Öne Çıkanlar Tantuni KAYIP Semih kelebek hastalığı sinan bahçacı

Büyükşehir Meclis Toplantısı Yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Birinci Birleşim Meclis Toplantısı yapıldı. Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantı, “İdareden gelen konular” başlıklı gündem maddesi ile başladı. 4 yıllık üniversiteyi kazanan öğrencilere verilen öğrenim yardımının 1250 TL’den 1400 TL’ye çıkarılmasının görüşüldüğü meclis toplantısında ayrıca ön lisans öğrencileri için harçlık biçimde bir ödeme planlamasının da öngörüldüğü ifade edildi.

- Bu haber 118 kez okundu.

Büyükşehir Meclis Toplantısı Yapıldı

Haber Merkezi

Seçer’den Öğrencilere Müjde

Meclis Toplantısı’nda Mersin’de ikamet etme zorunluluğu olan öğrencilere verilecek burslardan söz eden Seçer, “Öğrenci yardımlarını zorunlu ödeme kapsamına aldık. 200 TL’lik artışla öğrencilerimize yapacağımız öğrenim yardımını 1.400 TL olarak belirlememizin bütçe açısından uygun olacağı düşünülerek böyle bir teklifi getiriyoruz. Bizlere başvurular devam ediyor. Bu sayı bu sene kaç olur bilemiyorum ama Mersin’de ikametgahı olan ve 4 yıllık bir bölüm kazanan her öğrenciye ilk yıllarında yardımımız devam edecektir. Ayrıca yerleştirme sonuçları doğrultusunda ön lisans öğrencileri için harçlık biçimde bir ödeme planlaması da öngörülebilir” dedi. Takriben 8 ay bu yardımın verileceğini söyleyen Başkan Seçer, yardımının 1400 TL’ye çıkarılması konusunu komisyona sevk etti.

“Yatırımlar Ülke Koşullarına Göre Şekillenmeli”

Akkuyu Nükleer Güç Santrali maddesi hakkında konuşma yapan Seçer, “Hepimiz Türkiye'de yatırımın olmasını istiyoruz ama yatırım yaparken de başta ülkemiz koşulları, özellikle çevreyi, ekolojik dengeyi ilgilendiren konuları, o hassasiyeti ön plana alarak yatırımların yapılmasını istiyoruz. Burada yapılacak işlemlerin bize, çevremize, kentimize, yaratacağı olumsuzluklara bakmak lazım. Bir de kavramlar yanlış kullanılıyor. Nükleer güce karşı olmak farklı bir şeydir, nükleer güç santraline karşı olmak çok farklı bir şeydir” diye konuştu.

“Akdeniz Belediyesi ile birlikte çalışacağız”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Akdeniz İlçesine bağlı Mahmudiye Mahallesi’ndeki 14, Camişerif Mahallesi’ndeki 1 adanın, 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkındaki Kanun kapsamında 1. Etap Proje alanı olarak belirlenmesi teklifi görüşüldü. Madde üzerine söz alan Başkan Seçer, Mersin’in tarihi kent merkezinin 2015 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı olarak ilan edildiğini hatırlattı. Seçer, 60 hektar büyüklüğünde bir yenileme alanının bütün olarak projelendirilmesinin mümkün olmadığını, bu nedenle etaplama yöntemini seçtiklerini ve proje üzerinde Akdeniz Belediyesi ile birlikte çalıştıklarını söyledi.

“Geçmişini temsil eden bir yer”“

1. Etap alanın sınırları içerisinde Kasaplar Çarşısı, Büyük Hamam, Zafer Çarşısı, Eski Silifke Garajı, Mersin Büyükşehir’in kullandığı Kırmızı Lacivert İş Hanı ile İl Özel İdare İş Hanı’nın bulunduğunu ifade eden Seçer, “Ayrıca Uray Caddesi üzerinde konumlanan 71. Ada yine bizim 1. Etap sınırlarımız içerisinde olacak ve etap alanı yaklaşık olarak 49 bin metrekare, yani 49 dönüm, yani 4,9 hektar. Yani baktığınız zaman o 60 hektarlık alan içerisinde çok da büyük bir yer değil ama inanılmaz zaman alıyor. Aşağı yukarı maliyetini de arkadaşlarımız önümüze koydu. Biz dedik ki bir ucundan başlayalım. Hiçbir kaynak bulamazsak da biz bunu karşılarız. 70, 80 milyon lirayı bu belediyeler karşılayamayacak kadar güçsüz değil. Burası Mersin’in geçmişini temsil eden bir yer. Geleceğe de bırakacağımız en önemli miras olarak görüyoruz. Biz bunu zaten bilimsel bir gözlemle yapıyoruz” diyerek şöyle devam etti, “Mersin Üniversitesi bizim burada çok değerli bir devlet üniversitemiz. Onların önemli katkılarıyla biz bunu yapıyoruz, bizim de tabii ki teknik kadromuz, bürokrasi kadromuz önemli katkılar veriyor.””

“Muhalefet şerhi var”“

Türkiye olarak aslında demode olmuş enerji nakil hatlarının yenilenmesi durumunda kaçak kayıp oranının elektrikte resmi rakamlarla yüzde 20 olacağını söyleyen Seçer, “Çok büyük bir oran. Yaklaşık olarak yüzde 6 civarında Türkiye'nin kullandığı elektriği karşılayacak bir nükleer güç santralinden bahsediyoruz. Diğer tarafta kaçak kayıp oranımız yüzde 20, oraya dikkat çekmiyoruz. Bunlar çok geniş tartışılacak konu ama çok fazla dağıtmak istemiyorum. Ben nükleer teknolojiye karşı değilim. Tıpta da kullanılıyor, ziraatta da kullanılıyor, enerjide de kullanılıyor, bu başka bir alan. Çok geniş bir tartışma götüren bir alan, onun için burada noktalamak istiyorum. Yanlış bir mecraya götürmeyelim konuyu. Herkes görüşünü aktardı, buradaki temel konu daha önce yapımına başlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili, enerji nakil hatlarıyla ilintili imarda yapılacak bazı uygulamalarla ilgili” dedi. Oylama ile ilgili Meclis üyelerini de bilgilendiren Başkan Seçer, “Yalnız burada oy çokluğuyla bunun kabulü gerçekleşmiş, muhalefet şerhi var. Oylamayı yaparken dikkat edin lütfen. Teklifi, komisyon raporunun doğrultusunda, geldiği şekliyle oylarınıza sunacağım. Ona göre oyunuzun rengini belirleyin. Komisyon raporu bunun kabulü şeklinde çıkmış. Eğer komisyon raporunu onaylıyorsanız, doğal olarak bu konunun geldiği şekline de kabul oyu vereceksiniz. Komisyon raporunu kabul etmiyorsanız red vereceksiniz” diye konuştu. Teklif Meclis üyeleri tarafından oy çokluğuyla kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.