Öne Çıkanlar mersin MİMARLAR Mithat Paşa 2temmuz1993 imecehaber imecegazetesi mersin sivas

Bu haber kez okundu.

''BÜTÜN YÜK SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YIKILDI''

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, Pandeminin birinci yılında acı ve öfke ile dolu olduklarını ve  pandeminin tüm yükünün sağlık emekçilerinin üstüne yıkıldığını, sürecin yönetilemediğini, sağlık çalışanlarının korunamadığını bu yüzden tükendiklerini ve öldüklerini dile getirdi.

TURKUAZ TABLO KARA TABLOYA DÖNÜŞTÜ

 “11 Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan eyaletinde görülerek tüm dünyaya yayılan Sars-CoV-2 virüs enfeksiyonun kısa sürede Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel alarm verilerek pandemi ilan edildi. Salgının başlangıcından bugüne kadar 117,5 milyonu aşkın kişi hastalandı, 2,6 milyonun üzerinde insan ise öldü.” diyen Dr. Antmen, “Resmi açıklamaya göre ülkemizde ilk vaka 10 Mart günü görüldü.  İlk vakaya tanının geç konulmasının rakamlar üzerinde oynanmasının ve gerçek verilerin toplumla paylaşılmamasının, maskenin temininde dahi başarısız olunmasının vakaları hızlıca arttırdı” dedi. Bugüne kadar ülkemizde 2,8 milyonu kişinin hastalandığını, ölüm sayısının resmi rakamlarla dahi 30 bine ulaştığını belirten Başkan Antmen,”Türkiye genelinde yitirdiğimiz 385 ve Mersin’de yitirdiğimiz 20 sağlık emekçisi ile çok ağır bedel ödedik. Tüm kayıplarımızı saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz’’ dedi.

‘’PANDEMİ ÜLKEMİZDE VE DÜNYADA EŞİTSİZLİKLERİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ’’

Dr. Mehmet Antmen ‘’Bir yıllık sürede sosyal ve ekonomik destek ile toplumsal hareketliliğin kısıtlanması sağlanmamış, aktif sürveyans ve filyasyon bir yana, endikasyonu olan herkese dahi test yapılmamış, hastane tedavisi gerekmeyen hastaların izolasyonunda sorunlar yaşanmış, vaka sayılarının düşük gösterilmesi ile bulaş zinciri Sağlık Bakanlığı eliyle büyütülmüştür.  Kasım-Aralık aylarında ise sağlık sistemi çökme noktasına gelmiş, ancak sağlık emekçilerinin özverili ve canla başla çalışması sonucu tablonun kötüleşmesi önlenmeye çalışılmıştır. Pandeminin sahada karşılanamaması sonucu 2. ve 3. basamak hastanelerde hasta yoğunluğu artınca servisler ve yoğun bakımlarda yer bulma sıkıntısı yaşanmış, boş alanlar yataklı servis veya yoğun bakımlara dönüştürülmüştür. Bu durum Gaziantep’te çıkan yangında görüldüğü üzere ölümleri arttırmıştır” diyerek pandeminin ülkemizde ve dünyada eşitsizlikleri gözler önüne serdiğini ve arttırdığını, en fazla yoksul, işçi, işsiz, dar gelirli kesimin hastalandığını veya öldüğünü belirtti.

‘’İKTİDAR PANDEMİYİ FIRSAT BİLDİ’’

Pandeminin ancak ortak akılla çözülebileceğinden fakat iktidarın ‘Her şeyi ben bilirim, ben yaparım’ mantığına hakim olduğundan bahseden Dr. Antmen “Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu yapılanması olumlu karşılanmasına karşın başta Türk Tabipleri Birliği olmak üzere tüm sağlık meslek ve emek örgütlerini sürece dahil etmemesi, bilgi paylaşmaması ve şeffaf olmaması en büyük eksiklik olmuştur. İktidar pandemiyi fırsat bilerek antidemokratik uygulamalarını artırıp, bir basın açıklamasına dahi izin vermezken, tüm Demokratik Kitle Örgütleri, barolar ve derneklerin genel kurullarını iptal ederken, kendisi lebaleb dolu salonlarda kongrelerini gerçekleştirip vatandaşa yasakladığı cenaze törenlerini kalabalıklarla yaparak, pandeminin eşitsizliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir’’  diye konuştu.

“BÖYLE GİDERSE AŞILAMA 2 YILI BULUR”

Pandemi döneminde şeffaf olmayan Sağlık Bakanlığının, aşı sürecinde de başarısız olduğundan, süreci şeffaflıkla yönetemediğinden ve toplumun tek aşıya mahkûm bıraktığını ifade eden Dr. Antmen, “Hâla ülkemizde kaç doz aşı alındığı, toplamda ne kadar alınacağı, aşıların ne zaman geleceği, başka bir firmadan aşı alınıp alınmayacağı, aşı firmalarına ne kadar ödeme yapılacağı gibi sorularımıza ne yazık ki bugüne kadar yeterli yanıt verilmemiştir. Günlük aşı uygulaması çok yetersiz olup, bu gidişle ancak 2 yıla yakın bir sürede toplumun aşılaması yapılabilecektir. Aşılamanın eşitsizliklerden uzak, etik ilkeler ışığında, adil koşullarda yapılması esas olmalıdır” dedi.

 ‘’BURADAN SAĞLIK BAKANLIĞINA ÇAĞRIMIZI YİNELİYORUZ’’

Dünyada ve ülkede varyant virüs artışının hızla devam etmekte olduğuna ve son açıklanan haritada ülkenin yarısından fazlasının çok yüksek risk ve yüksek riskli olduğuna değinen Antmen, yeni tedbirlerin alınması gerekirken kontrolsüz bir normalleşmeye gidildiğini ve bu durumun  hızlıca artan hastalanma ve ölüm oranlarını da beraberinde getireceğini vurguladı.

Antmen, “Buradan Sağlık Bakanlığına çağrımızı yineliyoruz. Bugün yapılması gereken kamusal ve toplumcu bir sağlık sisteminin gerekliliğini akıldan çıkarmadan; işçilerin, işsizlerin, yoksulların, esnafın yaşamlarının ve sağlıklarının olumsuz etkilenmesini engelleyecek kararlar alınmasıdır. Yeterli miktarda aşı temini ile toplumsal bağışıklığın sağlanması gereklidir. Tüm veriler tam bir şeffaflıkla toplumla paylaşılmalı ve bilimsel gereklere göre önlemler, halk sağlığını önceleyecek biçimde alınmalıdır. Tıp eğitimi başta olmak üzere eğitimi niteliksizleştirenlere; yanlış politikalar sonucunda toplum sağlığını bozanlara, bir avuç yandaşı zenginleştirirken, derinleşen ekonomik krizin bedelini sağlık çalışanlarına ve topluma ödetenlere; demokrasinin en temel değeri olan ifade özgürlüğünü, hukukun üstünlüğünü yok sayan anlayışa karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” diyerek hekimlik değerlerinin yüklediği sorumlulukla toplumsal sağlık için demokrasi ve adaleti savunmaya devam edeceklerini belirtti.

Antmen, 14 Mart Tıp Bayramı’ndaki taleplerini şöyle tekrar etti;

●             COVID-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin.

●             Toplumsal sağlık için güçlü ve etkin birinci basamak sağlık örgütlenmesi sağlansın.

●             Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkarılsın.

●             Emekliliğimize de yansıyacak temel ücret ile ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilsin.

●             Özgür ve bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin.

●             Liyakatsiz atamalar, tip sözleşme dayatmaları, tıp eğitimini niteliksizleştiren, altyapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin açılması durdurulsun.

Mersin Tabip Odası’nın, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri çerçevesinde Mersin’de COVİD-19 mücadelesinde hayatını kaybeden sağlık emekçilerinin aileleri ile birlikte olacaklarını, onların anısını yaşatmak için hazırlanan plaketleri ailelere sunacaklarını belirten Antmen, “Covid-19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı bir kez daha saygı ve özlemle anıyor; hekimlik değerlerinden aldığımız güçle toplumsal sağlık için demokrasi ve adalet talep ediyoruz” dedi. Antmen sözlerini şöyle bitirdi, “Sağlık emek meslek örgütleri tabip odaları ve hekimler olarak 14 Mart Tıp Haftası’nda sağlık ortamının tüm olumsuzluklarına rağmen ‘Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde’ diyeceğiz.”

Antmen 14 Mart’ta Taleplerini de dile Getirdi. Antmen ‘’COVID-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin. Toplumsal sağlık için güçlü ve etkin birinci basamak sağlık örgütlenmesi sağlansın. Şiddetsiz bir sağlık ortamında çalışabilmek için yeni ve etkili “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkarılsın. Emekliliğimize de yansıyacak temel ücret ile ekonomik ve özlük haklarımız iyileştirilsin. Özgür ve bilimsel çalışma ortamı için meslek örgütleri üzerindeki baskılara son verilsin. Liyakatsiz atamalar, tip sözleşme dayatmaları, tıp eğitimini niteliksizleştiren, altyapısı uygun olmayan tıp fakültelerinin açılması durdurulsun’’

Antmen sözlerine şöyle devam etti ‘’Sağlık emek meslek örgütleri tabip odaları ve hekimler olarak 14 Mart Tıp Haftası’nda sağlık ortamının tüm olumsuzluklarına rağmen  “Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde” diyeceğiz. Mersin Tabip Odası olarak, 14 Mart Tıp Haftası etkinlikleri çerçevesinde 12 Mart Cuma günü Saat 17.00’de, Mersin’de COVİD-19 mücadelesinde yitirdiğimiz sağlık emekçilerinin aileleri ile birlikte olacağımızı, onların anısını yaşatmak için hazırlanan plaketleri ailelere sunacağımızı belirtiyor ve onları bir kez daha saygı ve özlemle anıyor; hekimlik değerlerinden aldığımız güçle Toplumsal Sağlık İçin Demokrasi ve Adalet talep ediyoruz.’’

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291