banner269
Öne Çıkanlar muhtar adayı Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber polis vatan parola ısparta altın para mehkeme antalya salı fahrettinkoca vaka covid covid19 şehirler MERSİNİMECEHABER

Başkan Akgül güven tazeledi

Haber: Seren SABUNCU

Mersin Ticaret Sanayi Odası meclis salonunda yapılan Mersin Akaryakıtçılar Derneği’nin genel kurulu, bireysel ve karşılıklı konuşmalarla verimli bir şekilde gerçekleştirildi. Genel Kurul’da konuşma yapan Başkan Aziz Akgül,  sektörün bu zorlu pandemi sürecinde yaşadığı sıkıntıları anlattı. Bu zorluğa rağmen canla başla çalıştıklarının altını çizen Başkan Akgül, “Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar, pandemi süreci dahil çalışmalarımız hiçbir şekilde aksamadı ve yavaşlamadı, üyelerimizin soru ve sorunlarına her anlamda karşılık vermeye ve sorunlarını çözme noktasında çaba sarf ettik, elden geldiği kadarda üyelerimizi ziyarete özen gösterdik. Karşılıklı olarak her daim yanınızda olduğumuzu buradan bir kez daha bildirmek isterim” dedi.

“HAYATIMIZDA ÇOK ŞEY DEĞİŞTİ”

 “Dünyamızın ve ülkemizin bu dönemi yaraların iyileştirilmesi için daha çok çalışmak ve dayanışma içerisinde olunması gerekir” diyen Başkan Akgül şöyle devam etti, “Onun içinde biz sektör bileşenlerine çok iş düşüyor. Üyelerimizin finans yükünü hafifletilmesi için Brent petrol fiyatları, faiz ve kur politikasını yakından takip edilmesi için MTSO-MADER whatsapp sayfamızın takip edilmesi çok önemlidir. Derneğimizin faaliyet raporunda Başkan Yardımcısı Kadri Çiçeklidağ detayları ile bilgilendirecektir. Siz değerli dostlar ile bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hepinizin bildiği üzere MADER derneğimiz yeni yönetimi ile 4 Mayıs 2019 tarihinde sizlerin de takdirleri ile göreve getirildik. Göreve geldiğimiz günden bugüne değin gerek Mersin Akaryakıtçılarını gerek ise de MADER üyelerinin haklarını gözetmekten hiçbir aşamada tereddütte kalmadan elimizi taşın altına koyarak sizlere ve sektöre hizmet etmek temel amacımız ve çabamız olurmuştur. Fakat hepimizin bildiği ve yaşadığı üzere, yüz yılda bir gerçekleşen küresel salgın ile maalesef karşı karşıya kaldık. Bu salgında yakınlarını kaybeden kıymetli üyelerimize öncelikle başsağlığı dileklerimi de iletmek istiyorum. COVİD salgını hepimizin hayatında birçok şeyi değiştirdi”

“PANDEMİ HERKESTEN ÖNCE AKARYAKITÇILARI VURDU”

Divan Kurulu Başkanlığı  için yıllardır sektöre hizmet eden Prof. Dr. Ayhan Erdem önerildi. Divan Başkanlığı seçimi sonrası saygı duruşu ve İstiklal marşı okundu. Faaliyet raporu okunması için Başkan Yardımcısı Kadri Çiçeklidağ söz alarak şunları söyledi; “Pandemi süreci herkesten önce akaryakıtçıları vurdu. Bir gece kararname ile istasyon kapatma ve nöbetçi istasyon uygulamasına geçildi. Ülkenin yakın tarihinde hiçbir şekilde uygulamada karşılık bulmamış ve karşılaşılmamış nöbetçi istasyon uygulamasında, hiçbir üyemizin hak kaybı yaşamaması ve adaletsiz bir düzen oluşmaması adına, İlimizde bulunan istasyonlar listesi ele alınarak kolluk kuvvetlerinde kura çekimi ile nöbetçi istasyonları belirledik. Burada belirleme yapmamızda ki en temel kıstasımız her ilçede birbirinden uzak istasyonlar aynı kurada tercih edilerek en azından şu zor ve sancılı süreçte bir nebzede olsa istasyonları ayakta tutmak ve adil bir kura en temel hedefimiz oldu.  Akdeniz ilçemizdeki istasyon sayısının fazlalığı ortalama 8 saate kadar düşürüldü. Bizler MADER yönetimi olarak her hafta bu kuraların tamamına katıldık. Zaten MADER’İN varoluş sebebi de üyelerimizin hak kayıplarını engellemek ve eşit şekilde davranmaktı. Pandemi sürecinin daha içerisinde iken sokağa çıkma kısıtlamaları kapsamında evden çalışma sistemine geçiş ve kısıtlamalar ile hayatın durağanlaşması en nihayetinde yakıt tüketimini de azalttı.

EPDK KARARINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bir nebze olsun işler düzeldi derken 17 Mart 2021 tarihinde EPDK’nın bir kez daha sektöre demir yumruk ile tavan fiyatı uygulamasına geçiş yapıldığı resmi gazetede yayımlanarak hayatımıza dahil olmuş oldu. Esas en bu sorunları yaşamamızdaki en büyük pay sektörümüzün görmezden gelinmesidir. Sektöre hitap eden birden fazlı sivil toplum kuruluşu yürütmenin durdurulması talepli dava açarak, tavan fiyat uygulamasının hukuksal dayanağının bulunmadığı gerekçesi ile tavan fiyat uygulamasının derhal durdurulmasını talep ettiler. Bu konuda derneğimizde hal-i hazırda davanın takipçisi konumunda bulunmaktadır.”

 “SORUNLARI ÇÖZME KONUSUNDA CANLA BAŞLA ÇALIŞTIK”

İstasyon ihtiyacı varsa muhakkak olmalı fakat ihtiyaç olmadığı halde istasyon açmanın sektöre zarar vereceğini her mecrada dile getirdiklerini ifade eden Çiçeklidağ şöyle konuştu: ”Bu hususta Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer ile birden fazla kez görüşmeler ve müzakereler yapılmış en nihayetinde Sayın Başkan yeni akaryakıt istasyonları ruhsatında MADER’İN olurunun kendisi için referans olacağını belirtmiştir.  Derneğimiz ödenen reklam vergilerinin de üyelerine külfet yüklediğini fark ederek bu hususa ilişkin olarak da Büyükşehir Belediyesine ilgili talepler iletilmiştir. Yine Mersin Ticaret ve Sanayi Odasına sektörümüzün sorunlarını ve çözülmesi gereken hususlarda fikir alışverişlerinde bulunduk. Kıymetli dostlar; Göreve geldiğimiz günden bu güne kadar, pandemi süreci dahil çalışmalarımız hiçbir şekilde aksamadı ve yavaşlamadı.

“BİZLER TÜM ÜYELERİMİZLE EŞİT MESAFEDEYİZ”

Bpet Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Balkan ise, derneğin amacının birlik ve beraberliği sağlamakla beraber sektörün hak ve çıkarlarını korumak olduğunu söyledi.

Balkan şöyle dedi: Başta başkanımız olmak üzere ve diğer yönetici arkadaşlarımla birlikte yerelde üyelerimizin genelde ise sektörümüzün haklarını korumakla üzerimize düşen görevi üstün bir gayretle çalışmalarımızı etkin bir şekilde yerine getirmek en önemli görevimizdir.  Bizler tüm üyelerimizle eşit mesafedeyiz. Bu hizmeti severek ve isteyerek yapmaktayız. Ancak bu göreve talip olan üyelerimizin olması durumunda bayrağı bu arkadaşlarımıza bırakma ya da her zaman hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.  Yeni dönemde de önümüzde zor ve çetin bir yol var. Sektörümüzde yer alan üyelerimiz, meslektaşlarımız onlarca sorunla mücadele ediyor. Her geçen gün bu sorunlara yeni sorunlar ekleniyor. İstiyoruz ki bu sorunlarla uğraşan üyelerimizi yalnız bırakmayalım. Birlikten doğan gücümüzle sorunları daha kolay aşalım. Sorunlar doğmadan önlemlerini alalım. Unutmayalım "birlikten güç doğar." Ama kontrolsüz güç de güç değildir. Derneğimiz gücünü her geçen gün daha da güçlendirecek ve kontrollü bir güç haline getirecektir”

“BURADA MADER’İN ETKİSİ ÇOK BÜYÜK”

Bpet Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Balkan’ın ardındab  söz alan MTSO Meclis üyesi Sabahattin Kılıççıoğlu,  “Birliğimizi beraberliğimizi her zaman korumalıyız çok zorlu süreçten geçiyor sektörümüz bir örnek verecek olursak EPDK enerji piyasası denetleme kurumu geçerlerde tavan fiyat uygulamasına gitti. Akaryakıt bayilerinin kazancının fazla olduğunu öne sürerek tavan fiyatını devreye soktu. Biz Sivil Toplum Örgütleri birlik beraberlik içinde bize kâr oranımızın akaryakıt istasyonunun giderleri ve masrafları göz önünde bulundurduğumuzda kâr marjımızın yüksek değil düşük kaldığını EPDK ya bildirdi. Burada bugüne kadar yapılan 5. 6. Tavan fiyat uygulaması EPDK tarafından uygulamaya alınıyor. Burada derneğimiz çevre derneklerle ve sektörümüzü temsil eden sendikalarla EPGİS ve TABGİS yetkilileriyle irtibata geçip petrol sektörüne yapılan bu haksızlığı kamunoyunda basında enerji bakanlığı bünyesinde enerji başkanlığı komisyonu bünyesinde hukuksal boyutta dile getirdi. Mücadelesini verdi.Bu girişim ve mücadeleler neticesinde tavan fiyat uygulaması biter bitmez her zaman için kâr kaybına uğradığımız miktarı 7-8 ay içerisinde telafi etme imkanını bulabiliyorduk.  bu sefer tavan uygulaması biter bitmez 120 TL hak kaybına uğradığımız kâr marjımızın geri verilmesiyle ilgili EPDK müsade etti. Burada MADER in etkisi çok büyük oldu. Aziz başkana ben burada teşekkür ediyorum. Özveriyle sektörü kucaklayacak sektörün sorunlarını çözecek kendi alanında bilgili kamuoyunda Özgül ağırlığı hissedilen bir yönetimin oluşmasına öncülük ettiği için kendisini kutluyorum”

Daha sonrada en genç üyelerden İdris Rojhat Balkan söz alarak, “MADER bu güçlü kadrosu ve yaptığı güçlü çalışmalarını Çukurova’ya ve hata Türkiye’nin her yerinde sürdürmelidir” ifadelerine yer verdi.

Son olarak söz alan Mersin akaryakıtçılar Derneği Üyesi ve Beşiktaş eski Yönetim Kurulu futbol şube sorumlusu Melih Aydoğdu her zaman ve her dönemde dernek üyelerinin yanında olacağını belirtti

Mersin Akaryakıtçılar Derneği Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri: Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Akgül, Alkan Sevim, Edip Kanar, Ali Balkan, Mehmet Can Duman, Mesut Selim Özçömert, Murat Çani, Kadri Çiçeklidağ, Sabahattin Kılıçoğlu Denetleme Kurulu üyeleri:Ömer Nas, Sabrı Yalın, Halil Aytar seçildi.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner262

banner233

banner231

banner264ucansupurgedernegi.com digifestnyc.com
dinamobet Canlı Casino Siteleri Bet365 Giriş 1xbet sultanbet