banner214
Öne Çıkanlar mersin protokol mersinüniversitesi uyuşturucu sentetik istanbul operasyon homurlu beyaz Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

EMEP'ten 1 mayıs açıklaması

Tüm dünya işçilerinin ve emekçilerin 1 Mayıs gününü kutlayan Emek Partisi (EMEP), “Savaşa, sömürüye, gerici, faşist rejim dayatmasına karşı iş, ekmek, özgürlük talebiyle ülkenin dört bir yanında, yasaklamalara rağmen 1 Mayıs’ı kutlayan işçi sınıfına selam olsun. 1 Mayıs tüm dünya işçilerine ve emekçilerine kutlu olsun” dedi.

“HÜKÜMET PATRONLARIN SESİNE KULAK VERMİŞTİR”              

Parti binası önünde EMEP adına açıklamada yapan İl Başkanı Yusuf Kaya, İşçi sınıfının sermaye cephesine karşı uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs tüm dünya işçilerine ve emekçilere kutlu olsun. Ülkemizde ve dünyada işçi sınıfı ve emekçiler, çalışma ve yaşama koşullarının pandemiden dolayı daha da ağırlaştığı, kapitalist barbarlığın sömürü ve savaşlarının dizginsiz sürdüğü koşullarda 1 Mayıs’ı karşılıyor. Lebaleb kongre, tarikat şeyhi cenazesi serbest. 1 Mayıs yasak!” dedi. Kaya, “İktidar, yıllardır, yaptığı gibi, kendisini yeniden yeniden organize ederken, işçi sınıfı, emekçiler ve muhalif kesimleri pasifize etmenin hesabı ile birkaç kuşu birden vurmak istemektedir. İşte aylardır yapması gereken ‘tam kapanma’yı 1 Mayıs’ı da içine alan bir tarihlemeyle kendine karşı gelişecek tepki ve eylemlerin önünü alma ve birleşmesini önleme amacı da bu nedenledir. Sendikalar, işçi ve emekçiler,  partimiz de bu süreci görerek eylemleri Nisan’ın 30'una almışlardı. 30 Nisan da “kapanma”nın içine katıldı. Patronlar, 1 Mayıs'ın, işçi ve emekçinin hem pandemiye hem de ekonomik gidişata dair güçlü bir tepkisi olarak ortaya çıkmasını istemiyor. Hükümet de her zamanki gibi patronların sesine kulak vermiştir” diye konuştu.

“SÖMÜRÜ VE BASKI ARTIRILDI”

“Patrona kurtarma paketi işçiye kod 29 damgası,  pandemi üzerinden sömürü ve baskı artırıldı” diyen Başkan Kaya, “Hemen her ülkede sermaye ve işbirlikçisi burjuva hükümetler kovid-19 pandemisinin sınırlayıcı koşullarına da yaslanarak işçi sınıfı ve emekçilere yönelik kapitalist sömürü ve baskıyı artırmış bulunuyor. Kısa zamanlı çalışma, ücretsiz izin, ücretlerde kesintiye gitme, kısa çalışma ödeneği gibi esnek çalışma biçimleri pandemi gerekçesiyle fiilen hayata geçirilmiş, çalışma koşulları insanlık dışı bir hal alarak, artan sömürü ve kapitalist kâr hırsının neden olduğu iş cinayetleri katliam boyutuna varmıştır. Kod:29 vb nedenlerle işten atmalar yaygınlaşırken son bir yılda, yüz binlerce insan işini kaybetmiş, düzenli bir gelirden mahrum hale gelmiştir. Pandemi paketi adı altında açıklanan paketlerle patronlara kıyak çekilirken işçilere ise işsizlik ile salgınla ölüm arasında tercih dayatılmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan pandemide işçiyi destekledik derken İşsizlik fonundan işçiye verilen parayı kendi vermiş gibi anlatmaktadır. Bir yılda sosyal koruma kalkanı adı altında yapılan ödemeler toplamı 60 milyar TL’dir. Bunun 51,5 milyarı TL’si işsizlik fonundan, 2 milyar TL’si bağışlardan yani halktan karşılanmıştır. Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği, nakdi destek adı altında yapılan tüm ödemelerin yüzde  90’ı işsizlik fonundan yani işçilerin cebinden yapılmıştır” dedi.

“1 MAYIS'I KUTLAMASI HAKTIR, BU ENGELLENEMEZ”

1 Mayıs’ın işçi sınıfı bakımından anlamının, en başta sermaye cephesi karşısında gücünün sınandığı bir gün olduğunu söyleyen Kaya, “ İşçi sınıfı, baskının ve zulmün toplumun bütün gözeneklerine sirayet ettiği böyle bir ortamda toplumsal öncü rolünü bir kere daha göstermelidir, gösterecektir. Bu nedenle de, işçi ve emekçiler de kısıtlamaya rağmen kendi yaratıcılıklarını kullanacak ve geçen yıl olduğu gibi bu yılda balkonlarda, evlerinin önlerinde mutlaka bu kutlamayı yapacaktır. Çalışılan iş yerlerinin hepsi 1 Mayıs alanıdır ve işçilerin 1 Mayıs'ı kutlaması haktır, bu engellenemez. Grev yasaklarına karşı, sendikal hak ve özgürlükler için! İnsanca yaşayacak bir ücret ve insanca çalışma koşulları için, Çocuklarımızın güven içinde yaşayabileceği bir Türkiye ve dünyaya ulaşmak için! Baskı ve sömürüye karşı ortak mücadeleyi yükseltmek için! Demokratik hak ve özgürlükler için! Savaşa, işgallere, emperyalist müdahalelere karşı barış ve kardeşliği savunmak için! İşçilerin birliği halkların kardeşliği diyerek enternasyonal dayanışmayı büyütmek için! Savaşa, sömürüye, gerici, faşist rejim dayatmasına karşı iş, ekmek, özgürlük talebiyle ülkenin dört bir yanında, yasaklamalara rağmen1 Mayıs’ı kutlayan işçi sınıfına selam olsun. 1 Mayıs tüm dünya işçilerine ve emekçilerine kutlu olsun” diye sözlerine son verdi.

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.