmalıdır. Üçüncü aşamada ise; yenilenen duvar sıvalan, üst örtü ve zemin döşemeleri ile çatıdaki bozulmaları giderecek temizleme ve tamamlamalar yapılacaktır.
Mekanlar için genel olarak yapılacak restorasyon müdahaleleri aşağıda verilmiştir:
Kullanım durumu Müdahaleler  
Camii Duvar yüzeylerinde raspa yapılaması
imam odası Zeminden gelen sular için izolasyon yapılması
işyeri 1 (Sigorta şirketi) Kapatılan kapı ve pencerelerin açılması, mekansal bütünlüğün sağlanması
işyeri 2 (Kırtasiye) Kapı ve pencerelerde düzenleme yapılması, duvar, döşeme ve tavanların özgün biçimine uygun olarak temizlenmesi ve yenilenmesi
işyeri 3 (Sigorta şirketi)
işyeri 4 (Sigorta şirketi)
işyeri 5 (Berber)
Avlu Avlu kuzey ve batı cephelerinin ortaya çıkarılması için yeni peyzaj düzenlenmesinin »yapılması, duvarlarda derz sağlamlaştırılmasının yapılması
imam lojmanı Çatıda su izolasyonunu yapılması, ahşap kasa ve kanatların yenilenmesi
Genel olarak tüm yapıda, malzeme niteliğini kaybetmiş olan tavanlar özgün malzeme ile yeniden yapılacaktır. Bununla birlikte pencere ve kapılar revize edilerek yerlerine monte edilecektir. Yemden yapılacak olan ıslak hacimlerde fayans döşenecektir. Metal elemanlar ise zımparalama suretiyle korozyon giderilip koruyucu malzeme ile koruma sağlanacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198