banner214
Öne Çıkanlar bayırdır mersin müzisyenleredestek Adana mersin timsah doga koruma İmeceHaber Bursa sarı uyarı

HAYVANCILIĞA AĞIR DARBE

Değirmençay köyü sınırları içerisinde olan, İnsu, Kocahamzalı, Emirler kırsal mahallerini Yeşiller ve Sol Gelecek Parti İl örgütü ile birlikte ziyaret eden CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız, “Bu cennet gibi köyümüze bir canavar dadanmış ve diyor ki, ‘ben köyü ve sırtını verdiği sıra dağları dinamit patlatarak yok edeceğim. Köyü, köylüyü, ağaçları, hayvanları toza toprağa bulayacağım. Hatta bir vakit sonra sizleri buralardan süreceğim’ diyor. Ama biz buna izin vermeyeceğiz köylülerimizin yanında olacağız” dedi.

Mersin’de artarak devam eden doğa tahribatına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Yenişehir İlçesi’ne bağlı Değirmençay Köyü sınırları içerisinde olan fakat İnsu, Kocahamzalı, Emirler kırsal mahallerini etki düzeyine alabilecek Kalker Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi İşletmeciliği yapılmasına mahalle sakinleri ve köylüler projeye karşı çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız uygulanacak projeye karşı olduğunu açıkladı. Yıldız “Bu cennet gibi köyümüze bir canavar dadanmış ve diyor ki, ‘ben köyü ve sırtını verdiği sıra dağları dinamit patlatarak yok edeceğim. Köyü, köylüyü, ağaçları, hayvanları toza toprağa bulayacağım. Hatta bir vakit sonra sizleri buralardan süreceğim’ diyor. Ama biz buna izin vermeyeceğiz köylülerimizin yanında olacağız” dedi.
“TARIM YOK OLUYOR YER ALTI KAYNAK SULARIMIZ KİRLETİLECEK”
Türkiye’nin birçok merkezinde olduğu gibi tüm karşı çıkmalara ve yargı kararlarına karşın, siyanürle altın aramadan, maden ocaklarına, JES’lerden HES’lere kadar doğayı yok edecek projeler yapılmaya devam ediliyor. ÇED Raporunu Atasar Mühendislik İmar İnşaat Maden Petrol ve Sağlık Ürünleri Danışmanlık Limited Şirketi’nin hazırladığı, sahipliğini ise Tüsan Yapı Sanayi A.Ş.’nin yürüttüğü projeye, kendi sınırları içerisinde yapılacak olan Değirmençay sakinleri başta olmak üzere olumsuz etkileneceklerini düşünen İnsu, Kocahamzalı ve Emirler halkı da karşı çıkıyor. Projeye, İnsu mahallesinde yaşayan vatandaşlar, yapılmak istenen tesisle hem geçimlerini sağladıkları tarım ve hayvancılığın biteceğini hem de kaynak sularının tehlike altında olduğunu belirterek, projeye geçit vermeyeceklerini ifade etti. 
“YÜZLERCE CEVİZ AĞACI YOK OLACAK”
Doğal zenginliği ve yaban hayatı yok edecek ve yörede yaşayan binlerce insanın sağılığını olumsuz etkileyecek projeye karşı köylüler tepkilerini dile getirmeye devam ediyor. Kendilerini ziyaret eden Yeşiller ve Sol Gelecek İl Örgütü ve CHP’li Belediye Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız’a sıkıntılarını anlatan İnsu köyü sakinleri kurulacak olan A Grubu Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi ile birlikte hayvancılık ve tarımın yok olacağını söyledi. İnsu köyünde yaşayan  Hasan İşlek, tesisin köylülerin tapulu arazileri üzerinde yapılmak istendiğini vurgulayarak, “Kendi arazimde bin defne, yüzlerce de ceviz ağacım var. Aynı zamanda yaban hayatı bu alanda varlığını koruyor. Yüzlerce yıllık ağaçlar, binlerce yıllık fosiller ve  kayalara resmedilmiş şekillerin olduğu kayalar mevcut. Yapılması planlanan tesisin ortaya çıkaracağı tahribat bu coğrafyanın tamamını etkileyecek. Bizler bu tesisi kesinlikle istemiyoruz ve her türlü yolla da doğamızı ve sağlığımızı korumakta kararlıyız” dedi. 
“BİNLERCE DİNAMİT PATLATARAK YOK EDECEĞİM” DİYOR "
Büyükşehir Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız da, her geçen gün doğaya zarar verecek bir projeyle karşı karşıya kaldıklarına dikkat çekerek, bu projelere karşı Mersinlilerle birlikte hareket edip durduracaklarını söyledi. 6 Nisan’da yapılacak ÇED toplantısına duyarlı tüm kesimleri beklediklerini aktaran CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Abdurrahman Yıldız,  “Şimdi bu cennetten köşe beldeye bir canavar dadanmış ve diyor ki, ben köyü ve sırtını verdiği sıra dağları binlerce dinamit patlatarak yok edeceğim. Köyü, köylüyü, ağaçları, hayvanları toza toprağa bulayacağım. Buraları ekilemez, biçilemez, insanlar ve dahi hayvanlar için nefes alınamaz bir hale getireceğim. Taş ocağı kuracağım. Tepenizde akşama kadar bombalar patlatıp, yolunuzdan yüzlerce tır-kamyon geçirip buraları sizin için yaşanmaz hale getireceğim. Hatta bir vakit sonra sizleri buralardan süreceğim. Ama biz buna izin vermeyeceğiz köylülerimizin yanında olacağız” şeklinde konuştu.
"PATLATAMAZSINIZ, ÇÜNKÜ BİZ PATLATTIRMAYIZ "
İnsu köyünde taş ocağı işletilemeyeceğini maddeler halinde sayan Yıldız, “Öncelikle bu köyde onlarca bitki ve hayvan yaşıyor, yetişiyor. Burada bir tane bile dinamit patlatırsanız hem İnsu köyünü hem de civar köylerin hepsini bir damla suya muhtaç hale getirirsiniz. Canlı hayatını sıfıra getirirsiniz. Yolların genişletilme imkânı yok ve mevcut yollardan her gün yüzlerce kamyon-tır geçemez. Patlatamazsınız çünkü dağların dibinde evler var, bahçeler var, özel tapulu araziler var. Patlatamazsınız, çünkü biz patlattırmayız. İnsu köylüleri, Erçel köylüleri, Hamzabeyli köylüleri, Çavak köylüleri hasıl bütün Yenişehir köylüleri ve onların dostu olarak bizler size köylerimizi patlattırmayız. “ şeklinde tepkisini dile getirdi. 
Değirmençay Köyü’nde kurulacak olan  A Grubu Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’nde kapasite artışı yapılacak İşletme sahası toplam 97,45 hektar olup bu alanın 24 hektarlık kısmı için izin istenen ÇED alanında yıllık toplam 2 milyon ton/yıl kapasiteli kırma eleme tesisi ve açık ocak işletmeciliği yapılması planlanıyor.  Değirmençay mahalle sakinlerinin yanı sıra İnsu, Emirler ve Kocahamzalı sakinleri de projenin, mahallerini olumsuz etkileyeceğini düşünerek bu projeye kesinlikle karşı olduklarına vurgu yaptı.
Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255