banner214
Öne Çıkanlar mersin protokol mersinüniversitesi uyuşturucu sentetik istanbul operasyon homurlu beyaz Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

“ASM çalışanlarıyla değil, covıd-19 ile mücadele edin”

Dört Aile Sağlığı Merkezi(ASM)’nin haksızlığa uğradığını söyleyen Mersin Tabip Odası Mersin Şubesi Başkanı Dr. Mehmet Antmen, “ASM’nin sınıflarının düşürülmesi ve tüm çalışanların zorlu pandemi koşullarında ekonomik olarak zor şartlara mahkûm edilmesidir” dedi.

“BU İNSANLAR CANLARINI ORTAYA KOYARAK HİZMET VERMEKTEDİRLER”

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, şubesi ve Mersin Aile Hekimleri Derneği adına ASM’lerle ilgili Nafiz Çolak Aile Sağlığı Merkezi’nde açıklama yaptı. Dr. Antmen,  “COVID-19 ile mücadelede sınıfta kalan ve bu başarısızlığını sağlık çalışanlarına, vatandaşa yüklemeye çalışan Sağlık Bakanlığı yeni bir skandala daha imza atarak ilimizdeki dört Aile Sağlığı Merkezi’nin sınıflarını haksız yere düşürmüş ve zorlu koşullarda COVID ile mücadele eden sağlık çalışanlarına bir darbe daha vurmuştur” dedi. Mersin’de 2010 yılında sağlık ocaklarının kapatılmasından sonra birinci basamak sağlık hizmetlerinin tüm zorlu koşullarda Aile Sağlığı Merkezleri’nde yürütüldüğüne dikkat çeken Antmen, “Son bir yıldır COVID pandemisi ile mücadele dokuz hekim ve toplam 20 sağlık çalışanımızı kaybettik. Ölen dokuz arkadaşımızın üçü de aile hekimidir ve bu insanlar canlarını ortaya koyarak hizmet vermektedirler. Ancak hepimizin bildiği gibi çalışma yaşamını çok zora sokan sözleşmeler ile bu çalışma ortamı devam ettirilmekte ve pandemiye rağmen bu sözleşme şartlarına göre insanlar çok mağdur olmaktadırlar. Bu mağduriyetlerden biri de şu an açıklamayı yaptığımız Nafiz Çolak ASM, M.Akif Ersoy ASM, Kaleyolu ASM ve Osmaniye ASM’nin sınıflarının düşürülmesi ve tüm çalışanların zorlu pandemi koşullarında ekonomik olarak zor şartlara mahkûm edilmesidir” ifadelerini kullandı.

“TAM BİR İŞÇİ DÜŞMANLIĞI”

Başkan Antmen, “M.Akif Ersoy ASM’nin temizlik personelinin COVID’e yakalanması sonrası kullandıkları rapor nedeniyle yıllık rapor ve izin süresi olan 14 günü geçmediği halde bu neden gösterilmiştir. Nafiz Çolak ASM ve Osmaniye ASM’de çalıştırılan personellerin COVID olması ve bu nedenle de işten çıkarılıp yerine başka bir personelin alınmaması gerekçe gösterilmiş ve bu dört ASM sınıf düşürülmüş, bu şekilde de ödenekleri kesilmiştir. Bununla da yetinmeyen Sağlık Bakanlığı geçmişe yönelik ödeneklerin de geri ödenmesini isteyerek tüm çalışanları çok zor durumda bırakmıştır. Bu uygulamaya nereden baksanız ciddi bir tutarsızlık vardır. İşçi çıkarmanın yasak olduğu bir dönemde rapor süresi dolan işçinin işten çıkarılmaması ve yerine başka bir temizlik işçisinin alınmamasının gerekçe gösterilmesi tam bir işçi düşmanlığıdır ve hükümetin söyledikleriyle yaptıklarının ne kadar farklı olduğunun çok somut bir göstergesidir” diye konuştu.

“BU UYGULAMA İNSAFLA, ADALETLE VE İNSANLIKLA BAĞDAŞMIYOR”

“Mersin Tabip Odası ve Mersin Aile Hekimleri Derneği olarak biz bu yapılanın çok ciddi bir haksızlık ve adaletsizlik olduğunu düşünüyoruz” diyen Antmen, “Çok zor şartlarda pandemi ile mücadele eden sağlık çalışanlarına sözleşmenin antidemokratik maddelerini bahane ederek yapılan bu uygulama insafla, adaletle ve insanlıkla bağdaşmıyor. Sağlık Bakanlığı bu kararından hemen vazgeçmeli ve yaşanan mağduriyeti ortadan kaldırmalıdır. Sağlık çalışanlarının yaşadıkları bu zorlu pandemi koşullarını düzeltmek ve ek destek sağlamak yerine bu mağduriyeti yaşatanlar,  buradaki sağlık çalışanı arkadaşlardan özür dilemelidir” dedi. Başkan Antmen, “Bu vesile ile aslında başından bu yana karşı çıktığımız Aile Hekimliği Sistemi’nin aksaklıkları ve eksikliklerinin de gün yüzüne çıktığı görülmektedir. Bu sistemin acilen değiştirilerek tüm aile sağlığı merkezlerinin kamulaştırılması, tüm çalışanların kadrolu, iş güvenceli bir şekilde çalışmalarının sağlanması, her aile hekimine en az bir ebe ve bir hemşire, her ASM’ye de bir sağlık memuru, bir çevre sağlığı teknisyeni ve bir temizlik görevlisi olacak şekilde kadroların genişletilmesi gerekmektedir. Birinci basamağın asli görevi olan koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik gerekli tedbirler alınmalı, COVID-19 mücadelesi hastanelerde değil birinci basamak temel alınarak ve güçlendirilerek yapılmalıdır” diye konuştu.

“BİZLER BU SÜREÇTE ARKADAŞLARIMIZIN YANINDA”

Sağlık çalışanlarının COVID-19 pandemisi ile mücadele ederken, Sağlık Bakanlığı’nın çalışanlara karşı mücadele vermesini asla kabul edilemeyeceğini söyleyen Antmen şöyle devam etti, “ Her dört ASM çalışanları Sağlık Bakanlığı’nın bu hukuksuz uygulamalarına karşı idare mahkemesine başvurup haklarını sonuna kadar arayacaklar ve gerek Mersin Tabip Odası olarak gerekse de Mersin Aile Hekimleri Derneği olarak bizler bu süreçte arkadaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.”

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.