Öne Çıkanlar mezitli Chp yeni dönem eğitimlerine başladı. sinankoc Gözaltı

"1 YILDIR DÖNMEYEN SERMAYE"

Mil-Sağlık Sen Mersin İl Temsilcisi Mustafa Duruel, sağlık çalışanlarına ayrılaran döner sermayenin, ülkemizin tüm hastanelerinde döner sermaye dağıtımının yapılamaz hale geldiğini belirtti. Duruel,  "1 yıldır dönmeye sermaye" diyerek duruma tepki gösterdi. 

- Bu haber 208 kez okundu.

"1 YILDIR DÖNMEYEN SERMAYE"


Haber: Turan DAL
Devlet hastanelerinden sağlık çalışanlarına bir yıldır döner sermayeden pay dağıtılamaz duruma gelindiğini kaydeden Mil-Sağlık Sen Mersin İl Temsilcisi Mustafa Duruel, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. 
"ACİLEN DÖNER SERMAYE YÖNETMELİĞİ DEĞİŞMELİDİR"
Sağlık çalışanlarının maaşlarını, diğer memurların maaşlarına denkleştirebilmek  için ödenen döner sermayenin, tüm sağlık tesislerinde neredeyse yaklaşık bir yıldır ödenmediğini aktaran Duruel, "Ülkemizin tüm hastanelerinde döner sermaye dağıtımı yapılmaz hale gelmiştir. Acilen döner sermaye yönetmeliği değişmelidir. Döner sermaye dağıtımında baz alınan sağlık tesisi gelir ve giderlerinde, gider için harcanan tutarın enflasyona bağlı  artması, buna rağmen gelir için kriter sayılan SUT fiyatlarının 2007 yılından bu yana aynı kalması, sağlık personellerinin en çok şikayet ettiği konuların başında gelmektedir. Elbette biz sağlık çalışanı olarak profesyoneliz ama SUT fiyatlarında yapılmayan artışın bir an önce yapılması gerekmektedir.  SUT fiyatlarının artması gelire bağlı ücretin artmasını, dolayısı ile hem hastanenin işleyişinin aksatmadan devam etmesini ve sağlık personelinin mağdur olduğu,  hiç alamadığı döner sermayeden, pay alabilmesini  sağlayacaktır. Aksi takdirde hastaneler ekonomik olarak çöküşün eşiğinden  kurtulamayacaklardır" dedi. 
"ARTIK DÖNER SERMAYE DÖNMEMEYE BAŞLIYOR"
Duruel, "Döner sermaye performansa bağlıysa herkesin performansı değerlendirilsin, yok değilse döner sermaye hekim dışı sağlık çalışanlarına da dönsün bi zahmet. Zaten hastanelerde bir aylık kesilen faturanın yüzdde 21 oraya buraya vergiye kesiliyor, geriye yüzde 79 kısım kalıyor. Bunun yüzde 40 idarenin insiyatifi ile personele dağılacak, bunun içinde sabit ödemelerde olacak.     Geriye yüzde 39'luk kısım hastanenin giderleri için kullanılacak, ama hastaneler borçlanmalarını 9 aylığın üstünde bırakıp ödeyemedikleri için personelin alacağı yüzde 40'lık dilime göz dikiyorlar. Durum böyle  olunca, benim sağlık çalışanı kardeşim, hiç döner sermaye alamıyor, artık döner sermaye dönmemeye başlıyor. Sağlık çalışanlarının asıl korkusu 3 bin 100 TL  civarı olan maaşlarına ek olarak diğer memurlara yetiştirme babında hastanenin aylık biriken parasından verilen 900 ile 1500 TL arasında değişen, sabit paranın hastanelerin gelirlerindeki düşüş nedeni ile ödenemeyecek hale gelir endişesidir. Tekrar ve üstüne basa basa vurguluyoruz: döner sermaye yönetmeliği acilen düzeltilmeli. Her çalışanı kapsayan, memnun edecek yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Yamalı bohçaya dönen döner sermaye mevzuatının hakkaniyetli, adil ve kimseyi çerçeve dışında bırakmadan düzeltilmesi, konuyla ilgili bakanlığınızın acil çözüm bulması gerekmektedir" diye konuştu.
Duruel, çözüm önerisi olarak ise şu ifadeleri kullandı. 
"1- Sabit Ek Ödemeler döner sermaya kapsamından çıkartılarak , Genel bütçeden ödenmeli ve Emekliliğe yansıtılmalıdır.
2- SUT fiyatları gerçekci seviyeye çekilmeli hastanede üretilen hizmetin hakettiği ücret ortaya çıkmalıdır.
3- Hastane gelirinin yüzde 40 Yönetici inisiyatifine bırakılmaksızın ek ödeme olarak dağıtılmalı
4- Hekim dışı çalışan sağlık personeline de performans getirilmeli 
5- Standart bir çalışma düzeyindeki doktorun çalışması üzerinden gidilerek tavan ek ödeme hesaplanmalı ve doktor yapacağı iş ve işlemlerden 1 puan karşılığı ne alacağını önceden bilmeli.Ek ödeme nedenli doktor kaynaklı iş yavaşlatma , hasta bakmama , ameliyat yapılmaması vede doktorun kendi dışındaki nedenlerle emeğinin karşılığını alamaması gibi sorunlara çözüm olacaktır."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.