banner214
Öne Çıkanlar 2021 mhp fahrettinkoca vaka covid covid19 şehirler yük trafiği GÖÇMEN

"AÇLIK GREVLERİ DEVAM EDİYOR"

Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu adına açıklama yapan koordinasyon üyesi Avukat İsmail Bozkurt, 2020 yılı içerisinde İnfaz Kanunu’nda yapılan düzenlemelerin mahpuslar arasında yarattığı eşitsizliğin ortadan kaldırılması için mahpuslarda başlatılan süresiz-dönüşümlü açlık grevini hatırlatarak Tarsus Kampüs Kapalı Cezaevi'nde açlık grevlerinin süresiz ve dönüşümlü olarak  devam ettiğini ifade etti.

AÇLIK GREVİNDE 118. GÜN

2020 yılı içerisinde İnfaz Kanunu’nda yapılan düzenlemelerin mahpuslar arasında yarattığı eşitsizliğin ortadan kaldırılması, cezaevlerinde artan ve ağırlaştırılan insan hakları ihlallerinin sonlandırılması ve Türkiye’deki cezaevlerinde devam eden tecrit ve izolasyon uygulamalarına son verilmesi amacıyla 27 Kasım 2020 tarihinde mahpuslar tarafından süresiz-dönüşümlü açlık grevi eyleminin başlatıldığını hatırlatan Av. Bozkurt, "Bu kapsamda Tarsus Kampüs Kapalı Cezaevinde 118. gününe giren açlık grevleri süresiz dönüşümlü devam etmektedir" dedi.

"YASALARIN UYGULANMASI ZORUNLULUKTUR"

Av. Bozkurt, "Gelinen süreç içerisinde özellikle İnfaz Yasasında yapılan değişiklikler ile mahpuslar arasındaki infaz ayrımının adaletsizlik yarattığı ve suça göre infaz usullerinin devreye sokulduğu görülmektedir. Bu kapsamda özellikle şartlı salıverme süresinin Cezaevi İzleme ve Gözlem Komisyonları tarafından hukuksuz ve gerekçesiz şekilde ötelendiği, tahliye taleplerine ilişkin verilen dilekçelerin işleme alınmasının geciktirildiği ve tahliye taleplerinin siyasi mahpus olmaları nedeniyle keyfi şekilde engellendiği görülmektedir. 5275 sayılı İnfaz Kanunu ve bu kanuna dayanak olarak çıkarılan yönetmeliklere aykırı infaz uygulamalarının sebep olduğu tecrit ve insan hakları ihlalleri uygulamalarının sonlandırılması, hukuk devleti anlayışı gereği insan yaşamına ve onuruna dönük infaz uygulamalarıyla yasaların uygulanması zorunluluktur. Bilinmelidir ki mahpus olmak temel insan haklarından muaf tutulmaya hiçbir şekilde bahane edilemez" diye konuştu.

"GREVCİLERİN SAĞLIK SORUNLARI DİKKATE ALINMALI"

"Yıllardan bu yana hasta mahpuslarla ilgili devam eden sağlık sorunları konusunda yeteri kadar hassasiyetin gösterilmediği bilinen bir gerçektir" diyen Bozkurt şöyle devam etti, "Yaşam hakkı konusunda tüm vatandaşlar gibi korunma ve sağlığa erişimden faydalanma hakkına sahip olan mahpusların cezaevleri içerisinde yeteri kadar bu haklarını kullanamadıklarını ifade etmek gerekir. Zira Tarsus Kampüs cezaevi içerisinde kronik hastalığı bulunan birçok mahpusun revire çıkma ve hastaneye sevk taleplerinin yerine getirilmediği şeklindeki şikayetlerinin devam ederek artığını belirtmek isteriz. Ayrıca devam eden açlık grevleri nedeniyle grevcilerin sağlık sorunları yaşamamaları adına gerekli dikkat ve özenin gösterilmesi gerektiğini tekraren belirtmek istiyoruz."

"DEVLET İNSANI YAŞATMALI"

Bozkurt, "Mahpusların cezaevlerinde yaşadığı insan hakları ihlallerinin sonlandırılması, İnfaz Yasasındaki adaletsizliğin giderilmesi, mahpusların sağlığa erişim hakkının sağlanması gibi en temel taleplerimizin ivedilikle yerine getirilmesi bu eylem planının göstermelik olmadığını ispatlaması açısından da bir samimiyet testi olacaktır. Bu Eylem Planı ile devletlerin bireyleri koruma ve yaşam hakkına saygı ilkesi kapsamında devam eden sorunların çözümü açısından bir an önce mahpus hakları konusunun acil bir şekilde gündemine almasını gerektirmektedir" dedi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin sosyal bir devlet olduğunu bu nedenle devletin insanı yaşatmak için var olduğunu ifade etti.

ADALET BAKANLIĞI'NA SESLENDİLER

Mersin Cezaevi İzleme Koordinasyonu olarak Adalet Bakanlığı'na ve diğer ilgili hükümet kurumlarına seslenen Av. Bozkurt, "İnfaz sistemindeki adaletsizliğin artmasına neden olan ve koşullu salıvermeyi iyice imkansız hale getiren İnfaz Yönetmeliği ile Gözlem ve Sınıflandırma Merkezlerinin ve Hükümlülerin Değerlendirilmesi Dair Yönetmeliğinin iptaline, mahpuslar üzerindeki baskının derhal son bulmasına, mahpuslara çıplak arama zulmünün dayatılmasından vazgeçilmesine, sağlığa erişim hakkının sağlanmasına, devam eden açlık grevi eylemleri nedeniyle yaşam hakkına dönük ağır sonuçların doğmaması için bir an önce adım atmaya, mahpusların ulusal ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını ivedi şekilde yerine getirmeye çağırıyoruz" dedi.

Haber: Mikail PELİT

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255