Öne Çıkanlar SİLİFKE tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI mersin Mersinli gazeteciler yeni binaya taşınıyor

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ KINANDI

Haber Merkezi

Yapılan açıklamalar şu şekilde; CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay’ın 15 Temmuz Darbe Girişimi ile İlgili yaptığı açıklamada demokrasi vurgusu yaparak, “15 Temmuz darbe girişiminin üzerinden iki yıl geçti. Demokrasiye ve milli iradeye yönelik bu hain kalkışma ve arkasındaki FETÖ terör örgütünü bir kez daha lanetliyor, darbe girişimine karşı çıkarken şehit düşen tüm yurttaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Tıpkı 15 Temmuz gecesi gibi bugün de halk egemenliğine ve Türkiye’nin demokratik birikimine sahip çıkmaya kararlıyız” dedi

 15 Temmuz sonrası dayanışma vurgusu yaparken darbenin siyasi ayağına müdahale edilmesini talep eden Aktay, “Darbe girişimine karşı milletimiz ve Gazi Meclisimiz ortak bir direniş sergileyerek, bu girişimi boşa çıkarttı. Tavrını demokrasiden, millet egemenliğinden yana koydu. Ancak bu kararlı duruş ne yazık ki güçlü bir demokrasi kurma fırsatına dönüştürülmedi. Sonraki süreçte Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni devre dışı bırakan bir OHAL rejimi yerleştirildi. Aradan 2 yıl geçmiş olmasına rağmen darbenin siyasi ayağının çıkarılmasına dönük esaslı bir adım atılmadı” ifadesini kullandı.

 Demokrasinin üstünlüğünü savunan Aktay, “Askeri ya da sivil her türlü darbeye karşı duruşumuz her şartta devam edecektir. Demokrasiye kast eden her türlü girişime geçit vermemenin yolu, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerinde yatmaktadır. Darbelerin panzehiri ise kuvvetler ayrılığına dayalı, demokratik, laik, sosyal, hukuk devletidir.  Tek güvencemiz ve umudumuz yine halkımızın azim ve kararlılığıdır. Demokrasiye ve millet egemenliğine olan inancımızla 15 Temmuz hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyor, şehitlerimizi minnetle anıyor, gazilerimize sağlık ve esenlik diliyoruz” dedi.

“81 Milyon tek yürek”

AK Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, 81 Milyon tek yürek olarak 15 Temmuz hain darbe girişimini önlediğini ve tüm dünyaya demokrasi dersi verdiğini kaydederek,” Tanka, tüfeğe karşı milli iradesini ortaya koyarak mücadele eden milletimiz, tüm dünyaya ülkenin gerçek sahibinin kim olduğunu göstermiş oldu” dedi.

Ercik, 15 Temmuz hain darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü bir lider olmasının büyük rol oynadığını söyledi. Güçlü lider önderliğinde halkın demokrasiye sahip çıktığını ifade eden Başkan Ercik, “ 1960’tan günümüze kadar olan darbelere bakıldığında gerçekten lider olmanın ne kadar büyük bir görev olduğunu gördük. Eğer o gün Cumhurbaşkanımız dik duruşunu sergilememiş olsaydı bizde ona bağlı olarak geri planda kalmış olacaktık. Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ile birlikte milletimize güven gelmiş oldu ve halk demokrasiye sahip çıktı. Cumhurbaşkanımız milleti ile beraber meydanlara indi ve milletin huzuruna çıkmış oldu. Böyle bir sürece bakıldığında Kurtuluş Savaşında olduğu gibi Liderler güçlü ise savaş kolay kazanılıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhuriyetinin tarihte birçok darbeye maruz kaldığını hatırlatan Ercik, “15 Temmuz’da halkımız namusuna sahip çıktı. Biz bu asil milletle ne kadar onur ve gurur duysak azdır. Dünyada darbelerin başarısız olduğu bir ülke var mı? 1960 da darbe oluyor başarılı oluyorlar 1970 'de darbe oluyor başarılı oluyorlar,1980 de darbe oluyor başarılı oluyorlar 1997'de bir darbe daha yine başarılı oldular. 15 Temmuz 2016’da ise milletimiz hem içerideki karanlık güçlere hem de dış dünyaya karşı nasıl dik duruş sergilenmesi gerektiğini örnek bir şekilde göstermiş oldu. Bizden sonra gelen nesil bu topraklarda darbelere tanıklık etmeyecektir. Bundan sonraki süreçte darbeler tarihe gömülmüş olacak” diye konuştu.

Diz çöktürmeye çalışan hain darbecilere karşı direnen halkın destan yazdığını belirten Ercik, “Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) hain darbe girişiminde aziz Milletimiz üzerine düşen görevi eksiksiz yerine getirdi. Halk vatanını, milletini, namusunu korumak için gözünü kırpmadan meydanlara indi. Geçmişi kahramanlarla dolu bir millete diz çöktürmeye çalışan hainler, milli irade karşısında yenildiler. Aziz milletimiz o gece oynanan oyunun farkındaydı. Hain darbe girişimine karşı milletimiz, sokaklarda canını feda ederek direndi. Milletimize darbelerle bedeller ödetmeye çalışanların planları altüst oldu. O hainler kendi planlarında boğuldular! 15 Temmuz, demokrasi adına verilen mücadelenin adıdır. Milletimizin onurlu mücadelesi o geceyi unutulmaz kılmıştır.” diye konuştu.  15 Temmuz gecesi Milletin dünyaya demokrasi dersi verdiğini belirterek açıklamasını sonlandırdı.

“Hoca görünümlü Voyvoda…”

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Başkanı Zeynel Uğur Gölgeli; Türk Milleti’ni bölmek, parçalamak ve yok etmek isteyenleri, yine yüce Türk Milleti’nin geçit vermediğine değinerek, “Rabbim tüm şer odaklarına karşı Yüce Türk milletine Turan'ı nasip eylesin” temennisinde bulundu.

Gölgeli, “Hoca görünümlü Voyvoda” olarak tanımladığı terör örgütü FETÖ’nün elebaşı Fethullah Gülen ve terör örgütü mensuplarının 15 Temmuz gecesi Yüce Türk milletinin imanı ve sarsılmaz iradesi karşısında şaşkına döndüğünü aktardı. Gölgeli mesajında, “Kıymetli Ülküdaşlarım; Öncelikle geride bıraktığımız 24 Haziran seçimleri itibariyle; partimize göstermiş olduğunuz teveccühten ötürü her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Seçimin, bekamız için en hayırlı bir şekilde sonuçlandığını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Aziz milletimiz, milli ve manevi değerlerine sahip çıkmıştır. Bu seçim, Türk milleti için büyük önem ifade etmiştir.  Milli hassasiyet sahibi vatandaşlarımız, Bilge Liderimizin vermiş olduğu güven ve cesaret ile şer odaklarının kafalarına balyoz gibi inmiştir” ifadelerini kullandı.

"15 Temmuz demokrasi zaferidir"

Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, 15 Temmuz tarihinin bir demokrasi zaferi olduğunu belirterek, "Söz konusu vatan ve millet olduğu zaman Türk Milleti gereken cevabı her zaman vermeye hazırdır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve demokrasimizi sonsuza kadar yaşatacağız" dedi.

Çanakkele ruhunun 15 Temmuz tarihinde bir kez daha yaşatıldığını kaydeden Tuna, "15 Temmuz 2016’da Türk Milleti’nin birliğine ve dirliğine kast edilerek gerçekleştirilmesi planlanan hain darbe girişimi ülke sevdalılarının sayesinde başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Türk Milleti, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı ruhunu 15 Temmuz gecesi bir kez daha göstermiştir" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğüne yönelik yapılan alçakça girişimlerin hiçbir zaman amacına ulaşamayacağını aktaran Tuna, "Söz konusu vatan ve millet olduğu zaman Türk Milleti gereken cevabı her zaman vermeye hazırdır. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve demokrasimizi sonsuza kadar yaşatacağız. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın" şeklinde konuştu. Tuna, "Başta Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ülkemizin birliği ve devletimizin bekası için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, gazilerimize de sağlıklı ömür diliyorum" dedi.

 “15 Temmuz milli bir destandır”

Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, ’15 Temmuz gecesi Türkiye Cumhuriyetini karanlık bir çukura itmek isteyen FETÖ terör örgütü Türk milletinin demokrasi adına gösterdiği kararlı duruşu ve canını hiç düşünmeden tanklara siper eden korkusuz tavrı sayesinde püskürtüldü. Milletimiz tarihte eşi benzeri olmayan bir ihanetle karşı karşıya kaldı. Uluslararası terör örgütlerinin yerli işbirlikçisi olan terör örgütü tarafından 248 vatan evladımız şehit edilmiş ve 2 bin 196 vatandaşımız ise gazi olmuştur’ dedi.

15 Temmuz 2016 tarihinin üzerinden geçen 2 yıllık süreçte üretim hatlarını hiç durdurmadıklarını kaydeden Başkan Tekli, ‘Biz 16 Temmuz 2016 günü olduğu gibi sonrasında da üretimden vazgeçmeden, ülkemiz için, kentimiz için çalışmaya mücadele etmeye devam ettik. Üretim hatlarımızın hiçbir zaman durmadığının net göstergesi, enerji tüketim rakamlarımızın sürdürülebilir bir artış göstermesidir. İstihdam rakamlarımız, ihracat rakamlarımızdaki grafikler hep üst seviyelere tırmanış gösterdi. Ülkemizin ekonomik anlamdaki kurtuluşunun üretimden geçtiği felsefesi ile hareket ederek kentimize yeni sanayi alanları kazandırmanın mücadelesi içerisinde olduk. Türkiye inancı ile hareket eden, üretimden ve yatırımdan hiçbir zaman vazgeçmeyen sanayicilerimize şükran borçluyuz’ dedi. ‘15 Temmuz kandı darbe girişimini halkımızın demokrasiye olan güçlü bağları engellemiştir’ diyen Başkan Tekli, ‘Memleketimiz için şehadet mertebesine yükselenlerle beraber 15 Temmuz şehitlerini şükran ve minnetle anıyorum. Şehitlerimizin yakınlarına sabırlar, gazilerimize şifalar diliyorum. 15 Temmuz unutulmamalı, ısrarla unutmamalıyız, unutturmamalıyız’ şeklinde konuştu.

 “OHAL KALDIRILMALI, KHK’LAR GERİ ÇEKİLMELİ”

Mersin Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, 15 Temmuz 2016 gecesi FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin 2. yılında yaptığı yazılı açıklamada; darbe girişiminin Türkiye’nin anayasal düzenine, demokrasimize ve kardeşliğimize yapılmış hain bir saldırı olduğunu söyledi. Açıklamasında, OHAL KHK’ları ile temel hak ve özgürlükleri sınırlandırmaya yönelik tedbirlerin yanı sıra, çok sayıda kanunda da önemli ve kalıcı değişiklikler yapılarak hukukun büyük yara aldığını söyleyen Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Artık OHAL kaldırılmalı, KHK’lar geri çekilmeli ve normalleşme sürecine gidilmelidir. OHAL değil, demokrasi istiyoruz” dedi.

Yeşilboğaz yaptığı açıklamada,  “Yıllardır tüm kurumları bir cemaate teslim edenlerin yapmış oldukları yanlışın bedelini milletimizin ödemesi acı bir gerçektir. Eğitimden sağlığa, hukuktan orduya, devletin neredeyse tamamının cemaatin yönetmesine izin verilmiştir” diye konuştu.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 20 Temmuz 2016 tarihinde ilan edilen OHAL’le birlikte atılan adımları değerlendiren Yeşilboğaz, “OHAL ilan edilirken 1,5 ay sürmeyecek dediler ama 2 yıldan beri sürüyor. OHAL milleti etkilemeyecek, sadece FETÖ terör örgütü ile etkin bir mücadele gerekçesiyle ilan edildi denildi ama KHK ile araçlarda kış lastiği düzenlemesi bile yapıldı. Siyasal iktidar tarafından, OHAL ile ilgisi olmayan konularda dahi yasal düzenleme ve kanun çıkarma, kanunlarda değişikliği yapma yetkisi TBMM'den alınarak Bakanlar Kurulu'na verilmiştir.  Hukuksal ve anayasal her türlü denetimden uzak bir şekilde KHK ile düzenlemeler getirilmesi, hukuk devleti açısından son derecede tehlikeli bir gelişmedir. OHAL kararnameleri Meclis tarafından onaylanmalıdır. OHAL KHK’larıyla yapılan düzenlemelerin çok önemli bir kısmı savunma alanını düzenlemektedir. KHK ile özellikle mesleğimize ve savunma hakkına yönelik yapılan düzenlemeler, hukuk devletinde rastlanmayacak bir biçimde yapılmıştır ve hukukumuz büyük yara almıştır, toplumun hukuka olan güvenini büyük ölçüde sarsmıştır. KHK hükümlerinin çoğunluğu geçici değil, olağanüstü hal süresini aşan kalıcı düzenlemelerdir. Bu KHK’lar insan hakları, parlamenter demokrasi ve hukukun üstünlüğünün üzerinde ciddi tehdit yaratmaktadır. OHAL, Türkiye’de uygulandığı haliyle, KHK’larla büyük hukuksuzluk yaratıyor. Yönetim biçimine dönüşen OHAL derhal sonlandırılmalı, KHK’lar geri çekilmeli, ülkemizde normalleşme sürecine gidilmelidir” şeklinde konuştu.

OHAL ve KHK değerlendirmesinde ise Yeşilboğaz, “Bu vahim gidişat, demokrasi ve hukuk devleti için artık son bulmalı. OHAL ve KHK’lar ile yönetilmek istemiyoruz. OHAL, halkın iradesine karşı işlenen bir suçtur. Hukukun ayaklar altına alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı faşist düzen artık ortadan kalkmalıdır. OHAL değil demokrasi istiyoruz. Ülkemiz maalesef darbelerden çok yara almıştır, büyük zarar görmüştür Aynı acıların bir daha yaşanmaması için Cumhuriyete ve demokrasiye sımsıkı sarılmalıyız ve bu değerlerimizi korumalıyız. Gün, demokrasiye ve milletin iradesine sahip çıkma günüdür. Her türlü darbeyi lanetliyoruz, kınıyoruz. Bu vesileyle; Başta Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, vatanımızın birliği ve bütünlüğü uğruna görev yaparken teröre kurban verdiğimiz şehitlerimizi ve 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı çıkarken şehit olan güvenlik güçlerimizi, vatandaşlarımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum” ifadesini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291