banner214
Öne Çıkanlar nilüfer baraj doga çevre Tataristan Uğur Kurt CUKUROVA BASKET MUSTAFA ESER

“Emirler ormanı bizimdir, ranta kurban etmeyeceğiz”

Mersin Çevre ve Doğa Derneği  (MERÇED) Başkanı Sabahat Aslan, Emirler mahallesi ormanlık alanında Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ihale yöntemiyle yapılan orman gençleştirmesi adı altında kesilen ağaçların bölgede ağaç katliamına neden olduğunu ileri sürdü.

Orman Genel Müdürlüğü tarafından gençleştirme adı altında emirler Mahallesi Ormanlık alanda kesilen ağaçlara tepki gösteren Mersin Çevre ve Doğa Derneği  (MERÇED) Gazeteciler Derneğinde basın toplantısı düzenledi. 'Ağaç katliam'ı diye nitelendiren çevreciler, ağaç kesiminin durdurulması için çağrıda bulundu. “Orman; ağaçlarla birlikte, diğer bitkiler, hayvanlar, mikroorganizmalar ve toprak gibi canlı ve cansız varlıkların oluşturduğu bir ekosistemdir.” Diyen MERÇED Başkanı Aslan, şöyle konuştu: “Orman Su demektir, Toprak demektir, Oksijen demektir. Ormanlar canlılar için yaşam kaynağıdır. Ormanlık alanların tahrip edilmesi canlı yaşamına çok zarar verir. Dünyada Ormanların bakımı planlı ve bilimsel kriterler göre yapılır. Ormanlık alanında düzenli olarak doğal yöntemlerle gençleştirme işlemleri yapılır. Ormanların gençleştirme işleminde ağaç yaş ortalamaları 60 yıldır. Ülkemizde Ormanlık alanları ekosistem için korunması gerekirken, maalesef son zamanlarda bilime aykırı ve plansız bir biçimde ormanlarımız rant odaklı orman üretim tesisleri olan özel şirketlere ucuz hammadde sağlamak için talan edilmektedir.”

“AĞAÇ KESİMİ EKOSİSTEME ZARAR VERİYOR”

Endüstriyel ormancılıkla ağaç gençleştirmesinin 15-25 yaş aralığında yapılması gerektiğine dikkat çeken MERÇED Başkan Aslan “Ülkemizde yapılan Endüstriyel ormancılık ta üretilen odunun bir kısmı ekosistemlerini bozmak istemeyen ve ormanlarını koruyan AB ülkeleri şirketlerine hammadde olarak ta satılmaktadır. Bu yüzden ülkemizde mevcut olan doğal ormancılık tahrip edilerek endüstriyel ormancılıkla daha çok orman gençleştirme işleri yapılmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı 15 yıl önce orman ürünleri sanayisi tesislerine yılda 14 milyon metreküp odun hammaddesi olarak üretiyor iken, bu sene 35 milyon metreküp odun üretmiş olup  bu üretim miktarını yılda 50 milyon metreküpe çıkarmayı hedeflemiştir. Bu hedefe ulaşmak için ormanlarda yapılan olağanüstü ağaç kesimi ve gençleştirme işlemleri Ormancılık bilimine aykırı olup ekosisteme çok zarar verdiği açıktır. Bu anlayışla bugün kentimizde Emirler mahallesi ormanlık alanında Orman Bölge Müdürlüğü tarafından ihale yöntemiyle yapılan orman gençleştirmesi adı altında kesilen ağaçlar bölgede ağaç katliamına neden olmuştur.” Şeklinde konuştu. 

YAYLA TURİZİMİNE DARBE VURULUYOR

Emirler Mahallesi ve çevresinde bulunan ormanlık bölgesinin Mersinin Akciğerleri olduğunu savunan Başkan Aslan şöyle konuştu: ”Bu alanlarda mevcut bulunan ormanların ekosistemi bir bütün olup, Ormanlık alanın zemin yapısı killidir ve bölgenin alan yapısı eğimlidir. Ormanlık alanlarının yanında Meralar yer almaktadır. Bu bölgede yaşayan insanların bir kısmı hayvancılık yaparak geçimini sağlamaktadır. Bu bölgede yayla turizmi yapılmaktadır. Emirlerde Orman gençleştirmesi adı altında yapılan ağaç katliamı ormanın ekosistemine, bölgenin iklimine, hayvancılığına, tarımına ve yayla turizmine çok zarar verecektir. Ayrıca ormanlık alanının eğimli olması ve toprağın killi olması nedeniyle bölgede erozyona neden olacaktır. Emirler ormanları bizimdir. Ranta kurban edilmesine izin vermeyeceğiz. Yetkililerden Mersin halkının sesine kulak vererek orman katliamını durdurmasını talep ediyoruz.”

Haber: Ayşenur Önal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231