banner214
Öne Çıkanlar bayırdır mersin müzisyenleredestek singapur çevre proje tarsus üniversite psikolojik yeşil konferans imecehaber imecegazetesi mersin sıcak

Cumhur ittifakı’na ‘Havetçi’ benzetmesi

Haber: Seren SABUNCU- AYŞENUR ÖNAL

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayı meclisinde Mezitli II. Etap (Mezitli Planlama Bölgesi)’nin tekrardan park alanı olması yönünde karar çıkmıştı. Bölgenin 1/1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’na gelen 3 adet itiraz ile ilgili konunun Haziran ayı meclisinde tekrardan gündeme gelmesi mecliste uzun tartışmalara neden oldu.

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı olağan toplantı döneminin 2. Birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Ocak ayı meclisinde Mezitli II. Etap (Mezitli Planlama Bölgesi) 1/1000 Ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’na ilişkin 12 adet itiraz ile bu plan kapsamında ortaya çıkan sorunların giderilmesine yönelik hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu’na ilişkin 1 adet itiraz ile ilgili konu görüşülmüş yeşil alanın imara açılması reddedilmişti. Konu tekrardan Haziran ayı mecliste görüşülerek karara bağlandı.

Meclis’te Mezitli’de 1/1000 ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’na ilişkin maddenin görüşülmesi sırasında bazı meclis üyeleri değerlendirmelerde bulundu. Ocak ayı meclisinde Mezitli 2. Etap (Mezitli Planlama Bölgesi) 1/1000 Ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’na ilişkin 12 adet itiraz ile bu plan kapsamında ortaya çıkan sorunların giderilmesine yönelik hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonuna ilişkin 1 adet itiraz maddesi görüşülerek yeşil alanın imara açılması reddedilmişti.  Mezitli II. Etap (Mezitli Planlama Bölgesi) 1/1000 Ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’na gelen 3 adet itiraz ile ilgili madde Haziran meclisinde tekrardan görüşülerek karara bağlandı.

TOPKARA: “3 BİN METRE KARE YEŞİL ALANI BURADA BIRAKMIŞTIK, NEDEN BIRAKMIŞTIK?”

Bu kararın daha önce meclise geldiğini hatırlatan MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Topkara, “Mahkeme kararının olduğu, buranın yeşil alan olduğu, ilgili belediye başkanımız da burayı yeşil alan olarak kalması gerektiğini ısrarla savunuldu. Burada siz de anlatılan o gerekçeler çerçevesinde siz de bu konuyu ayrı oylatarak konunun içinden aldınız, buranın yeşil olarak kalmasını ayrı oylattınız, diğerlerini ayrı oylattınız. Böyle bir oylamayla uzun saatler tartışılan ve gergin bir meclis geçmişti. Şimdi bu meclis kararı askıya çıktı, tekrar askıda itirazlar oldu görüşüyoruz. Şimdi ben bunun anlayamadım, biz o gün çok çevreciydik, 3 bin metre kare yeşil alanı burada bırakmıştık, neden bırakmıştık? Arkasında başka bir parseller olduğu söylendi, mahkeme kararları olduğu söylendi. Bunların hepsi de var” sözlerine yer verdi.

“YEŞİLDEN BİZ YAPILAŞMAYA NASIL GELDİK?”

“Şimdi burada nasıl oldu da bu hale gelebildik?” diye soran Topkara, “İlçe belediyesi, ilçe belediye başkanı yeşili kamulaştıracaktı, para verecekti, yeşilden vazgeçmiyordu. Şimdi 0,10, 0,10 pazarlığa döktük, 0,20 açılımına geldik, metresinin yukarda olmasına geldik. Demek ki burada düşünce olarak yapılaşmaya uygun bulmuşuz, demek ki kamulaştıramamışız, demek ki belediyenin imkanları yetmemiş, demek ki fikirler değişmiş, demek ki görüşmeler yapılmış ve tekrar burası yapı yapılmak koşuluyla buna cevaz verir hale gelmiş. Yapı ama az olur ama çok olur. Ama yeşilden bu meclis 2 ay içerisinde U dönüşü yapmış. Şimdi ben buna dikkat çekmek istiyorum. Burada ne oldu, nasıl oldu da yeşilden biz yapılaşmaya nasıl geldik? Israrla siz de bunu savunmuştunuz burada. Ve tüm bu konuların içinde bunu cımbızlayıp almış, ayrı oylatmıştınız. Biz de Cumhur ittifakından 3 arkadaşımızla buna çekimser oy vermiştik. Şimdi ne değişti, ne oldu? Bizim görmediğimiz, bilmediğimiz bir şey varsa bunu da dinlemek isteriz. Şahsım itibariyle ikna olmazsam çekimser oy vereceğimi beyan etmek istiyorum” diye konuştu.

CUMHUR İTTİFAKINA ‘HAVETÇİ’ BENZETMESİ

Topkara’nın açıklamasına yanıt veren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, konuyla ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin 11 Ocak 2021’de bir karar aldığını hatırlatarak, “Buranın park alanı olarak işaretlenmesi konusunda. Orada Cumhuriyet Halk Partisi’ne mensup üyelerin tamamı buranın park alanı olarak işaretlenmesini istemiş. Tamamı. Şimdi Sayın Topkara’nın dediğiyle bu çelişiyor. Bakın okuyorum buradan Sayın Mehmet Topkara, Sayın Bünyamin Önal, Sayın Mustafa Muhammet Gültak o gün toplantıda olan, buna şerh koymuşlar. Şimdi sizin söylediğinizle bu çelişiyor. Anlayabildiniz mi? CHP grubu oranın park alanı olarak işaretlenmesini. Siz öyle bir anlattınız ki yani biz oranın park alanı olarak kalmasını istiyorduk, ama siz oranın bu şekilde düzenleme yapılmasını istediniz gibi anlattınız. Parka karşı çıkmış oldular. Burada çekimser oy kullanmış. Bir anlamda karşı çıkmış oldular. Yani havetçi oldular. Havet; hayır-evet. 3 oy böyle yani. Evet de demiyor hayır da demiyor. Şimdi durum budur aydınlanmanız açısından bu kararı okudum” dedi.

Önceki toplantıda görüşülen bu alanın yeşil alan olarak kalmasının komisyondan oybirliğiyle çıktığını ifade eden Başkan Seçer; “Ben burada durduk yerde kendimden karar almıyorum. Cumhur İttifakı’nı da dinliyorum, CHP grubunu da dinliyorum, İyi Parti grubunu da, HDP grubunu da, bağımsızları da. Ortaklaşıyoruz” dedi. Seçer, komisyonda çoğunluğun Cumhur İttifakı’nda bulunduğunu anımsatarak, “Belediye başkanımız konuşuyor, CHP'li Meclis üyesi konuşuyor. Zannediyorlar ki tek taraflı bir karar. Hayır. Kamuoyuna da duyuruyorum. Komisyonda çoğunluk Cumhur İttifakınındır. Nokta. Neyi tartışıyoruz burada?” diye konuştu.

PLAN REVİZE EDİLEREK KABUL GÖRDÜ

Komisyon raporunda yer alan maddede bazı revizyonlar yapıldığını söyleyen Başkan Seçer, “Adı geçen parselin kıyı kenar çizgisinin altında kalan kısmının kamu eline bedelsiz geçmesi kaydıyla geriye kalan kısmının emsal komisyon raporunda 0.20 idi, onu 0.10’a revize ederek ve yapı yüksekliği en çok 7 buçuk metre yapılaşma koşulu ile ibaresine çatı olması koşulu eklenerek rekreasyon alanı olarak ekli paraflı krokide görüldüğü şekliyle düzenlenmesini oylayacağız” diyerek oylamaya geçildi. 64 kabul 2 ret 1 çekimser oy ile revize edilen madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255