Öne Çıkanlar mersin ORTAKBİLDİRİ bakan EMEKLİLİK Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

‘Harp okullarının kapatılması endişe verici’

Çamak, bu kararla, henüz reşit bile olmayan binlerce öğrencinin peşinen suçlu ilan edildiğini belirtti ve Başbakan Binali Yıldırım’a, “Siyasi makamlarda bulunanların dahi ‘kandırıldık’ dedikleri böylesi bir örgüt karşısında reşit dahi olmayan öğrencilerin suçlu muamelesi görmesini nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusunu yöneltti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, darbe girişiminin ardından çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler uyarınca Harp Okulları’nın ve astsubay hazırlama okullarının kapatılmasını meclis gündemine taşıdı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Çamak,  OHAL ilanının ardından birçok bakanlığı etkileyen Kanun Hükmünde Kararnameler çıkarıldığını dikkat çekerek,  “Böylesine ciddi kararnamelerin bu kadar hızlı ve toplumsal, siyasal uzlaşma gözetilmeden hazırlanması kafalardaki soru işaretlerini arttırmış, uygulamalarda ortaya çıkan keyfiyet toplumdaki kaygıları büyütmüştür” dedi.

Çamak, 669 Sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması ve Milli Savunma Üniversitesi Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname ile binlerce öğrencinin eğitim gördüğü harp akademilerinin, askeri liselerin ve astsubay hazırlama okullarının kapatıldığını hatırlattı.  Çamak, “Bu okullarda okuyan çoğu reşit dahi olmayan öğrenciler kendilerini kapının önünde bulmuştur.  Hükümet kanadından yapılan açıklamalar bu okullardaki öğrencilerin çoğunu itham etmekte, ancak bu konuda herhangi bir araştırma ya da soruşturma yürütülmeden kritik adımlar atılmaktadır. Bu yaklaşım, kurunun yanında yaşın da yandığını göstermektedir.  Ülke savunması açısından hayati önem taşıyan böylesi temel kurumların kapatılması gelecek açısından düşündürücü ve aynı zamanda kaygı vericidir” dedi.

CHP Mersin Milletvekili Dr. Hüseyin Çamak, soru önergesinde Başbakan Yıldırım’a şu soruları yöneltti:

“-Tek bir masumun hakkı dahi göz ardı edilmeden bu kurumlardaki bozulma giderilebilecekken binlerce insanın hayatını etkileyecek böylesi bir kararın aceleyle alındığını düşünüyor musunuz? Bu konuda gerekli düzeltmeleri yapacak mısınız?”

 “-Basın organlarına yansıyan açıklamalardan öğrenebildiğimiz kadarıyla Genelkurmay Başkanlığı’nın bu okulların kapanmasından rahatsız olduğu belirtilmektedir. Askeri alanda böylesine kritik bir adım atılırken bu konuda uzman ve yetkili mercilere danışılmamış mıdır?”

“-Evrensel hukuk normlarına göre suçluluğu kesinleşinceye kadar herkes masum kabul edilir. Bu karar ile binlerce öğrencinin peşinen ‘suçlu’ kabul edildiğini ve töhmet altında bırakıldığını düşünüyor musunuz? Siyasi makamlarda bulunanların dahi ‘kandırıldık’ dedikleri böylesi bir örgüt karşısında reşit dahi olmayan öğrencilerin suçlu muamelesi görmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?”

 “-Bu karar sonucunda yaşanan ve yaşanabilecek mağduriyetleri giderme noktasında ne gibi çalışmalar yapılmaktadır?”

 “-Yapılan düzenleme ile 30 Ağustos 2016 itibarıyla mezun olacak askeri öğrencilerin subay ve astsubaylığa nasbı da (yerleştirme) yapılmayacak. Bu durumun ülke savunması açısından bir zafiyet yaratabileceğini düşünüyor musunuz? Oluşabilecek zafiyetlere yönelik ne gibi tedbirler alınmıştır?”

 “-Askerlik ortak bir aidiyet duygusu geliştirir. Askeri liselerde, öğrencilerde bu ortak duygunun ve askeri bilincin oluşması esastır. Askeri okullar yerine kurulan Milli Savunma Üniversitesi’nin bu anlamda işlevli olacağını düşünüyor musunuz?”

 “-Bu örgütün en güçlü olduğu alanların başında eğitim geldiği uzun zamandır bilinmektedir. En büyük tasfiyenin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde yaşandığı düşünüldüğünde Milli Eğitim Bakanlığı’nda örgütsel ilişkisi olduğu düşünülen personel tasfiye edilirken; harp akademileri, askeri liseler ve astsubay hazırlama okullarının kapatılması çelişkili değil midir?”

 “-Bu eğitim kurumlarının kapatılması yerine, bunları düzenleyip, çağdaş ve laik bir yapıya kavuşturmak mümkün değil midir?”

 “-Geçmişte FETÖ’cü subayların baskısıyla okullardan atılan, tazminat ödemeye mecbur bırakılan ve toplumsal saygınlıkları zedelenen askeri öğrenciler hakkında bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291