Öne Çıkanlar GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE otobüs ücretleri ABD

Gezi davasının basın açıklamasına da dava açıldı!/Turan DAL'ın Haberi
  “23 arkadaşımız hakkında dava açılmıştır”

Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, görülecek olan duruşma öncesinde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasını Emek ve Demokrasi Platformu adına KESK Dönem Sözcüsü İmam Özdemir yaptı. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Özgürlüğü Hakkı, Demokratik Hukuk Devletinin (Anayasa 2. Madde) en temel unsurlarından birsini teşkil ettiğini ve bu hakkın, düşünce özgürlüğü hakkının, en önemli araçlarından biri olma özelliğini de taşıdığını belirten Özdemir, “Gezi direnişinde demokratik haklarını kullanan arkadaşları hakkında açılan hukuksuz davalar ile ilgili 07 Nisan 2015 tarihinde Mersin Emek ve Demokrasi güçleri tarafından adliye binası önünde yapılan basın açıklaması 2911 sayılı yasa gerekçe gösterilerek 23 arkadaşımız hakkında dava açılmıştır. Bugün arkadaşlarımız muhatap oldukları bu hukuksuzluktan dolayı yargılanmaktadır” diye kaydetti.

“Hukuk devleti ilkesinin gereğidir”

Anayasanın 90. Maddesinde, Usulüne göre yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletler arası anlaşmalarla kanunların aynı konuda farklı hükümler içermesi nedeniyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası anlaşma hükümleri esas alınması gerektiğini dile getiren Özdemir, "Yani bu hükme göre tarafı olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ve bu sözleşmeyi yorumlayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları kanunlarımızın üstündedir. Dolayısıyla toplantı ve gösteri yürüyüşleri hakkının hangi hallerde serbest olduğu, hangi hallerde bu özgürlüğe müdahale edilebileceğine karar verebilmek için öncelikle AİHM kararlarına bakmamız gerekmektedir. Bu Anayasamızın 2. maddesinde ifadesini bulan hukuk devleti ilkesinin gereğidir” ifadelerini kullandı.

“AİHS’nin 11. maddesinde de güvence altına alınmıştır”

Toplanma ve gösteri yürüyüşü hakkının, Anayasanın 34. maddesi ile güvence altına alındığını hatırlatan Özdemir, “Bu hükme göre herkes, önceden izin almaksızın barışçıl toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Diğer yandan bu özgürlük, taraf olduğumuz AİHS’nin 11. maddesinde de güvence altına alınmıştır. Ülkemizin uluslar arası hukuk önünde defalarca mahkum edilmesine ve olumsuz bir sicile sahip olmasına yol açan dava ve uygulamalara son verilmesini, açılan davaların bütün sonuçları ile ortadan kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291