banner417
Öne Çıkanlar nazım imar ihrac narenciye agac bahce asayiş yangın imecehaber imecegazetesi carsamba 35 yıllık mağduriyet sürüyor! taciz

Bu haber kez okundu.

Başkan Tepe'den Dünya Basın Özgürlüğü Günü mesajı

Mersin Gazeteciler Cemiyeti kurulu Başkanı Rüstem Kaya Tepe 3 Mayıs Dünya Basın ve Özgürlüğü Günü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Dünya'da sadece görevini yaptıkları için pek çok gazetecinin cezaevlerinde olduğundan bahsetti.

“DÜNYA'DA SADECE GÖREVİNİ YAPTIKLARI İÇİN PEK ÇOK GAZETECİ CEZAEVLERİNDEDİR”

Basın mensuplarının büyük bir sorumluluk üstlendiğini, zorlu şartlar altında da olsa habere ulaşmak için çaba sarfettiklerine, COVID-19 salgınında da gece gündüz demeden ve mesai saati gözetmeksizin, görevlerini yapmaya çalıştıklarına dikkat çeken Kaya “Ne yazık ki Dünya'da sadece görevini yaptıkları için pek çok gazeteci cezaevlerindedir. Eski tarihlerde geri kalmış ülkelerde görülen bu durum artık özgürlük ve demokrasinin kalesi denen pek çok Avrupa ülkesinde ve Amerika'da da yaşanmaya başlanmıştır. Pek çok gelişmiş ülkede görevini yapan gazeteciler şiddete uğruyor hatta öldürülüyor.Ülkelerde tek sesli medya yaratılmak istenmesi demokrasilere ve özgürlüklere büyük tehdit oluşturmaktadır diye konuştu.

“ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN “BASIN, MİLLETİN MÜŞTEREK SESİDİR”

Kaya “Hepimiz biliyoruz ki, basın demokratik hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracıdır. Basın,tarafsız ve objektif bir biçimde haber ve bilgi akışı sağlayarak toplumu aydınlatma ve doğru bilgilendirme görevi yapmaktadır. Önemli bir kamu hizmeti niteliğindeki bir görevi yerine getirmektedir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Basın, Milletin müşterek sesidir.” sözü bu manada anlamlıdır. Ülkemizde; 1982 Anayasası ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile basının özgür olduğu hüküm altına alınmıştır. Anayasamızın 26.maddesi "Herkes,düşünce ve kanaatlerini söz,yazı,resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir.Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak yada vermek serbestliğini de kapsar." denilmektedir, ayrıca basın kanununun 3.maddesinde "Basın özgürdür. Bu özgürlük bilgi edinme, yayma, eleştirme,yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir" denmektedir.

“BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENGELLENMEMELİDİR”

Zorlu süreçlerden geçilen bu günlerde; basın mensuplarının büyük bir sorumluluk üstlendiğini, zorlu şartlar altında da olsa habere ulaşmak için çaba sarfettiklerini COVID-19 salgınında da gece gündüz demeden ve mesai saati gözetmeksizin, görevlerini yapmaya çalıştıklarının ortada olduğunu söyleyen Başkan Kaya “ Tüm dünya hükümetlerinin, medya çalışanlarını korumaları ve barışın, adaletin ve insan haklarının geleceği açısından temel teşkil eden basın özgürlüğünü güçlendirmeleri ve muhafaza etmeleri gerekmektedir. Basın özgürlüğü engellenmemelidir, halkın bilgi edinme hakkı elinden alınmamalıdır. Bunlar güçlü demokrasilerin temel koşullarıdır” dedi. Başkan Kaya, Tüm dünya hükümetlerinin, medya çalışanlarını korumaları ve barışın, adaletin ve insan haklarının geleceği açısından temel teşkil eden basın özgürlüğünü güçlendirmeleri ve muhafaza etmeleri gerektiğini sözlerine ekledi. Güçlü Demekrasi Koşullarını oluşturan Basın özgürlüğünün engellenmemesi ve halkın bilgi edinme Hakkının elinden alınmaması gerektiğine dikkat çekti.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432