banner214
Öne Çıkanlar mersin Nuriye turkcell VALİ kurak

BİR OLDULAR, KADINLAR GÜNÜ’NDE SİSTEME KARŞI SESLERİNİ YÜKSELTTİLER

Mersin’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü renkli görüntülere sahne oldu. ‘Yer yerinden oynar kadınlar özgür olsa’ şeklinde Slogan atan kalabalık, dans ederek sisteme karşı seslerini yükseltti. Yürüyüş sonrası Beşiktaş Meydanı’ndan Özgecan Aslan Meydanı’na doğru gece yürüyüşü yapıldı.

Mersin Kadın Platformu 8 Mart’ta Yenişehir ilçesinde bulunan Beşiktaş Meydanı’nda ‘Feminist Gece Yürüyüşü’ düzenledi. HDP milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Muazzez Orhan’ın da katıldığı yürüyüşte, “Her zaman hayatın her alanında her yerdeyiz” yazılı pankart açılarak, “Kadın cinayetleri politiktir”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” yazılı dövizler taşındı. Beşiktaş Meydanı’ndan Özgecan Aslan Barış Meydanı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar, sık sık “Yer yerinden oynar kadınlar özgür olsa”, “Faşist AKP, elini kadınlardan çek” sloganları attı.

“FEMİNİST MÜCADELEMİZDEN VE DAYANIŞMAMIZDAN GÜÇ ALDIK”

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Beşiktaş Meydanı’nda bir araya gelindi. Buradan Özgecan Aslan Meydanı’na yürüyüşe geçilerek sloganlar eşliğinde dans edildi. Yürüyüş ardından Mersin Kadın Platformu adına kısa bir açıklama yapan Ayşegül Göçmen, “Geçen sene yüzlerce kadın bir araya gelerek yürüdüğümüz, sokak sokak meydan meydan sesimizi yükselttiğimiz, birbirimize temas ederek birbirimizden güç aldığımız günden bu yana hem çok şey değişti hem pek bir şey değişmedi” dedi.

Göçmen patriyarkanın, baskının, şiddetin ve krizlerin bin bir biçimi üzerine pandeminin eklendiğini söyledi. Feminist mücadelelerinden güç aldıklarını dile getiren Göçmen, şunları söyledi: “Geçtiğimiz 8 Mart’tan bu yana yaşadığımız pandemi sürecinde evlere kapatılmayı ve kapatıldığımız evlerde şiddete, tacize ve yoksulluğa karşı isyanımızı bir kenara bırakmayı kabul etmedik. Pandemi boyunca kadın dayanışmasıyla birbirimizin çaresi olan bizler, yine birbirimizden güç almak için, emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz, hayatımız ve haklarımız bizimdir demek için, kadın dayanışmasını büyütmek için buradayız.”

“ÖZ SAVUNMA BİZİM YAŞAM HAKKIMIZ”

 ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ demekten vazgeçmediklerine, her buldukları fırsatta da söylemekten vazgeçmeyeceklerine vurgu yapan Göçmen, “İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 Sayılı Kanun’u, önleme ve koruma kararlarını uygulamayan erkek-devlete “Suçlu sensin!” diyen kadınlar biziz! Şiddet faili erkeklerin cezasız bırakıldığını, kadın katillerine verilen cezaların yaşamak için öz savunma uygulamak zorunda olan kadınlara verildiğini gören ve birbirinden asla vazgeçmeyen kadınlarız! Cezasızlık politikalarınız biz kadınlara her an ölüm ve şiddet olarak geri dönerken bir kez daha diyoruz ki eşit ve özgür bir yaşam kurana kadar kendimizi savunmaya devam edeceğiz. Suçlu, cezasızlıkla erkekliği ödüllendiren polis, yargı ve iktidar. Ve öz savunma bizim yaşam hakkımız!” dedi.

“BÜTÜN KADINLAR İÇİN BİR ARADAYIZ”

“Erkek şiddetine karşı hayatını savunduğu için tutsak edilen kadın arkadaşlarımızın sesini sesimize katıyoruz” diyerek şöyle devam etti, “Çıplak aramaya maruz bırakılan, tacizin birçok şeklini yaşamış ve bunu ifşa etme cesaretini kendinde bulan ve bulamayan bütün kadınların da sesleri bugün burada bizimle. Özgür, eşit ve şiddetsiz bir yaşam için mücadele eden, emeği görünmeyen ve baskılar ile hapsedilen bütün kadınlar için bir aradayız.”

Çocuk işçiliğine ve işten atılmalara değinen Göçmen, “Mersin'in her yerinde emeği, iş güvencesi ve hakları için mücadele eden kadınlarız! Bir kere daha birlikteyiz! Çünkü bizlere dayatılan işsizlik ve yoksulluğa karşı biz emeğimize sahip çıkıyoruz ve ekonomik özgürlüğümüzü istiyoruz!” ifadelerini kullandı.

“DEVLET ŞİDDETİNE KARŞI BİRLİKTE DİRENİYORUZ”

Jini Güneş ise şöyle devam etti, “Devlet eliyle yok sayılmaya ve hedef gösterilmeye çalışılan, erkek devlet şiddetine maruz bırakılan ama tüm bunlara rağmen aşağıya bakmadan  “Alışın, burdayız, her yerdeyiz!” demekten bir an olsun vazgeçmeyen LBTİ+’larız! Atanmış kimliklere karşı seçilmiş aşklarımızla heteropatriyarkaya karşı mücadele eden LBTİ+larız, bir aradayız. Translar başta olmak üzere tüm LGBTİ+’lara yönelen devlet şiddetine karşı birlikte direniyoruz. Erkek-devletin LGBTİ+fobiyi ve kadın düşmanlığını büyüttüğünü görüyoruz. Hayatlarımızı birlikte savunmak, özgürlüğümüzü birlikte kazanmak için dayanışmamızı daha da büyüteceğiz. Çünkü biz nefretin hedefi olmadığımız, özgürce kendimiz olabildiğimiz bir dünyayı kazanacağız!”

“SOKAKLARI DOLDURMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

“Yıllardır 8 Martlarda emek sömürüsüne, işsizliğe, güvencesizliğe, erkek-devlet şiddetine, LGBTİ+fobiye, ırkçılığa, irade gaspına, adaletsizliğe, kayyımlara karşı sokakları dolduruyoruz” diyen Güneş, “Bu sene de hayatlarımızı kuşatan faşizme, patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, ekolojik yıkıma, kapitalizme, emek sömürüsüne ve saray rejmine karşı; isyanımızı, öfkemizi, mücadelemizi her yerde büyütüyoruz. Özgürlüğümüzü kazanmak ve hayatlarımızı savunmak için 8 martta ve her gün de bir aradayız, alanları, sokakları doldurmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231