banner165
Öne Çıkanlar imece usulü okul öncesi eğitim İstemihan Talay BARAJ kar

Bu haber kez okundu.

9 yıllık dava yılan hikâyesine dönüştü

27.12.2013 tarihinde yapılan ihalenin encümen kararında artı KDV olarak ihale kararı alınmış, ancak buna aykırı ihale ilan, satış şartnamesinde ve tutanağında artı KDV’nin yazılmadığı Devlet ihale kanununa göre açıklık şeffaflık ve rekabet ilkesine aykırı olduğu anlaşıldı.

Mersin’in Silifke ilçesi Taşucu Mahallesinde daha önce Taşucu Belediyesine ait parsellerin ihale davası yılan hikâyesine dönüştü. Taşucu mahallesinde bulunan ve daha önce Belde olan Taşucu Belediyesine ait olan 415,416 ve 418 nolu parsellerin yılan hikâyesine dönüşen davaları Mart 2002 yılında başlıyor.

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı yazlık yerlerden biri sayılan ve kapatılan Taşucu Belediyesinin imar planına “hizmet alanı” olarak işaretlendiği 186 dönüm arazinin gerçek sahibi olan Hazine tarafından kendisine devredilmesi talebiyle Silifke Asliye Hukuk Mahkemesinde tapu tescil davası açar. Yapılan duruşmalar sonucu mahkeme bedelsiz olarak devri istenen tapu tesciliyle ilgili Belediyenin talebini yerinde görür ve 1 Mart 2003 tarihinde kararını verir. Ancak Hazine kararı Yargıtay’ a taşır. Yargıtay kararı bozar ve yerel Mahkemeye geri gönderir.

İBRETLİK HİKÂYE

Silifke Asliye Hukuk Mahkemesi 20 Ocak 2004 tarih 2004/27 sayılı kararla daha önceki görüşünde ısrar eder. Arazinin Hizmet Alanı kaydıyla Belediye adına ve tek kuruş ödenmeden tesciline karar verir. Hazine bir kez daha temyiz eder ama Yargıtay’ da onaylar hükmü ve 186 metrekare taşınmaz Belediyeye geçer. İbretlik hikâyenin birinci bölümünde, Kapatılan Taşucu Belediyesi adına perde mutlu sonla kapanır.

6 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren ve 13 yeni Büyükşehir Belediyesinin kurulmasıyla ilgili kanunun maddeleri içinde mevcut Büyükşehir Belediye sınırlarını il sınırı olarak belirleyen ve o sınırlar içindeki Belde Belediyelerini mahalleye çevirerek en yakın ilçe Belediyesine bağlar. Kanun 12 kasım 2012 tarihinde Mecliste kabul edilir, gönderildiği Cumhurbaşkanı tarafından da 6 Aralık günü imzalanarak Resmi Gazetede yayınlanır ve yürürlüğe girer. O hükümler 186 dönümlük hizmet alanına sahip Taşucu Belediyesini de tüzel kurum olarak ortadan kaldırmakta ve Silifke Belediyesinin Mahallesi konumuna dönüştürür.

ENCÜMEN KARARINA RAĞMEN ÇELİŞKİLİ ŞARTNAME

27.12.2013 tarihinde yapılan ihalenin encümen kararında artı KDV olarak ihale kararı alınmış, ancak buna aykırı ihale ilan, satış şartnamesinde ve tutanağında artı KDV’nin yazılmadığı Devlet ihale kanununa göre açıklık şeffaflık ve rekabet ilkesine aykırı olduğu anlaşıldı. Belediye eski Başkanı Yaşar Açıkbaş ihaleyi yapmak için önceden Taşucu Belediyesinin bağlı bulunduğu Silifke ilçe Belediyesinden izin alması gerekirken izin almadığı da ortaya çıktı.

Hazinden bu yeri gecekondu kanununa göre alıp amacı toplu konut yapılacağını taahhüt eden Belediye eski başkanı Yaşar Açıkbaş, yalnız ihale ilanında arsayı satın alan kesinlikle arsayı satamaz diye şerh düşülmediği de tutanaklarda ortaya çıktı.

BELEDİYENİN SATIŞ YETKİSİ SONA ERMESİNE RAĞMEN İHALE YAPILIR

Kanunun geçici 1. maddesi kapanacak Belediyelerle ilgili düzenlemeleri kapsamaktadır ve o maddenin 26. bendi hiç bir tartışmaya yol açmayacak, Şöyle der geçici 1. maddenin 26. bendi:” Bu kanunla tüzel kişiliği kaldırılan belediyeler, kanunun yayımı tarihinden itibaren kendilerine ait taşınmaz malları satamazlar.” Tüzel kişiliği kaldırılan Taşucu Belediyesi Hazineden Belediye Hizmet Alanı kaydıyla ve bedava aldığı araziyi metrekaresi 22,5 liradan haraç mezat satışa çıkarır. Hazırlanan ve soru işaretleriyle dolu Avam Proje nedeniyle kafasında soru işaretleri dolu inşaat firmalarının çekinceler nedeniyle girmekte tereddüt ettikleri ihale 27 Aralık günü gerçekleşir. Komşu parsellerin 200 liraya havada satıldığı arazi metrekaresi 33 liradan bir talipliye kısmet olur. İşin daha vahimi Taşucu Belediyesi bu satışı yetkisinin sona ermesinden, tüzel kişiliğinin taşınmaz satışı yapamayacağı hükmünün Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından yapmıştır.

ARSA SATIŞI İPTAL OLUR BAŞKAN DEVREYE GİRER

Bu kanunla tüzel kişiliği kaldırılan belediyeler, kanunun yayımı tarihinden itibaren kendilerine ait taşınmaz malları satamazlar.” maddesi bu kadar açıkken herhangi bir yerel yönetim yasayı çiğneme adına satmaya kalkarsa ne olur? Sorusuna gelince tüzel kişiliğinin sona ermesiyle Taşucu’ nun bağlandığı Silifke Belediyesi satış işleminden haberdar olunca, Mersin İdare Mahkemesine başvurup satış kararının iptalini ve yürütmenin durdurulmasını talep eder. Konunun hassasiyetini gören İdare Mahkemesi beklemeden ve başvuruyu alır almaz 15 Ocak 2013 günü satışla ilgili yürütmeyi durdurma kararı alır.

ET KOKARSA TUZLARIZ, YA TUZ KOKARSA?

MHP’ den AK Parti’ ye transfer olan Taşucu Belediye eski başkanı Yaşar Açıkbaş sanki böyle bir Mahkeme kararı yokmuş gibi oturur İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne başvurup satış işleminin onaylanmasını ister. Genel Müdürlük başvuru üzerine 23 Ocak 2013 tarihli yazı ile konunun asıl muhatabı Silifke Belediyesinden görüş ister. Silifke Belediyesi yasal olmayan, üstelik Mersin İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararıyla herkesin durması gerektiği satış işlemine onay vermediğini bildirir. İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü 15.2.2013 tarihinde satışı onaylıyor.  Şu soruya yanıt verilemiyor çünkü: “Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü madem bildiğini okuyacaktı, bizim görüşümüzü neden sordu? Madem sordu, neden gereğini yerine getirmedi?” şimdi akıllara ‘et kokarsa tuzlarız, ya tuz kokarsa? Sorusu geliyor.

BELEDİYE TAPUYU, FİRMA PARASINI İSTİYOR

2002 yılından 2015 yılına kadar devam eden davalar sonucunda şimdi de 186 dönümlük arsayı satın alan özel firmanın 2015 yılında açtığı dava ile 2013’te ödenen ihale bedelini veya faizini değilde hukuken görünümlü bütün zararlarının karşılanmasını istiyor. Böylece tapu talep davası alacak-verecek davasına dönüştü. Önümüzdeki günlerde Silifke de görülecek davanın sonucu merakla bekleniyor.

Açılan davalar nedeniyle Konut alanı olarak satışı yapılan arsanın aradan geçen 9 yıla rağmen konut projesi de bir türlü gerçekleşemedi. Böylece 9 yıllık dava yılan hikâyesine dönüştü.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner185