banner165
Öne Çıkanlar ÇOCUKHAKLARIGÜNÜ 20KASIM Bahçelinin sağlık durumu ile ilgili açıklama yaptı. vahap ıslah

“Anadolu Kültürü resmileşti”

Mersin Barosu’na kayıtlı 14 uzman arabulucu avukat, bir araya gelerek Mersin Metropol Arabululuculuk Merkezi’ni açtı. Merkez Akdeniz ilçesi Gökdelen binasında hizmete giren Arabuluculuk Merkezinde, hizmet verecek olan uzman arabulucu Avukat Şirin Güner ve uzman arabulucu Avukat Yıldız Koca taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlıkları mahkemeye gitmeden çözüme kavuşturulacağınısöyledi. Güner, Anadolu Kültüründe yer alan arabuluculuk sisteminin hızlı ve güvenilir alternatif bir çözüm yolu olarak yasallaştığını dikkat belirtti.

- Bu haber 29 kez okundu.

“Anadolu Kültürü resmileşti”

Mersin Metropol Arabuluculuk Merkezinde, hizmet verecek olan uzman Arabulucu Avukat Şirin Güner ve uzman Arabulucu Avukat Yıldız Koca,arabuluculuk müzakere yöntem ve teknikleri ile taraflar arasındaki hukuki uyuşmazlıkları mahkemeye gitmeden çözüme kavuşturulabileceğini belirtti.  Arabuluculuk sürecinin; ekonomik, hızlı, gizli ve tarafların kendi iradeleriyle başlatıp bitirdikleri gönüllü bir alternatif çözüm yolu olduğuna dikkat çeken Avukat Şirin Güner “Vatandaşların yıllar süren yargılama aşamalarını, kısa bir sürede sonuçlandıran bir sistemdir'' dedi.

Dünyada arabuluculuk uygulamaları yaygın olarak kullanılmakta ve yargılamaya alternatif olarak öncelikli olarak tercih edilmekte olup, oturmuş durumdadır. Ülkemizde İş uyuşmazlıkları kapsamında 2018 yılında zorunlu hale gelen arabulucululuk mesleği Hukuk fakültesinden mezun olup beş yıllık kıdeme sahip olan ve arabuluculuk eğitimini başarı ile tamamlayanlar tarafından yapılmaktadır.  2019 yılında Ticari Uyuşmazlıkların 2020 yılında ise Tüketici Hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkların arabuluculuk yolu ile çözümlenmesi amaçlanmaktadır. Akdeniz ilçesi Gökdelen binasında hizmete giren Arabuluculuk Merkezinde 14 uzman arabulucu avukat çalışmaktadır. Metropol binasında kurulan arabuluculuk Merkezinde 4çözüm odası bir eğitim salonu, bekleme odası bulunuyor.

 “ANADOLU KÜLTÜRNDE VARDIR”

Metropol Arabuluculuk Merkezi arabulucularından Şirin Güner ve Yıldız Koca Arabuluculuk sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.  Uzman Arabulucu avukat Şirin Güner, Tarafların bir araya gelerek verecekleri bir dilekçe ile arabuluculuk yoluna başvurabileceklerini, mahkemeden bu şekilde talepte bulunabileceklerini  veya dava öncesinde ihtiyari veya dava şartı kapsamında arabuluculuk sürecine başvuracaklarını söyledi.

 Arabulucu Avukat, Güner 2018 yılında zorunlu hale gelen arabuluculuk süreciyle birlikte, müzakerelerin daha sağlıklı, tarafların rahat edeceği şekilde yapılması, arabuluculuktan beklenen faydanın en üst düzeyde olması ve işlevsel olması için 14 uzman arabulucu avukatın bir araya gelerek Mersin Metropol Arabuluculuk Merkezini açtıklarını ifade ederek, “Aslında Anadolu Kültüründe var olanı resmi olarak yapıyoruz. Her şey tarafların kendi hür iradesi ile başlayıp bittiği,  şeffaf ve gizlilik esasına dayalı şekilde uygulanıyor.’ dedi

“KAZAN KAZAN İLKESİNE DAYALI BİR SÜREÇ”

Arabuluculuğunda ikiye ayrıldığına dikkat çeken Avukat Şirin Güneri, şöyle konuştu: “ Arabuluculuk ikiye ayrılıyor ihtiyari ve zorunlu. Zorunlu arabuluculukta başvurunun yapıldığı yer Adliye binası içerisinde ki arabuluculuk merkezidir. Taraflar dava açmadan önce adliyede bulunan arabuluculuk merkezine giderek uyuşmazlığın çözümü için sistemden bir arabulucu görevlendirilmesini talep edebilir. Arabuluculuk siciline kayıtlı arabuluculara sistem üzerinden görev dağılımı yapılır. Bizler İhtiyarı arabuluculukta ise, işçi ile işveren arasında yaşanan problemin çözümünde rol alıyoruz. İşveren veya işçinin anlaşma talebi üzerine arabuluculuk görüşmelerini Merkez de gerçekleştiriyoruz.”

En iyi ihtimalli bir davanın 1-2 yıl sürdüğünü ifade eden Avukat Güneri  “En ufak Dava 1.5-2 yıl sürebiliyor ama Arabuluculuk Merkezinde kısa bir süre içerisinde çözüm bulmak mümkündür. Sosyal hayatı yıpratmadan yani davacı-davalı olmadan dostane bir çözüm bulunabiliyor. Arabuluculukta iki tarafta kazanmalı. Mahkemeye gittiğinde bir taraf kazanır bir taraf kaybeder. Ama Arabuluculuk Merkezinde öyle olmaz iki tarafta kazanır.  Kazan kazan ilkesine dayalı bir süreç.  İki tarafın ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılamaya çalışıyoruz. Mahkemelerin yükünü azaltmak amacımız” diye konuştu.

“SÜREÇ GİZLİLİK ESASINA DAYALI BİR SÜREÇ”

Metropol Arabuluculuk Merkezinde görev yapan uzman Arabulucu Avukat Yıldız Koca ise,arabuluculuk sürecinin gizliliği esas olan bir süreç olduğunu belirterek,“Taraflar arasında yapılacak olan görüşmeler bir başka birisinin aleyhine kullanılamaz.  Gizliliği ihlal etme durumda da 6 aya kadar hapis cezası öngörülmüştür. Bu sebeplerle güvenilir, hızlı sonuçlanması ve ekonomik olması sebebiyle Türkiye’de uygulanan arabuluculuk müzakerelerinin tüm dünyada da tercih edildiğini“dedi

Koca, Arabuluculuk Merkezinde görüşme faaliyetlerine başladıklarını ve tüm arabuluculuk toplantılarını burada yaptıklarını kaydetti. Arabuluculuk sürecini anlatan Koca,  şunları söyledi: “Merkezin arabuluculuk müzakereleri için fiziki koşullar uygun. Burada arabuluculuk ile ilgili eğitimler düzenlemeyi düşünüyoruz.  Burası Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın da istediği koşullarda bir merkezdir.2018’un başlarında İşçi ve işveren arasında yaşanan uyuşmazlıkların arabuluculuk müzakere ve teknikleri ile çözümlendirilmesi amaçlanmış, tarafların anlaşmaması durumunda dava yoluna gidileceğini ve devamla 2019 yılında ise Ticari uyuşmazlıklarda tarafların arabulucuya gideceği 2020 yılında Tüketici uyuşmazlıklarının arabuluculuk yolu ile görüşüleceği anlaşma olmaması halinde  daha sonra dava yoluna gidileceği şeklinde yasal değişiklik yapılmıştır. Burada amaçlanan tarafları husumetten kurtararak yargılama külfetinden kurtarmaktır. Mahkemede karar hakim tarafından verilirken, arabuluculuk sürecinde kararı tarafların belirlemekte ve belirlenen, anlaşılan veya anlaşılmayan hususlar arabulucu tarafından tutanak altına alınmaktadır. “

“ARABULUCU HAKİM GİBİ DAVRANMAZ”

 Kanunda aksi kararlaştırılmadığı sürece arabulucuyu taraflar kendileri belirlemekte olup, arabulucu müzakare boyunca hakim gibi davranmaz ve taraflara hukuki tavsiyelerde bulunmayacağına dikkat çeken Koca “Arabulucu uyuşmazlığın çözümü için gerekli müzakere yöntem ve tekniklerini kullanarak, taraflara eşit şekilde süreci yönetmekle yükümlüdür. Arabulucuk sürecine, taraflar uyuşmazlığın tarafı olarak taraflar bizzat, vekilleri vasıtasıyla veya kanuni temsilcileri ve tarafların kendi rızası ile uyuşmazlığın çözümüne katkıda bulunabilecek kişilerle katılabilmektedir. Taraflar her aşamada arabuluculuk sürecine başvurabilme hak ve yetkisine sahiptir. Bu dava aşamasında ve yargılamanın ortasında dahi tarafların arabuluculuk sürecine kendi iradeleri ile başlayıp bitirebileceğini göstermektedir. Genel ahlak kuralları ve kamu düzeninin gerekleri doğrultusunda tarafların üzerinde serbestçe tasarrufta bulundukları her türlü hukuki uyuşmazlığın arabuluculuk süreci ile çözümlendirilmesi mümkündür. Arabuluculuk süreci menfaat temelli bir süreç olduğundan kazan kazan ilkesi göz önünde bulundurulur.”

 Arabuluculuk  Merkezi’nin İstanbul Tahkim Merkezi olan İSTAC ile MED-ARB kuralları çerçevesinde bir protokol imzaladığını ifade eden Koca “Ticari uyuşmazlıkların çözümünde önce arabuluculuk faaliyeti yapılacak, arabuluculuk sürecinde anlaşma olmaması durumunda da uyuşmazlığın çözümü için tarafların da talep etmesi durumunda tahkim yoluna gidileceği yönünde tutanak tutulacaktır” dedi.

Mersin’de 200 civarında arabulucunun aktif şekilde çalıştığını ifade eden Koca, “Bunlardan bir kısmının sadece iş hukuku konusunda arabuluculuk yapmaktadır. Şu an hem ticari uyuşmazlık, hem iş hukuku hem de Tüketici Hukukundan kaynaklı uyuşmazlıklara bakıyoruz.  Arabuluculuk dünya genelinde de çok tercih edilen bir uyuşmazlık çözüm yoludur. Türkiye’de arabuluculukta hem ulusal hem de uluslararası alanda ileri bir noktaya kendini taşımak istiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.