banner214
Öne Çıkanlar baro toplu Tere yağında tavuğun Mersin tarihi Chp FİLM

BABAOĞLAN BASIN MENSUPLARIYLA BULUŞTU

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Babaoğlan, bir otelde Mersin basını ile bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Babaoğlan, önemli açıklamalarda bulundu.

“AĞUSTOS AYI İÇERİSİNDE İL BAŞKANIMIZI ATAMIŞ OLACAĞIZ”

İl Teşkilatı için Mersin ile ilgili sürecin henüz bitmediğini söyleyen Babaoğlan, “Komisyon şeklinde aday olmak isteyen isimlerle görüşüyoruz. Her bir il için 3 aday belirliyoruz. Genel Merkez kimin il başkanı olacağına istişare sonucu karar veriyor. DEVA Partisi’nden kararları tek bir isim almıyor. DEVA Partisi olarak Türkiye siyasi tarihinden uzun yıllar kalıcı olmak için yola çıktık. Kendimizi merkez sağ ya da merkez sol olarak değil de merkez partisi olarak tanımlıyoruz. Bugüne kadar 33 İl Başkanımızı açıkladık. 20 günde 33 il başkanımızı atadık. Mersin ve Adana’da listeler son halini almadığı için daha uzun sürecek. Çok kısa bir sürede 22 il başkanımızı daha atadığımızı göreceksiniz.  Mersin’de çok sayıda iş insanı ile görüştük. Bizim talebimizle olan görüşmeler oldu. Onların talebiyle olan görüşmelerimiz oldu. Mersin il başkanının kimin olacağını inanın ben de bilmiyorum. Zaten bunu bilmemem de gerekir. Doğru olan da bu.Biz lider değil , kadro hareketiyiz. İl Başkanının kimin olacağına benim değil Mersinlilerin karar vermesi lazım. Bu görüşmeleri bu yüzden yapıyoruz. Her kesimden insanın görüşünü alıyoruz. Olabildiğince her kesimin üzerinde mutabık olduğu bir ismi belirlemeye çalışıyoruz. Bunlar içerisinde akademisyenler, iş insanı ve esnaf var. Bunlarla görüşme halindeyiz ve süreç bitmiş değil. Ağustos ayı içerisinde Mersin il başkanımızı da atamış olacağız” diye belirtti.  

“TUTARLI BİR POLİTİKA İZLEYECEĞİZ”

Türkiye’de ciddi bir adalet sorunu olduğunu vurgulayan Babaoğlan, “İnsanlar bir tweet atarken ya da bir beğeni bile yaparken korkuyorsa orada size güven sorunu başlar. Bu yüzden ülkeye dış sermaye girişi yok. Çünkü insanlar Türkiye’ye yatırım yapmaya korkuyor. Bırakın dış sermayeyi kendi öz sermayemiz dışarı kaçıyor. Ülkenin durumuna değerli yalnızlık deniliyor ama ben buna değersiz yalnızlık diyorum. Geldiğimiz nokta DEVA Partisi’nin kuruluşuna sebep olan durumdur. Mesela Suriye ile ilgili konuda yanlış politikalar nedeniyle geldiğimiz noktaya bakın. Sorunun taraflarıyla konuşmaktan bile kaçıyoruz. Suriye konusu çok taraflı ve çok boyutlu bir hal almış durumda. Türkiye ve Mersin’de ciddi bir Suriyeli sorunu var. Biz bu duruma mühendislik ya da matematikte azgın problemler diyoruz. Burada çok değişik paydaşları var. Burada masayı kurup tüm taraflarla konuşmak gerekiyor. Türkiye’nin bu konuda başkalarının masasına oturacağına kendi masasını kurması gerekir. DEVA Partisi olarak bir tutarlı bir politika izleyeceğiz. Ana hedefimiz o bölgeyi güvenli gelmesine öncülük edip bu topraklarda misafir ettiğimiz 4 milyona yakın Suriyeli misafirlerimizi güven içerisinde ülkelerine dönmelerini sağlamak. Bunu sadece bir söylem olarak değil eylem olarak da hayata geçireceğiz. Suriye’deki sorunla ilgili ana muhataplardan biri haline gelmişken halen Suriye ile iletişime geçmiş değiliz. Bu da oldukça üzücü bir nokta” şeklinde belirtti.

“MERSİN’DE EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİ PLANSIZLIK”

Mersin’in sorunlarına da dikkat çeken Babaoğlan, “Mersin’i çok iyi biliyorum. 2004 yılına bu kentte yaşadım. Geniş ailem hep Mersin’de dolayısıyla Mersin ile güçlü bir bağım var. Mersin ile ilgili en önemli problem Mersin’e gelmek. Mersin’e İstanbul’dan gelmek çok zaman alan bir süreç. İşte bu konuda Çukurova Havalimanı’nın önemi ortaya çıkıyor ama maalesef temeli 2013 yılında atılmasına rağmen halen bitirilmiş değil. İşte altyapısı bitti, üst yapı çalışmaları başladı diye diye yıllardır Mersinliler avutuluyor. Nüfusu 2 milyona yakın olup da havalimanına sahip olmayan tek kent Mersin’dir. Karadeniz’in birbirine 50 km yakın illerin her birinde havalimanı varken ülkenin ekonomi açısından dinamo kentlerinden olan Mersin’de bir havalimanı yok. Yine yıllardır yaz aylarında süren bir Çeşmeli-Taşucu otoban çilesi var. Yazları tıklım tıklım olan kış aylarında boş olan bu yol hem Mersinliler için hem de Mersin’e günübirlik gelen tatilciler için çileye dönmüş durumda. Ve burayla ilgili ‘Ha bugün ha yarın ihaleye çıkıldı’ denilerek yine Mersinliler uyutuluyor. Yine Mersin’de ciddi bir betonlaşma var. Tarım alanlarını betona kurban ediyoruz. Türkiye’de ve Mersin’de parayı resmen betona gömüyoruz. Bu Mersin’in sancılı konularından biridir. Mersin’in en büyük sorunlarından biri de plansızlık. Yapılan yatırımlar geleceği önceleyen değil, günü kurtarmaya dönük yatırımlar. Mersin’de bir aidiyet duygusunu yerleştirmemiz lazım. Bir lobi gücü yok Mersin’in. Aslında doğru bir merkezi atama ve liyakat ile Mersin’in sorunları çözülebilir. Ancak bu sistemde Sayın Cumhurbaşkanına ulaşamadığınız da kentinizdeki yatırımlar da ya yapılmıyor ya da durma noktasına geliyor. Bu aslında Türkiye’de son 20 yılda kurulan bir sistem. Bu sistem zaten liyakati bitiriyor. Biz DEVA Partisi olarak ülkeye liyakati getirmeye çalışacağız. Türkiye’deki sorunları ayrıştırarak değil ancak birleştirerek çözebiliriz. Hükümet sorunlara çözüm bulamadıkça ayrıştırıyor. Biz biraz daha farklı bir siyasi anlayış getirmek istiyoruz. Gündemi biz siyasetçilerin değil vatandaşların belirleyeceği bir siyasi anlayışla hareket ediyoruz. Kurucu Genel Başkanımız Ali Babacan’a özellikle büyük bir ilgi ve teveccüh var. Ali Babacan, AK Parti içerisinde temiz kalmış siyasetçilerin başında geliyor. Parti olarak dijital altyapıya yatırım yapıyoruz. Neticede ana akım medya abluka altında bu yüzden biz de partimizi dijital altyapı üzerinden tanıtmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“İTTİFAK İÇİNE GİRMEDEN YOK YÜRÜMEK İSTİYORUZ”

Başka partililerle ittifak iddialarına da değinen Babaoğlan, “DEVA Partisi, merkez parti olma iddiasıyla yola çıkmış bir siyasi hareket. Biz herhangi bir siyasi partinin eklentisi olmak yerine kendi siyasetimizi oluşturup ona göre yol almak istiyoruz. Biz olabildiğince kendimizi vatandaşlarımıza anlatarak, yerelden genel bir siyasi anlayışla geleceğe yürümek istiyoruz. Karşımıza çıkacak problemlere göre de pozisyon alacağımızı söyleyebilirim. Biz olabildiğince hiçbir siyasi partiyle ittifak içine girmeden yol yürümek istiyoruz. Günün sonunda karşımıza ne çıkacak onu bilemiyoruz tabi. Neticede artık Türkiye’de maç oynanırken kurallar değiştiriliyor. Türkiye’nin bulunduğu nokta maalesef bu. Eğer seçimlerle ilgili bir değişiklik yaparlarsa emin olun bu DEVA Partisi’nin önünü kesmek için yapılmış bir hareket olur. Geldiğimiz noktada önümüze engeller çıkarmaya çalışabilirler. Bizim ise tek cevabımız daha çok çalışmak ve kendimizi daha çok anlatmak olacak. Biz hiçbir siyasi ittifak görüşmelerinin içerisinde değiliz. Bizim A Planımız var. Bu planımız da en kısa sürece 41 ilde teşkilatlanıp seçime girecek şekilde hazır olmak istiyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’NİN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KARNESİ İYİ DEĞİL”

Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından karnesinin pek de iyi olmadığını ifade eden Babaoğlan, “Basın özgürlüğünde 190 ülke arasında 154. Sıradayız. İnsanların düşüncelerinden dolayı hapse girdiği bir ülkede basın özgürlüğünü nasıl sağlayabiliriz ki. Bu konuda çok kötü durumdayız. İktidara geldiğimiz de hiçbir gazeteci işini yaptığı gerekçesiyle hapse atılmayacak. İnsanları sindirerek kendinizi sevdiremezsiniz” diye kaydetti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet