banner214
Öne Çıkanlar TÜİK FİLM imecehber carsamba meralakşener receptayyiperdoğan fadime taner Ekonomi trafik eticaret ürün hizmet pazartesi imecehaber imecegazetesi

ÇALIŞMA HAKLARINI İSTİYORLAR

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) üyelerinin ve bağlı sendikaların Merkez Yönetim Kurulu üyelerinin çalışma hakkını ve işini isteyerek Ankara'dan İstanbul'a yürüyüşe geçmesine KESK Mersin Şubeler Platformu'ndan destek geldi. Platform adına basın açıklaması yapan SES Şube Eş Başkanı Zeki Sinan Doğan, "Bu KHK’lar da gidecek ve biz son ihraç dönünceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

“İKTİDARIN HUKUKSUZLUĞUNU ONAYLAYAN MERCİLER”

Eş Başkanı Doğan, "Konfederasyonumuz KESK Yönetim Kurulu üyeleri ve bağlı sendikaların Merkez Yönetim Kurulu üyeleri 'Çalışma Hakkımı/İşimi İstiyorum' talebiyle İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşe başlamıştır. OHAL hukuksuzluğu yıllardır OHAL Komisyonu önünde bekleyen dosyalarla devam etmektedir. OHAL Komisyonu ihraç kamu emekçilerini hala oyalamakta, ihraç kararları ile ilgili hukuki bir denetim yapmamaktadır" dedi. OHAL Komisyonu başvuruları reddedilen kamu emekçilerinin 'özel yetkili' idare mahkemelerinde görülen davalarında adil yargılanma haklarının ihlal edilmekte olduğunu söyleyen Doğan, "Mahkemeler iktidarın hukuksuzluğunu onaylayan merciler olarak işlev görmektedir" ifadelerine yer verdi.

“YILLAR SÜRECEĞİ BELLİYDİ”

"OHAL hukuksuzluğunun karşısında, OHAL KHK’lerinin iptal edilmesi ve ihraç kamu emekçilerinin işlerine iade edilmesi talebiyle başlayan yürüyüş, nedeniyle, yaşanan OHAL hukuksuzluğunun getirdiği sendikal hak ihlalleri kamuoyunun takdirine sunmak istiyoruz" diyen Eş Başkanı Doğan, görev süresi iki yıl olarak belirlenen komisyonun görev süresinin son olarak 25.12.2020 tarihinde bir yıl süreyle daha uzatıldığını Fiilen Komisyonun görev süresinin bir sınırı bulunmadığını söyledi. Komisyonun tüm başvurularının karara bağlamasının yılları bulacağının daha baştan belli olduğunu da defalarca kez ifade ettiklerini hatırlattı. Doğan, “Komisyonun 2020 yılı faaliyet raporuna göre, KHK’ler ile kamu görevinden çıkarılanların sayısı 125.678 olup 123.025 kişi Komisyona başvuru yapmıştır. 31.12.2020 tarihi itibariyle kamu görevinden çıkarılanların Komisyona yaptığı başvurularda 12 bin988’i kabul, 96 bin 717’si ret olmak üzere toplam 109 bin705 başvuru sonuçlandırılmıştır. Bu rakamlara göre başvuruların yüzde 89,17’si sonuçlandırılmış ve sonuçlanan başvuruların yüzde 88,16’sında ret kararı verilmiştir. KESK üyelerine ait 4267 ihraç dosyasının sadece yüzde 38’i karara bağlanmış, yüzde 62’si ise 4 yıldır karara bağlanmayı beklemektedir. KESK’lilere ait hala karara bağlanmayan dosya sayısı yaklaşık 2 bin 400’dür” diye konuştu.

“TAMAMEN KEYFİ KRİTERLER”

Sendikalarının üyelerinin başvurularına dair verilerin de OHAL hukuksuzluğunun Komisyon eliyle de sürdüğünü gösterdiğini dile getiren Doğan, komisyonun kuruluşunun üzerinden geçen dört yılın ardından üyelerinin başvurularının ancak yaklaşık yüzde 38’inin sonuçlandığını belirtti. Başvurularının hangi sırayla ve ne kadar sürede sonuçlandırılacağının tamamen keyfi kriterlere dayandığına dikkat çeken Eş Başkanı Doğan, “Masumiyet karinesini ihlal eden Komisyon kararları gerekçeli olmayıp neredeyse tamamı “irtibat ve iltisak” gibi hukuksal bir değer taşımayan tespitlere dayanmaktadır. Özel yetkili idare mahkemelerinin üyelerimiz adına açılan davalarda verdiği kararlar Mahkemelerin de OHAL ihraçlarını tasdik merci olarak çalıştığını göstermiştir. Özel yetkili idare mahkemelerinde görülen davalarda hukuki denetim yapılmadığı gibi davaların ne kadar sürede karara çıkacağı ve kesinleşeceği öngörülebilir değildir. OHAL kaktıktan sonra bile, OHAL rejimi; OHAL Komisyonu, özel yetkili idare mahkemeleri, Bakanlık ihraçları ve yeniden getirilmeye çalışılan güvenlik soruşturmaları ile devam etektedir” ifadelerine yer verdi.

“NİCE SALTANAT TARİHE GÖMÜLDÜ, BİZ HALEN BURADAYIZ”

“OHAL’in devamını sağlayan 7145 sayılı Kanunun 26. Maddesi ile keyfi ihraçların devamı sağlanmış, Bakan Onayı ile çok sayıda kamu emekçisi ihraç edilmiştir” diyen Doğan şu ifadelere de yer verdi, Demokratik her türlü hak kullanımının bastırıldığı süreçte sendikal haklar da yok sayılmaktadır. Sonuç olarak; OHAL rejimi devam etmektedir. OHAL Komisyonu kararları, siyasi yargılamalar, siyasi yargı kararlarıyla hukuksuzluklar olağan hale getirilmeye çalışılmaktadır. Bu anti demokratik uygulamaları kabul etmeyeceğimizi bir kez daha beyan ediyoruz. KESK tarihi Türkiye emek, demokrasi, hak ve özgürlükler mücadelesinin tarihi ile iç içedir. Bu mücadeleyi dün olduğu gibi bugünde sürdürmeye ve büyütmeye devam edeceğiz. Bizi sıkıyönetim, darbe ve OHAL rejimleri ile terbiye etmeye çalışan nice saray nice saltanat tarihe gömüldü, biz halen buradayız. Bu KHK’lar da gidecek ve biz son ihraç dönünceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet