Öne Çıkanlar SİLİFKE tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI mersin Mersinli gazeteciler yeni binaya taşınıyor

“İş güvencemize en ufak tehditte İŞ BIRAKIRIZ!”

657’ye tabi memurların son yapılan düzenlemelere iş güvencelerini kaybetmesi yönünde tutum alındığını savunan Türk Büro-sen Mersin Şube Başkan Yardımcısı Mustafa Güven, konuyla ilgili yazlıl bir açıklama yaptı. Güven, “Bilindiği üzere AKP hükümeti iktidara geldiği günden bugüne memurların iş güvencelerini ellerinden alacağını her fırsatta dile getirmiştir.Geçtiğimiz yıl Torba Yasa tasarısına eklenen bir madde ile 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 28. maddesinin (1) numaralı fıkrasının üçüncü ve dördüncü cümleleri değiştirilmiş,  daire başkanı, genel müdür gibi üst düzey görevlerde bulunan memurlar ile kolluk güçleri olan polis ve jandarmanın haklarında verilen görevden alma, yer değiştirme, unvan değişikliği kararlarına karşı dava açsalar bile eski görevlerine dönmelerini engellenmişti. Yapılan bu değişiklikle görevden alınan memur, açtığı davayı kazansa bile yeniden eski görevine değil başka bir kadroya atanacak, mahkeme kararları 2 yıl içinde uygulanacak, kararı dikkate almayan yöneticilerle ilgili de hiçbir cezai işlem yapılamayacaktı. Ancak Anayasa Mahkemesi bu değişikliği kanunlara aykırı bularak iptal etmişti. İptalin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden işçi-memur ayrımının kaldırılması gerektiğini, çalışanlar kavramının getirilmesi gerektiğini ve dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir ayrım olmadığını ifade etmişti. Halbuki Devlet Personel Başkanlığı’nın resmi internet sitesine bakılırsa birçok gelişmiş ülkede aynen kamu çalışanları gibi hayat boyu iş garantisi olan devlet memurlarının var olduğunu görürler.  Örneğin Hollanda’da süreli sözleşmeli çalışanların oranı yüzde bir bile değil. Amerika’da da çalışanların yüzde 90’ı hayat boyu çalışanlar, yani güvenceli çalışanlar Hepsi iş garantili ancak nedense Türkiye’de devlet memurların iş garantisi birilerini rahatsız ediyor” dedi.

“BİZDEN OLANLAR, OLMAYANLAR AYRIMI YAPILIYOR”


Türkiye’de memurun iş güvencesinin sınırsız olmadığını savunan Güven açıklamasını şöyle sürdürdü: “Memurun nasıl işten çıkarılacağı yasalarımızda açıkça belirtilmiştir. Her yıl çeşitli disiplin suçlarından  500’ün üzerinde memurun işten atıldığını ve 20 binden fazla memura ceza verildiğini her halde biliyorlardır. Üstelik bizde Türkiye Kamu-Sen olarak, memuriyete uygun hareket etmeyen, devleti zarara uğratan ve akçeli işlere bulaşan memurlar işten atılmalıdır diyoruz. Bunun için memurun iş güvencesinin kaldırılmasına ger yoktur. Mevcut yasalar bunu sağlamaya yetiyor. AKP iktidarı boyunca memurlar arasında “bizden olanlar ve olmayanlar” ayrımı yapıldı. İstisnai memur kadrolarında doldur boşalt yöntemiyle 20 binin üzerinde yandaş memur yapıldı. Kamuda liyakat, birikim ve ehliyet ayaklar altına alında. Çalışma barışı bozuldu. Bunların hepsi iktidara yandaş olan memur konfederasyonu aracılığıyla yapıldı. Yaşanan hukuksuzluklara memur sendikası olduklarını unutarak ortak oldular. Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da memurun hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz.  Kimsenin karşısında hele ki söz konusu memurun iş güvencesi olduğu zaman asla eğilmeyeceğiz. Memurların iş güvencesinin Türkiye Kamu-Sen için “Kırmızı Çizgi” olduğunu kamuoyu ile bir kez daha paylaşırken, iş güvencemize yönelik en ufak bir tehditte iş bırakma eylemlerine kadar her türlü hakkımızı kullanacağımızı Hükümet yetkililerine bir kez daha hatırlatmak isteriz.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291