banner214
Öne Çıkanlar hak özelhaber işçimersin westmode tekstil işçi firima imecehaber imecegazetesi ambalaj atık geridönüşüm izmir büyükşehir atık adana rezidans ölüm feci bayırdır son dakika mersin

Bu haber kez okundu.

İstanbul’dan Mersin’e uzanan yardım projesi

“Genç Öğretmenler” projesini hayata geçiren Eyuboğlu Eğitim Kurumları (İstanbul) 11. sınıf öğrencileri, pandemi döneminde eğitimde fırsat eşitsizliğini kaldırmak için sosyo-ekonomik yönden dezavantajlı durumda olan öğrencilere gönüllü eğitim desteğinde bulunuyor. Genç öğretmenler Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı bir köy okulu olan Karayakup İlk Öğretim Okulu öğrencilerine de ders veriyor.

Proje; Uluslararası Global Social Leaders projesi kapsamında Eyüboğlu Eğitim Kurumları’ndan yedi tane 6. sınıf öğrencisinin Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çalışmayı planlamasıyla başladı. Hedefleri ise günümüzün en büyük problemlerinden ikisi olduğuna inandıkları Nitelikli Eğitim ve İklim Eylemi üzerine yaptıkları çalışmalarla farkındalık yaratmak ve insanları bilinçlendirerek çevresindeki kişilerin aksiyon almasını sağlamak. Sloganları ise “Daha iyi bir dünya için, el ele!”, çünkü sadece el ele verirsek bu dünyanın daha iyi bir yer olacağına inanıyorlar.

Her şeyin ancak eğitimle daha iyi bir seviyeye ulaşacağına inanan bu genç öğretmenler, pandemi döneminde eğitimin büyük ölçüde aksadığı köy okulları ile iletişime geçip online eğitim ve materyal desteği sağlamak yolunda hızlı bir adım atarak öğretmenleri Meliha Ersoy Örer’in de yardımıyla bu okullara ücretsiz ders verecek bir öğrenci ekibi kurdular.

PROJE MERSİN’DE HAYATA GEÇTİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın da yönlendirmesi ile proje Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı bir köy okulu olan Karayakup İ.Ö.O’da hayata geçti. Okul yönetimi tarafından da olumlu karşılanan bu proje sınav hazırlık grubu olan 7. ve 8. sınıf öğrencileri ile başladı, daha fazla öğrencinin gönüllü olarak ders vermek istemesiyle 6. sınıflar da programa dahil edildi.

Eyüboğlu Eğitim Kurumları 11. Sınıf öğrencisi olan Ali Berk Biber, Bilge Ersayın, Doğa Akşahin, Furkan Saçmacı, Janberk Yeşil, Melih Berkay Öz, Simay Alsoy ve Zeynep Dirican hem okullarında kendi akademik çalışmalarını yürütüyor hem de gönüllü olarak öğrencilere uzaktan eğitim desteği veriyor. Aralık ayından itibaren haftanın 4 günü bu genç öğretmenler İngilizce ve Matematik dersleri vererek köydeki öğrencileri hem merkezi sınavlara hazırlıyor hem de konu eksiklerini tamamlamaya çalışıyor. Amaçları bu öğrencileri hayallerine bir adım daha yaklaştırmak olsa da teknik cihaz ve internet yetersizliğinden dolayı hala ulaşamadıkları çok sayıda öğrenciye ulaşabilmek için gereken materyallerin hızlıca çözülmesini istiyorlar.

Ortaokul öğrencileriyle başlayan ve lise öğrencileriyle devam eden eğitim projesi Mersin’deki öğrencilere umut ışığı oldu. Daha fazla öğrencinin eğitime dahil olmasını isteyen isteyen genç öğretmenlerden Janberk Yeşil, “Mersin’deki öğrenciler ile yaptığımız bu proje, benim kişisel gelişimim üzerinde çok etkili oldu. 8. sınıftaki çocuklar ile etkileşim kurmak ve onlara bir şeyler öğretebilmek çok güzel ve anlamlı bir his. Bu proje sayesinde kendimden biraz olsa da küçük genç arkadaşlarımızla nasıl daha rahat iletişim kurabileceğimizi anladım ve kendi öğrendiklerimi başkalarına aktarmak için düzenlemek, bildiklerimi düzenlememe yardımcı oldu. Kısacası bu proje, benim için çok zevkli ve yararlı bir proje oluyor, çok teşekkür ederim” dedi.

ÖĞRETMENLİKLE 16 YAŞINDA TANIŞTI

Projeye Mart ayında dahil olan Ali Berk Biber, “3 Mart 2021 tarihinde dahil olduğum Mersin Köy Okullarına Eğitim projesi ile birlikte pandemi döneminde 6. sınıf öğrencileri ile 2 aydır etkileşim içerisindeyim. Kendileri ile her hafta yaklaşık 1 saat İngilizce dersi yapmaktayız ve okulda öğrendikleri bilgileri pekiştirmekteyiz. Okul haricinde farklı bir perspektiften MEB testlerinin çözümünün öğrencilerimin kelime dağarcığını geliştirdiğini düşünüyorum. Ayrıca beraber yaptığımız paragraf çözümlemelerinde ve soru okumalarında kelimeleri telaffuz etme yeteneklerini 2 ayda oldukça geliştirdiklerini gözlemledim. Diğer bir yandan, Mersin'deki öğrenciler ile etkileşim içerisinde olmanın iletişim becerilerimi geliştirdiğini ve ülkemin gençlerinin bilinçli yetişmesinde bireysel olarak bir katkı sağladığımı düşünüyorum. Öğretmenlik gibi önemli bir görev ile 16 yaşında tanıştığım için hem çok sevinçli hem de gururlu hissediyorum” diye konuştu.

Kendisi için büyük bir tecrübe olduğunu söyleyen Furkan Saçmacı, “Ben 7.sınıf öğrencileriyle yaptığım çalışmada öğrenmenin yanında öğretirken nasıl daha iyi öğretildiğini öğrendim. Benim için çok farklı bir tecrübe oldu. Hem eski konuları hatırladım hem de çok cana yakın gençlerle tanıştım. Bu keyifli süreçte öğrencilerle birlikte dersin temposunu ayarlamayı da öğrendim” sözlerine yer verdi.

“PROJE BİZE DE ÇOK ŞEY KATTI”

Genç öğretmen Maidi Tahiri ise, “Yaptığımız projenin, ders verdiğimiz öğrencilerle beraber bize de çok şey kattığını söyleyebilirim. Öğrencilerimizin konularını daha iyi anlamalarını sağladığımızı düşünüyorum. Baştaki sonuçlarına göre bir gelişme olduğu belli. Eğitim bakımından kattığı etkiler kadar sosyal olarak da bize bir etkisi oldu. Her ne kadar online bir platform üzerinden olsa bile yeni arkadaşlar edinme şansımız oldu. Ve ayrıca maalesef ülkemizde var olan yaşam kalitesi ve sosyal hayat farkını görme şansım oldu” dedi.

Çocuklara yardımcı olacağı için çok mutlu olduğunu söyleyen Melih Berkay Öz, “Çocuklarla yaptığım ilk derste biraz da utanma duygusunun getirdiği uzaklık süreç boyunca çabucak kırıldı, adeta süreç boyunca aile gibi olduk. Yeri geldi günlük hayattan, okullarındaki aktivitelerde, oyunlardan konuştuk. Hem ders hem eğlence birlikte oluşunca zaman da çok verimli geçti. Bu proje süreç boyunca hem çocukların hayatlarını hem de akademik anlamda durumlarını öğrenmemi sağladı. Bu sebeplerden dolayı bu projenin beni geliştirdiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198