banner214
Öne Çıkanlar bayırdır müzisyenleredestek mersin güneşenerjisi güneş enerji salı imecehaber imecegazetesi santral mansur ark

İŞ VE AŞ BULUŞMALARI DEVAM EDİYOR

‘Herkes İçin Adalet’ kampanyası kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından yürütülen “İş ve Aş Buluşmaları’nın”  4’üncüsü Mersin’de başladı. Buluşmada Nükleer Santrale yönelik itiraz ön plana çıkarılırken taşocağına karşı mücadele eden Ayvagediği halkı ve Tarsus Hal Kompleksi esnaflarıyla bir araya gelindi.

TAŞ OCAĞINA KARŞI AYVAGEDİĞİ HALKI İLE BİRARAYA GELİNDİ

İş ve Aş Buluşmaları’nın Mersin ayağına Sağlık ve Sosyal Politikalardan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Samet Mengüç, Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, Emek Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Şaziye Köse, Ekoloji Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez, İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu, İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, Batman Milletvekili Necdet İpekyüz ve Mersin Milletvekili Rıdvan Turan katıldı. Mersin’deki İş ve Aş Buluşmaları’nda “Akkuyu Nükleer Santraline” yönelik itiraz ön plana çıktı. Heyet taşocağına karşı mücadele eden Ayvagediği halkı, Tarsus Hal Kompleksi ve esnaflarıyla bir araya geldiler.

HDP Ekoloji Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Naci Sönmez, Ekoloji Komisyonu Eş Sözcüsü Menekşe Kızıldere, Ekonomi Komisyonundan Erol Katırcıoğlu ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay taş ocağına karşı mücadele eden Ayvagediği halkı ve muhtarlarla buluşma gerçekleştirdi. Burada söz alan Ayvagediği Muhtarı Ayhan Güneli; “Şu an en büyük sorunumuz, taş ocağıdır. Hayvan besleyen Yörüklerin koyunları, taş ocağından kaynaklı toz yutmaktan telef olmuş durumda. Taş ocağı yüzünden, arazilerimizin değeri sıfırlandı. Tozdan kaynaklı dışarı bile doğru düzgün dışarı çıkamıyoruz” dedi.

Taş ocağından şikayet eden bir yurttaş ise, “Bize yol yapıldı diye sevindik meğer, taş ocağı için yapılmış ve yoğun trafik yaratıyor. Bir tane taş ocağı zaten var, 4 tane daha yapılmasının anlamı yok” ifadelerini kullandı. Dinamitlerin patlatılması sonucu, eski evlerin hasar gördüğünü belirten yurttaş, “Dinamit atıldıkça pınarlarımız daha da dibe inmekte ve kullanılmakta” dedi. Ormanlık alandaki genç ağaçların çok hızlı bir şekilde kesildiğini belirten yurttaşlar, yenileme adı altında kesimden kaynaklı yağmurların azaldığını belirtti.

Tarsus Hal Kompleksi Yönetimi ve hal esnafı ile bir araya gelen heyet, hal esnafının sıkıntılarını dinledi. Tarsus Hal Kompleksi Başkanı Ali İlk, sebze ve meyvenin tekele dönüştürülmek istendiğini, gross marketlerle bu işe el atıldığını, market zincirlerinin ayakta tutulması için üretici ve tüketicinin bu sistem altında ezildiğini dile getirdi.

 HAL ESNAFINI TERÖRİST BİLE İLAN ETTİLER

Ekonomi Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan ise, bütçe görüşmelerinde hal esnafının günah keçisi ilan edilmesine karşı çıktıklarını, “Girdi maliyetleri bu kadar yüksekken, tarım politikaları bu durumdayken hal esnafının maruz kaldıkları bu durum kabul edilemez dedik. Hallerde oluşan ticaret alanını yok edip, tekelleşmeye girmeye çalışıyorlar. Geçimlik üretim tahkim edilmeli diyoruz, tekellere karşıyız. Zincir marketlerin şehir içinde olmasına karşıyız” ifadelerini kullandı.

İktidarın tüm hallerin yıkılarak kentin dışına taşınmasına ve cumhurbaşkanlığına bağlanmasına dönük bir adımının olduğunu belirten Turan “Cumhurbaşkanının patates soğan satmadığı kalmıştı” sözlerini kullandı.

Bu sene yeşilliğin para etmediğini belirten bir esnaf; “Zavallı çiftçi üretemiyor. Patatesi, soğanı tarlada kaldı çiftçinin. ‘Aracı kazanıyor’ diyorlar. Aracı biziz, vatandaş malını getiriyor biz satıyoruz. fiyatlardan dolayı soğan patates eken kalmadı. Halk da mağdur çiftçi de. Bizi dinleyen, soran yok. Bizim burada ucuza sattığımız ürünleri, zincir marketlerde 5-10 katına satılıyor. Oysa ki kabzımallar üretici ve tüketici arasında denge unsurudur. Hallerin etrafı şehirleşti. Şimdi hal bölgelerini istimlak etmek istiyorlar. Buralarla ilgili politika hep rant üzerinden yürütülüyor” dedi.

Tarsus Hal Kompleksi Başkanı Ali İlk; “Hükümet hale, bizlere yükleniyor. Hal esnafı rayiç fiyata mal satıyor diye bir şey çıkardılar. Çiftçi zarar ediyor, aracılar kazanıyor diyorlar ama girdi maliyetleri böyle yüksek olduğu sürece, malın fiyatı da yüksek oluyor. Tohumda, gübrede dışarıya bağlıyız. Bir tarım politikamız yok. Üretim tüketim dengesi hesaplanmıyor. Çiftçi kaderine terk edilmiş durumda” dedi.

GEMİLERE MALİYETİNDEN MAZOT VEREN İKTİDAR, ÇİFTÇİYE MAZOTU ZAMLA VERİYOR

Gemilere maliyetinden mazot veren iktidarın, çiftçiye mazotu zamla verildiğini belirten İlk; “Bu uygulamalar nedeniyle, 8-10 liradan aşağıya patates soğan yiyemeyecek bu halk! Ne olsa hal esnafını suçluyorlar. Günah keçisi biz oluyoruz. Sorunlarımız çözüme ulaştırılmıyor.” Halle ilgili bilgisi olmayanların, Ankara’da oturdukları yerden hal kanunu çıkaramayacağını belirten İlk; “Burayı, işleyişi bilen insanların, yerelden müdahil olması lazım meseleye. Bize kira kontratı bile vermiyor tarla sahibi. Çiftçi borçlu yine mücadele ediyor. Çiftçilikle ilgisi olmayanlara da kredi veriliyor” sözlerini kullandı.

Haber: Mikail PELİT

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255