Öne Çıkanlar GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE otobüs ücretleri ABD

 Çimento fabrikası fokların yaşamını olumsuz etkiliyor

MMO Mersin Şube dönem Başkanı Serdar Erkan, Akkuyu Nükleer Santrali'ne çimento üretmek için Silifke’ye bağlı Yeşilovacık Beldesi'ne kurulan Çimento Fabrikasının doğal alanlara zarar verdiğini ve esli tükenmekte olan Akdeniz Foklarının yaşamını olumsuz etkilediğini dile getirdi.

MMO Mersin Şube dönem Başkanı Serdar Erkan açıklamasında,  "Akkuyu Nükleer Santrali ‘ne çimento üretmek için sessiz sedasız  Silifke’de kurulan Çimento Fabrikasına hammadde olarak kullanmak üzere 22 bin ton kömür, EL MUHAMMEDİNE gemisi  ile Yeşilovacık’ta  yeni yapılan limana getirildi . Bu durum, daha sonra tonlarca kömürün elleçleme işleminin yapılacağı limanda bir ilk olması nedeniyle, Doğu Akdenizin en önemli  turizm  ve doğal SİT alanlarının kaybedilmesi yönünde geri sayımın başlangıcıdır. Bölgedeki son Akdeniz fok ailelerinin yaşamasına engel olacak liman için daha önce mahkeme kararı ile yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. Ancak, Bern sözleşmesi ile koruma altına altında olan, ODTÜ Deniz Bilimleri yetkililerinin fokların yaşamını olumsuz etkileyeceği  açıklama ve Orman Bakanlığın Çevre Koruma Daire Başkanlığınca bunu doğrulayan yazılarına rağmen inşaat her nedense mahkeme kararını değiştirdi ve inşaat yeniden devam etti. Daha sonra  imzaladığımız “ Bern Sözleşmesi”  ile koruma altına alınan Akdeniz foklarının mağarası kimliği bilinmeyen kişiler tarafından havaya uçuruldu. Ayrıca, önümüzdeki günlerde, şayet  yapılacağı söylenen üç termik santralle beraber,milyonlarca  ton kömürün elleçlemesinin yapılması için liman yapılan Yeşilovacık,  daha önceki yıllarda ilan edilen  turizm bölgesi içinde idi. Buna rağmen, AB’de yarattığı çevre yükü nedeniyle vazgeçilen bir sektör olan Çimento fabrikasına, Nükleer Santral  için gereken 10 milyon ton çimentoyu üretmek için Silifke’de kurulması için izin verildi.O günkü yerel yöneticileri  iş sahası yaratacağız vaadiyle ikna edip, liman yapımı başlatıldı" dedi.

Denetlemeleri kim yapacak?

Erkan, yapılan limanın  ve gelen gemilerin denizi kirletmemeleri ve çevre güvenliği için ne derece uygun olduğu, bu işlemlerin nasıl ve kim tarafından denetleneceğinin bilinmediğinin altını çizerek,  "Bu gemi ve arkasından gelecek milyonlarca  ton kömürün, elleçleme ve taşıma esnasında oluşacak döküntü ve tozumanın çevredeki insan sağlığına etkisi konusunda ne gibi önlemler alındı  bilinmiyor. Çünkü gözlerden ırak yerde yapımı tamamlanan ve yakında faaliyete geçmeye hazırlanan fabrikaya gidecek güzergah üzerinde yerleşim yerleri var.Taşımalarda oluşacak döküntü ve tozumanın halk sağlığı ve tarıma zararının nasıl önleneceği , şirket yetkililerince halka  bir açıklama ve güvence verilmediği için bilinmiyor? Gelen ilk geminin boşaltılması esnasında, denizin ve doğanın zarar görmemesi için ne gibi önlemler alındı? Uluslar arası sözleşmelerle koruma altına alınması için güvence verdiğimiz Foklar için ne gibi önlemler alındı? Bunlar için gerek şirket, gerekse ilgili bakanlık yetkililerinin, o bölgede tarımdan ve balıkçılıktan geçinen yöre halkına güvence vermeden ve   ilgili meslek odalarına bilgi verilmeden boşaltma yapılması doğru ve etik midir?" ifadelerini kullandı.

"Akdeniz Foklarının mağaraları tahrip edildi"


Özellikle, 15.01.2013'te ilgili Bakanlık birimlerinin yazışmalarında açıkça belirtildiği ve imza atılan uluslararası sözleşmeler olduğu halde, yürütmeyi durduran mahkemenin hangi gerekçe ile yürütmeyi  durdurma kararını kaldırdığını soran Erkan, "Liman yapımı için, ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü yetkililerinin uyarıları ve bilimsel raporları ortada iken, ÇED olumlu raporu, hangi bilimsel görüşe  dayanarak verilmiştir? Uluslar arası sözleşmelerle koruma altındaki, ve limana  çok kısa mesafede mağaralarda yaşayan fok ailelerinin etkilenmemesi için,  gemilerin dolum boşaltımlarındaki  gürültü ve diğerdeniz kirliliği için ne gibi önlemler alındı? Fokların mağarasını kim, neden tahrip etti? Tahribat için soruşturma yapıldı mı? Yapıldı ise sonuçları neden açıklanmadı? Bu sorulara yanıt verilmeden, bölgede faaliyette bulunan turizmcileri ,yöre  halkını  ve ilgili meslek odalarını (ve biz yurttaşları)  ikna etmeden , yanaşan ilk gemiden ilk kömür boşaltması ve taşınması yörenin doğasına ve halkının geçim kaynaklarına vurulan ilk darbe olacaktır? Tabi ki sonra, fok mağarasının tahribi ile doğanın ekolojik zincir ile yok olması  süreci başlayacaktır. Önce yöreye özgü foklar ve balıklar yok olacak veya göç edecek, sonra yöredeki  insanlar.
Milyonlarca yılda oluşan Doğu Akdeniz’deki doğal  SİT  alanları yok olup ve Yeşilovacık, Karaovacık mı olacak?" şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291