Öne Çıkanlar SİLİFKE tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI mersin Mersinli gazeteciler yeni binaya taşınıyor

 Akdeniz'de mahalle ve taziye evi açıldı

 

 

İmece Haber Merkezi- Akdeniz Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre; Akdeniz Belediyesi tarafından geçtiğimiz Mayıs ayında temeli atılarak yapımına başlanan Gündoğdu Mahalle ve Taziye Evi, inşaatın tamamlanmasının ardından düzenlenen açılış töreniyle birlikte hizmete girdi. Mahalle halk toplantıları ve halk günü uygulamalarında Gündoğdu ve civar mahalle sakinlerinin talepleriyle oluşturulan proje çerçevesinde yapılan bina, üniversite sınavına hazırlık ve beceri kursları merkezi olacak, ayrıca mahalle sakinlerinin taziye evi olarak kullanılacak. Belediyenin 2014-2019 stratejik planı içerisinde yer alan mahalle evleri projeleri çerçevesinde yapımına başlanan bina, proje yapım süresi olan 180 gün içinde tamamlandı. Belediye Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk’ün ev sahipliği yaptığı açılış törenine Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Eş Başkanı Selman Günbat, HDP Mersin Milletvekili Adayı Mehmet Alış, Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Yardımcıları Sebahat Gençtarih Cebe, Ülfiye Özcan, Bedrettin Gündeş ve Hâkim Baykara, birim müdürleri, mahalle muhtarları, çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ve mahalle sakinleri katıldı. Törenin açılışında ilk olarak Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu söz aldı.

 

“BİNALARIN İŞLEVİNİ ZİHNİYET BELİRLER”

 

Gündoğdu Mahalle ve Taziye Evi açılışını sade bir törenle yapmak istediklerini dile getiren Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu, bu mahalle evinin nasıl ortaya çıktığını mahalle sakinlerine, kadınlara ve gençlere anlatmak istediğini ifade etti. Sorumluluk alanı çok geniş olan, buna karşın kendine ait arazisi az bulunan bir belediye olduklarını vurgulayan Eş Başkan Mutlu, “Yeni sosyal alanların üretilmesi noktasında Akdeniz Belediyesi’nin çok büyük bir çaba ve mücadele içerisinde olduğunu bilmenizi isterim. Gündoğdu Mahallesindeki bu arazi üzerine bu inşaatı yaparken, kadınların, çocukların ve gençlerin kendi çalışmalarını, toplantılarını ve etkinliklerini yapacağı bir mekân olmasını düşündük. Bunun yanı sıra da Eğitim Destek Evimiz burada kurslar açacak. Ama her şeyden önce bir taziye evi de olması için projeyi şekillendirdik. Biz diğer belediyeler gibi bu tür projeleri halktan kopuk bir biçimde geliştirmiyoruz. Aksine, halkın talep ve gereksinimlerini göz önünde bulunduruyor ve buna göre proje üretiyoruz. Gündoğdu Mahalle ve Taziye Evi artık halkımızın hizmetine açılmıştır, buranın sahibi kadınlar ve gençlerdir” şeklinde konuştu. Bu nedenle kadın ve gençlerden beklentisini de dile getiren Eş Başkan Mutlu, “Komün zihniyeti dediğimiz kolektif çalışma tam da budur. Belediye demek devlet demek değildir. Aksine halkın kazandığı, halka ait bir yerdir. Bu sizin oluşturduğunuz, sizin vergilerinizle vücut bulan bir mekândır. Dolayısıyla kolektif anlayış dediğimiz şey, işte buraya sahip çıkmaktır. İçindeki zihniyet doğru değilse, yaptığınız tesis sadece beton yığını olarak kalır. Bu tür mahalle evlerini tüm mahallelerimizde yaygın hale getirmeyi arzu ediyoruz. Ben bu çalışmayı bizzat yürüten Eş Başkan Yardımcımız Sebahat Gençtarih Cebe ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Mehtap Sili başta olmak üzere bu binanın her bir taşında emeği geçenlere, Gündoğdu Mahalle Muhtarımıza teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

“GENÇLERİ KORUMAK HEPİMİZİN GÖREVİ”

 

Daha sonra söz alan Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı M. Fazıl Türk, gençlerin sokağın kötü alışkanlıklarından korunması ve kurtarılması için bu tür sosyal mekânların bir fırsat olarak görülmesi gerektiğine işaret etti. Eş Başkan Yüksel Mutlu’nun büyük arzusu ve emeği ile mahalle ve taziye evleri projelerinin ivme kazandığının altını çizen Eş Başkan Türk, “Gerçekten bu projenin vücut bulması noktasında en fazla çabayı Eş Başkanımız Yüksel Mutlu sarf etmiştir. Sadece Gündoğdu için değil, tüm mahallelere böyle mahalle evleri kazandırma çabası ve azmi içerisindedir. Huzurlarınızda kendisi başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Gündoğdu Mahalle ve Taziye Evi artık halkımızındır, sizin hizmetinizdedir. Biz burada yapılacak tüm çalışmalara halkımızın duyarlılık göstermesini ve katılımcı olmasını istiyoruz. Burası dört duvar olarak kalmasın, içini dolduralım. Burada en büyük görev mahalle sakinlerine düşüyor. Burada mahallenin talebine göre, mahalle sakinlerimizin isteğine göre binamızın bazı bölümlerini dizayn edeceğiz. Gençleri, çocukları bataklıktan, kahve köşelerinden kurtarmak için en büyük görev anne-babalara ve biz yöneticilere düşüyor. İmkânlarımız dâhilinde bu çerçevede halkımızın taleplerini yerine getireceğiz. Uygun arazi bulduğumuz bölgelerde mahalle ve taziye evleri yapımına devam edeceğiz. Bu binaların yapımı için hayırsever bazı yurttaşlarımız da katkıda bulunmaya hazır olduklarını bildirdiler. Ben tekrar mahalle evimizin hepimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

Konuşmaların ardından Eş Başkanlar ve diğer konuklar yurttaşlarla birlikte kurdeleyi açtılar. Akdeniz Belediyesi Eş Başkan Yardımcısı Sebahat Gençtarih Cebe, kadınlara ve gençlere binanın tüm katlarını bizzat tanıttı, atölye ve derslikleri gezdirdi. Gençlere burada verilecek eğitim programları hakkında bilgi veren Eş Başkan Yardımcısı Cebe, kurs kayıtlarının başladığını ve ücretsiz kursların tüm yurttaşlara açık olduğunu da dile getirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291