Öne Çıkanlar zürih bolgesel havalimanı suoyuncuları Mejdel ASLAN Peygamber

Emeklilerden ulaşım düzenlemesine tepki: "Kabul edilemez!"

Emeklilerin toplu taşıma indirimlerine getirilmesi öngörülen kısıtlamalara ilişkin konuşan Emekli-Sen Mersin Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, “Ranta dair politikaların faturasını emekçilere ve emeklilere çıkarmayın” dedi.

- Bu haber 461 kez okundu.

Emeklilerden ulaşım düzenlemesine tepki: "Kabul edilemez!"

Haber: Turan DAL

Belediye ve demiryollarına ait şehir içi toplu taşıma araçlarından indirimli ya da ücretsiz yararlanan 60 ve 65 yaş üstü vatandaşların, mesai yoğunluğunun yaşandığı sabah ve akşam saatlerinde bilet parası ödemelerini zorunlu hale sokacak yeni bir yasa geleceği iddiası Mersin’de emekliler tarafından tepki ile karşılandı. Tüm Emekliler Sendikası Mersin Şubesi üye ve yöneticileri bir basın açıklaması düzenleyerek, toplu taşıma araçlarındaki yoğunluk ve sıkışıklık bahane edilerek, Tüm Emekliler Sendikası üyelerinin önemli çoğunluğunun kullandığı bu hakkın kullanımını daraltmaya yönelik çabaların kabul edilemez olduğunu belirtti. Sendika binasında düzenlenen açıklamayı, Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu yaptı. 

“KISITLAMA GETİRİLMEK İSTENİYOR”

Emeklilere yönelik bu girişimlere karşı mücadele edeceklerini ifade eden Şube Başkanı Adil Alaybeyoğlu, “Herkese yetecek toplu ulaşım hakkımızdır. Basında yaygın bir şekilde yer alan ve yalanlanmayan haberlere göre, AKP'nin yasalaşmak üzere hazırladığı taslak metninde emlak vergilerine, suya, çevre temizlik vergisine, konut sigortasına, motorlu taşıtlar vergisine zamlar öngörülüyor. Bunların yanı sıra 60 yaş ve üzeri kişilere indirimli, 65 yaş ve üzeri kişilere ücretsiz olan, kamuya ait araçlardan şehir içi ulaşımında yararlanma hakkına kısıtlama getirilmek isteniyor. Aile ve sosyal politikalar bakanlığının, 812002 tarihli 4736 sayılı kanuna dayanarak ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliğinin 6.maddesinin 3. fıkrasında, '’kişiler gerekli belgeleri ibraz etmek suretiyle toplu taşıma araçlarından ücretsiz veya indirimli yararlandırılır. Toplu taşıma hizmetini sunan kurum ve kuruluşlar ile belediyeler, ücretsiz veya indirimli seyahat hakkının kullanılması ile ilgili kolaylaştırıcı tedbirler alır'’ denmektedir. Açıktır ki; kolaylaştırıcı tedbirleri almakla görevlendirilen idarenin, şimdi toplu taşıma araçlarındaki yoğunluk ve sıkışıklığı bahane ederek, Tüm emekliler sendikamızın üyelerinin önemli çoğunluğunun kullandığı bu hakkın kullanımını daraltmaya yönelmesi kabul edilemez. Ücretsiz ve indirimli ulaşım hakkının yaşa bağlı olmaksızın tüm emeklilere ve emeklilikte yaşa takılanlara tanınması gerekirken, kısıtlı kullanımının bile sınırlanması hak gaspıdır. Yeme, içme, barınma, ısınma gibi; ulaşım da en temel insan haklarından biridir ve kamu otoritesi bu hakkın güvenli ve ulaşılabilir olmasını sağlamak zorundadır. Bilindiği gibi indirimli ve ücretsiz ulaşım toplu taşıma yapan kamu araçlarında uygulanmaktadır” dedi. 
“FATURAYI EMEKLİLERE ÇIKARMAYIN”
Taşıma araçlarındaki sıkışıklığın sebebinin, onları kullanan genç, yaşlı emekçiler değil, iktidarın toplu ulaşımda da ranta dayalı sistemleri tercih etmesi olarak yorumlayan Alaybeyoğlu, “Ülke nüfusunun büyük çoğunluğunun toplu taşımayı kullanması daha fazla teşvik edilmelidir, yani var olan uygulamayı sınırlandırmak değil, tüm emeklileri ve emeklilikte yaşa takılanları da kapsayacak şekilde yaygınlaştırmak esas olmalıdır. Bu hakkın yaygınlaşması sağlandığında, ulaşımda dışa bağımlılığı pekiştiren otomobil sahipliği gereksinimi azalacak, çevreye, doğaya daha az zararlı bir yöntem tercih edilmiş olacaktır. Sizin göreviniz, hak kısıtlamak değil, lastikli araçların ve otobüslerin yerine raylı sistemleri çoğaltmak, bunları en geniş nüfusun hizmetine en ucuz şekilde sunmaktır.  İndirimli ve ücretsiz ulaşım, lütuf değil haktır, insanlar bunu nasıl kullanacaklarını emin olun ki, sizden daha iyi planlamaktadırlar. Bu emekçiler, zorunluluk olmadıkça sıkışık saatleri değil, daha rahat saatleri zaten tercih ediyorlar. Biliyor musunuz ki, bedavacı diye göstermeye çalıştığınız bu insanların önemli bir kısmı ek iş yapmak zorunda kalıyorlar. Çünkü onlara emekliliklerinde rahatça geçinebilecekleri, hak ettikleri maaşları vermiyorsunuz, her yıl bütçelerine yeni tırpanlar atıyorsunuz. Bizler siyasal iktidarın söylediklerine değil yaptıklarına bakarak karar veriyoruz, yirmi yıla yaklaşan iktidarınızda uygulamış olduğunuz ranta dayalı ulaşım politikanızla çözümsüz bıraktığınız sorunların faturasını emekçilere, emeklilere çıkarmayın. Özgürlük ve demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz” ifadelerini kullandı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.