Öne Çıkanlar CEMAAT kaza Artvin aziz biricik mersin

20 YILDIR ÇÜRÜYEN TESİSE TALİP VAR VEREN YOK

Mersin Mezitli ilçesinde sahilde bulunan ve yıllardır atıl vaziyet de olan İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri resmen kaderine terk edilmiş ve çürümeye bırakılmış durumda. Atıl durumda bulunan bu tesisin değerlendirilmesi için her yolu denediğini, ilgili herkesle görüştüğünü ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan,  “Bizim ilçemizde olduğu için böyle çürümüş bir vaziyette kalmasına gönlümüz el vermiyor” diyerek her yere yatırım yapıldığını, buranın neden görmezden gelindiğini sordu ve ilgililere seslendi.

Haber: Seren SABUNCU

Mersin Mezitli ilçesinde denize sıfır alanda bulunan ve yıllardır atıl vaziyette olan İçişleri Bakanlığı Eğitim Tesisleri, 15 yıldır atıl durumdan kurtarılmayı bekliyor. Yaklaşık 37 dönümlük İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Eğitim Birliği Başkanlığı tesisleri yıllardan beri anlamsız bir şekilde, yöneticilerin ve siyasilerin kişisel ihtiraslarına kurban edildiği ileri sürülüyor. Konu hakkında İMECE’ye görüş veren Mezitli Belediyesi Başkanı Neşet Tarhan, buranın tekrardan kazandırılması için tek başlarına güçlerinin yetemeyeceğini, siyasi görüş gözetmeksizin hep beraber, bu atıl durumdaki tesisin yeniden kazandırılması için çağrıda bulundu.

BİNA VE SOSYAL TESİSLER ÇÜRÜYOR

Mezitli ilçesinde sahile sıfır durumda dinlenme ve eğitim tesisi yıllardır bomboş atıl vaziyette ve polisler tarafından korunuyor. Bakımsızlıktan dolayı adeta çürümeye yüz tutmuş İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Eğitim Birliği Başkanlığı tesislerine neden el atılmadığı da merak ediliyor. Konum itibariyle ve çok amaçlı kullanılabilecek olan bu tesis, kişisel ihtiraslara kurban edildiği iddiaları da ortada dolaşıyor. Konuya açıklık getiren Başkan Tarhan, yıllardır bunun mücadelesini verdiğini şu sözlerle anlattı, “Burası deniz kenarında çok güzel bir alan. Valilik, belediye ve özel idarenin bir ilişkisi söz konusu olup geçmişte böyle kurulmuş. Mersin’de bu alan Valiliğe verilirken Adana’da, Büyükşehir’e verilmiş örneğin. Sonuç itibariyle bunların hepsi İçişlerine bağlı tabi ki. Uzun yıllardır kullanmamasının getirdiği bir olumsuzluk var Mersin’deki tesiste. Geçmişte İçişlerine bağlı olaraktan Valiler, Kaymakamlar veya Bakanlık personelleri burayı bir anlamda  bir eğitim kampı olarak değerlendiriyordu. Fakat uzun yıllar önce kapatıldı. Lütfi Elvan bakanken bunu gündeme getirdik, o zamanki valilerle de çeşitli temaslarımız oldu. Bunların en somutu, Sayın Elvan plan bütçe komisyonu başkanı iken Süleyman Soylu’yu arayarak  bu konuyu gündeme getirdi. Bize gelen habere göre burayı vilayet evi olarak yapılacağı söylendi ama bugüne kadar bir gelişme olmadı. Geçtiğimiz günlerde Belediyeler Birliği Başkanı aynı zamanda Gaziantep Belediye Başkanı Fatma hanıma bu konuyu ilettim. İçişleri bakanlığıyla birlikte iletişime geçmesini el birliğiyle bir şeyler yapıp Türkiye’deki bütün belediye başkanları buradan yararlanasın diye teklifte bulunduk. Fatma hanımın kendi ifadesi; ‘bizim  burayı rasyonel olarak işletmemiz mümkün değil’ dedi ve sıcak bakmadı teklifimize.”

İLGİLENEN ÇOK YAPAN YOK

Buranın bir kamu tesis alanı olduğuna dikkat çeken Tarhan İçişleri Bakanlığı’nın bu alan için turizm tesis alanı olarak ilan ettiğini yine aynı İçişleri Bakanlığı zamanında bu kararın yanlış olduğunu açıkladı ve burası için zamanında 3 kere ihaleye çıkıldığını ama müşteri bulunamadığını hatırlattı. Başkan Tarhan,  “Burası artık idari bir yapılaşma, konut olamaz. Geçmişte otel yapılmak üzere ihalelere çıkılmıştı evet. Ama dediğim gibi müşteri çıkmadı. Bakanlık kararın yanlış olduğunu söylemesi üzerine Büyükşehir Belediyesi burayı kamu tesis alanı olarak değiştirdi, şuanda da kamu tesis alanı burası” dedi ve bu alan için çok ilgilenenlerin olduğunu ama somut bir sonuca varılamadığını söyledi. 

“KİMSEYE RANT KAPISI OLMASIN”

Bu alanın rant kapısı değil, toplumsal olarak kamunun yararına tekrardan kazandırılması gerektiğinin altını çizen Tarhan, “Tek başımıza bizim gücümüz yetmez almaya. Bizim ilçemizde olduğu için böyle çürümüş bir vaziyette kalmasına gönlümüz el vermiyor. Yakın zamanda kültür merkezi yaptık mesela bize orayı verselerdi bu kadar masraf yapmaya da gerek kalmayacaktı atıl durumda olan o güzelim yer de değerlendirilmiş olacaktı. Çeşitli alanlarda kullanılması için de tekliflerde bulunduk zamanında. Devlet, hükümet, yerel yönetim olarak ayırt etmiyorum ben, elimizde bir varlık varken bu varlığı değerlendirme lazım. üzülüyorum açıkçası ben bu görüntüden dolayı. Görsel kirliliği bir tarafa yazık ediliyor böyle bir yere. Bugün burada hükümete sesleniyorum, ayrıca Mersin’den giden bir maliye bakanımız var Sayın Elvan’ın kendisine de sesleniyorum; sizin desteklerinizle, STK’ların destek verip gündeme getirmesiyle kısacası hepimizin desteğiyle konuyu çözmemiz gerekir. Belediyemizin tek başına çözeceği bir konu değil” dedi. 

“BİZ İSTİYORUZ Kİ ATIL HİÇBİR YER KALMASIN”

Tece’de emniyete verilmiş bir binadan söz eden Başkan Tarhan, “O da atıl durumda çürüyordu. İkisini aynı anda gündeme getirdik. Bu tesiste yol alamadık ama Tece’deki yapı şuanda 5 yıldızlı bir otel ayarında bir hale getirildi. Mezitli gibi her gün değeri artan bir yerde denize yakın olmasından dolayı konum itibariyle çok güzel bir yerin değerlendirilmiyor olması çok üzücü. Burası resmen terk edilmiş bir yer” diyerek Türkiye’de o kadar yerlere yatırım yapılırken buranın neden yıllardır görmezden gelindiğini sordu.

MEZİTLİ, BİR SPOR MERKEZİ KAZANACAK

Yakın zamanda Mezitli’de spor kompleksi yapılmaya başlanılacağının duyurusuna yapan Tarhan protokollerin hazırlandığını söyledi. Tarhan şöyle devam etti, “Stadyum denilen bir bölgemiz var bizim. Gençlik Spor Bakanlığı ile bize ait bir yer burası. Biz bunu meclis kararı ile tahsisini yaptık. Tamamı bize ait olmadığından dolayı ciddi yatırımlar yapamıyoruz. Bize verin değerlendirelim dedik vermediler. Biz bakanlığa hiçbir ücret almadan tahsis ettik. Ama şart koştuk, 2 sene içinde çalışmaların başlatılacağı şartıydı. Burasının spor merkezi, spor kompleksi olması için protokoller hazırlanıyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291