banner417
Öne Çıkanlar nazım imar ihrac narenciye agac bahce asayiş yangın imecehaber imecegazetesi carsamba taciz 35 yıllık mağduriyet sürüyor!

Bu haber kez okundu.

EKOLOJİK DENGEYE DARBE

Değirmençay Köyü’nde kurulan A Grubu Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’nde kapasite artışı yapılacak İşletme sahası toplam 97,45 hektar olup bu alanın 24 hektarlık kısmı için izin istenen ÇED alanında yıllık toplam 2 milyon ton/yıl kapasiteli kırma eleme tesisi ve açık ocak işletmeciliği yapılması planlanıyor. Değirmençay mahalle sakinlerinin yanı sıra İnsu, Emirler ve Kocahamzalı sakinleri de projenin, mahallerini olumsuz etkileyeceğini düşünerek bu projeye kesinlikle karşı olduklarına vurgu yaptı.

MAHALLE SAKİNLERİ PROJEYİ İSTEMİYOR

Değirmençay Köyü sınırları içerisinde yapılması planlanan Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Projesi’ne köy sakinleri tepkili. Değirmençay Köyü’nün yanı sıra İnsu, Kocahamzalı, Emirler kırsal mahallerini de etkileyecek olan projenin, halkı bilgilendirme toplantısı yapılacağı duyuruldu. ÇED Raporunu Atasar Mühendislik İmar İnşaat Maden Petrol ve Sağlık Ürünleri Danışmanlık Limited Şirketi’nin hazırladığı, sahipliğini ise Tüsan Yapı Sanayi A.Ş.’nin yürüttüğü projeye, kendi sınırları içerisinde yapılacak olan Değirmençay sakinleri başta olmak üzere olumsuz etkileneceklerini düşünen İnsu, Kocahamzalı ve Emirler halkı da karşı çıkıyor.

“BU PROJE ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Değirmençay Mahalle Muhtarı Şahin Işık, Değirmençay sınırları içerisine kalker ocağın açılmasını kesinlikle kabul etmedikleri belirtti. Bu bölgelerde yüzlerce kişinin küçükbaş hayvancılık yaptığının altını çizen Muhtar Işık, “Bu proje sadece bizi değil, çevre mahalleler olan İnsu, Kocahamzalı, Emirler’i de etkileyecek. Tarımsal arazilerin zarar görmesi açısından da ve yayla turizmini etkilemesi açısından da düşünecek olursak bu proje asla kabul edilemez” diye konuştu. ‘Halkın Bilgilendirme Toplantısı’na köy halkı ile birlikte katılacağını söyleyen Muhtar Işık, “Vatandaşlarımızı uyardık ve gerekli bilgileri verdik. İnsu, Kocahamzalı, Emirler muhtarları ve köy halkı da katılacak bu toplantıya. Bölge halkı ve muhtarları olarak en başından karşıydık bu projeye. ÇED Raporu gereği de görüşlerimize başvuracaklar zaten ve orada da bu projeye karşı olduğumuzu söyleyeceğiz” dedi.

Bu projenin olmaması için gerekirse eylem yapacaklarını söyleyen Muhtar Işık, kalker ocağı yapılacak yerin altında tarımsal sulama kanallarının olduğunu ve bu proje ile birlikte kaybolacağına işaret etti. Işık, “Kurulacak yerde tarımsal arazi yok ama hayvancılık yapılıyor. 5-6 bin kadar küçükbaş hayvan var. Mera da diyebiliriz orası için. Yeraltı sularının da yok olacağının altını çizmek istiyorum” ifadelerini kullandı.

YAYLA TURİZMİNE DARBE

ÇED Raporu gereği bilgilendirme toplantısına katılacak olan İnsu Mahallesi Muhtarı Saadettin Kök, mevkinin kendilerine yakın olduğundan dolayı gürültüsüne, zararlı gazına, tozu ve dumanına maruz kalacaklarını söyleyerek bu projeyle birlikte burada yayla turizmin de biteceğine vurgu yaptı. Köy halkını bilinçlendireceklerinin altını çizen Muhtar Kök, toplantıya katılıp bu projeye, İnsu halkı olarak karşı olduklarını söyleyeceklerini belirtti.

TOPLANTIYA KÖY HALKI İLE KATILACAĞIZ

Kocahamzalı Mahalle Muhtarı Mustafa Karabey, ise bu projeden yeni haberdar olduğunu söyleyerek, “Bu kalker ocağını hiçbir köy halkı istemeyecektir. Orada patlatılan dinamitler evlerimizi etkileyecektir. Bunun yanı sıra tarımsal arazilere karşı oluşacak zarar da orta. Mahalle halkımızı da bu konuda bilinçlendireceğiz” diyerek bilgilendirme toplantısına köy halkıyla birlikte katılacaklarının altını çizdi.

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAK

Mersin Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Sinan Can, “İşletme sahası toplam 97,45 hektar olup bu alanın 24 hektarlık kısmı izin istenen ÇED alanıdır. İzin istenen alanda toplam 2 milyon ton/yıl kapasiteli kırma eleme tesisi ve açık ocak işletmeciliği yapılması planlanmaktadır. Proje alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında Orman Alanı ve aynı zamanda Endemik ve Korunması gereken nadir ekosistem alanlarında kaldığı görülüyor. Alanda uzman bir botanikçi flora araştırması yapmadan kesinlikle bu tür faaliyetlere yetkili bakanlıkça izin verilmemelidir. Ayrıca bölgede 3 adet içme suyu kaynakları bulunduğu da bilinmekte. Proje içeriğini incelediğimizde çevresel açıdan pek çok riski beraberinde getirdiğini görebiliyoruz” diyerek Çevre Mühendisleri Odası Mersin Şube olarak süreci yakından takip edeceklerinin altını çizdi.

MAHALLELİ OLUŞACAK ÇEVRESEL ZARARLARDAN KORKUYOR

İnsu Mahalle sakinleri projenin vereceği çevresel zarardan korktuklarını söyleyerek oluşabilecek bazı zararları şöyle sıraladılar;

-Tesisin bulunduğu yerde ekosistemindeki bitkiler ve hayvanların o bölgeden tamamen yok edilmesi o bölgedeki mevcut görsel varlığın geriye dönüşü olmaksızın yok edilecektir.

-Tahribata yakın olan tüm çevre köyleri etkisi altına alacaktır.

-Çıkartılan ham maddenin çıkartım esnasında oluşturduğu toz ve zararlı gazların bu çevreleri etkisi altına alacaktır.

-Çevrede bulunan bitkilerin ağaçların olumsuz etkilenmesi ve üreme çoğalma döngüsünün yavaşlaması veya bitmesi gibi durumlar söz konusu olacaktır.

-Çevrede bulunan evler, kamyonların çıkaracağı, toz, egzoz dumanı, aspes balata zararlısı, debriyaj balata zehirli gazı ve tozu, gürültüsü ve daha birçok etkenlerden etkileneceklerdir.

-Tonajlı araçların yollara verdiği tahribat ve yoğun hasar veya oluşturabileceği kazalar muhtemeldir.

-Bu ocaktan çıkartılacak taş ve kırılacak malzeme ki o bölgede yüksek tesirli patlatıcılar kullanılarak yapılmak zorundadır bu dinamit benzeri ara maddelerin de çıkardığı gazlar toz duman ve gürültüler oluşacaktır.

-Mersinimizin incisi İnsu Köyünde evi barkı olan vatandaşların buraların artık yaşanmaz bir bölge olduğuna kanaat getirerek daha başka temiz yer diye adlandırdığımız alternatif arayışına gireceklerdir. Ve yayla turizmini de fazlasıyla olumsuz etkileyecektir.

-Mevcut bölgedeki eko dengenin tahrip edilmesiyle beraber dönüşü olanaksız sonuçlar çıkarması gibi daha bilmediğimiz onlarca zarar ve ziyanı beraberinde getirecektir.

-Çocuklarımıza şuanda gelecek vadedebileceğimiz bir İnsu var, mevcut ve yaşanası bu köyün bu taş ocağı beraberinde, İnsu’nun yaşanmaz bir yer olacağının açık göstergesi ve tamamlayıcı kanıtıdır.

Bu konunun sadece İnsu’da, Değirmençay’da, Kocahamzalı ve Emirler’de yeri yurdu olanların değil tüm Mersin’deki insanların hassasiyet göstermesi gerektiğinin altını çizen mahalle sakinleri, herkese birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432