banner214
Öne Çıkanlar FİLM TÜİK imecehber carsamba meralakşener receptayyiperdoğan Ekonomi trafik eticaret ürün hizmet pazartesi imecehaber imecegazetesi fadime taner

HAKLI ÇIKTIK  ADALET YERİNİ BULDU

İMECE Gazetesi olarak 12 Ekim 2016 tarihinde ‘ Marina Cumhuriyeti’ , 9 Nisan 2018 tarihinde ‘Marina Sınır Aşmış’ ve 18 Mayıs 2018 tarihinde ‘O da Marina, Bu da Marina’ başlıklarıyla haberler yayınlayarak, yapılan uygulamaların kanuna aykırı olduğunu gündeme taşımıştık.

Söz konusu tarihlerde İMECE Gazetesi yapmış olduğu haberler nedeniyle mahkemeye verilmiş ve konu hakkında takipsizlik kararı verilmişti.  Aradan geçen 4 yıl sonra İMECE Gazetesi olarak yaptığımız haberler bizleri haklı çıkardı. Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yargı kararına uydu ve Mersin Marina'daki iş yerlerinin iş yeri açma ve çalışma ruhsatlarını iptal etti.Mersin’de tanınan Mimar Abdullah Yılmaz, ‘10.07.2018 tarih ve 30474 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 1 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 97’nci maddesinin (h) bendi’demek suretiyle noktayı koymuştur.” dedi

Mersin Yat limanı olarak oluşturulan ancak Alışveriş Merkezi’ne dönüşen Mersin Marina hakkında verilen mahkeme kararı, Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü duyurdu.Mersin 2. İdare Mahkemesi, Mersin Yat Limanı alanı içerisindeki uygulamaların kanuna aykırı olduğu yönünde karar vermişti.

TÜM RUHSATLAR İPTAL EDİLDİ

Mersin Yat Limanı İşletmesi, 2018 Mayıs ayında başlayan ilave inşaatla kiralanmak üzere çok sayıda yeni iş yeri yapılmasına tepkiler gelmişti. Bu yeni ilavelere sinema ve Lunapark da eklenince Marina, deyim yerindeyse dev bir AVM ile birlikte tam bir eğlence ve alışveriş mekânına dönüştü. Mersin 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın ardından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden gündemi sarsacak bir karar çıktı.  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Çıkan Kararda “Mersin 2. İdare Mahkemesinin 13.01.2020 tarihi ve 2020/41 kararı doğrultusunda Mersin Yat Limanına İlişkin Müdürlüğümüzce düzenlenmiş tüm yapı ruhsatı belgeleri ve yapı kullanma izin belgeleri iptal edilmiştir.” İfadesi kullanıldı.

EĞLENCE VE CANLI MÜZİKLER İPTAL

Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü Marina’da Canlı Müzik izinlerinin de iptal edildiğini duyurdu. Mahkeme kararına göre; Marina’daki işletmelerin işyeri açma ve çalışma ruhsatları, canlı müzik izinleri, mesul müdürlük belgeleri iptal edildi.İl Müdürlüğü “644 sayılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kuruluş ve Görevleri Hakkında KHK’nın 2’nci Maddesinin 1’nci fıkrasının (h) bendi ve daha sonradan düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 10.07.2018 tarih ve 30474 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 1 nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 97’nci maddesinin (h) bendi gereğince yetkili idare sıfatıyla verilmiş olan; işyeri açma ve çalışma ruhsatları, canlı müzik izinleri, mesul müdürlük belgeleri ilgi olur ile iptal edilmiştir.” Kararını tebliğ etti.

             

“TİCARİ ALANLARIN MAHKEME KARARI İLE YIKILMASI GEREKİYOR”

Mimar Abdullah Yılmaz, Mersin Yat Limanındaki ticari amaçlı bina yapılaşması; Anayasa ve kıyı kanunun ilgili hükümlerine aykırı olduğu ortaya çıktığını söyledi.“ Yasalar Marinayı, Marina yasaları tanımıyor, demiştim” Diyen Mimar Yılmaz, “Mersin Valiliği, Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü açıkladı. ‘Mersin 2. İdare Mahkemesinin 13/01/2020 tarihli ve 2020 /41 sayılı kararı doğrultusunda Mersin Yat Limanına ilişkin müdürlüğümüz tarafından düzenlenmiş olan tüm yapı ruhsatı belgeleri ile yapı kullanma izin belgeleri iptal edilmiştir.’Doğru bir kez daha galip geldi. Sona yaklaşıldı.”dedi

Marina’nın inşaat alanı,denizden doldurularak elde edilmiş alanları olduğundan kanuna göre dolgu alanlarında sabit yapı yapılamayacağına dikkat çekti. Mimar Abdullah Yılmaz, “Mersin Yenişehir Yat Limanında yapılaşma hakkının %5’den %10 çıkarılması ile yapılan tüm fazla imalatlar ve en çok 5.50 yükseklikten fazla olan tüm ticari birimlerin mahkeme kararı doğrultusunda yıkılması gerekmektedir.  Hukuk devletinde olması gereken de budur.”Şeklinde konuştu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Mersin Yat limanının kara yönünde bir sitede adına kayıtlı gayrimenkulleri olan bir vatandaş gayri menkullerinin yapılan yeni imalatlardan dolayı deniz manzarasının kapanması ve  gayrimenkullerinin değer kaybına uğramasından kaynaklı dilek vermişti. Ayrıca  yat limanında kapasite artırımından dolayı bölgede yoğunlaşan trafik artışının  Mersin Kenti için önemli bir ulaşım arteri olan Adnan Menderes Bulvarında yarattığı olumsuzluklarda  gündeme getirmişti.

Mersin Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yat Limanında çeşitli tarihlerde düzenlenen İnşaat ruhsatları, Yapı Kullanma İzinleri ve dayanağı 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Onaylı 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu Değişikliği’nin telafisi mümkün olmayan zararlara neden olacağı iddiasıyla, avukatı vasıtasıyla Mersin 2.İdare Mahkemesi nezdinde 2018/956 esas ve 2019/158 esas no’lu dosya ile dava açılmıştı.

 Mersin 2.İdare Mahkemesi önce her iki dosyada da yürütmenin durdurulmasına karar vermiş daha sonrada sırasıyla 2020/41 karar no’su ile 13/01/2020 tarihinde,2020/152 karar on’suyla da 13/02/2020 tarihinde yapılan tüm işlemlerin iptaline karar vermişti.

Davacının Avukatı haziran ayında Mersin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne  dilekçe vererek söz konusu Mahkeme kararlarından sonra ne yapıldığı noktasında soru sormuş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Bağlı olduğu Bakanlığa konu ile ilgili bilgi sorduğu, gelecek cevaba göre işlem yapacağını bildirmişti.

HABER: SEREN SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Çulcu 1 yıl önce

banner227

banner233

banner255

restbet