Öne Çıkanlar hamit tuna ruhsar

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ’NE DESTEK DEVAM EDİYOR

Milli İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası çerçevesinde Mersin’deki çalışmalar başladı. Önce hedeflerini, ardından yol haritasını belirleyen Mersin, hedeflerine ulaşma adına çıktığı yolda çalışmaları hızla sürdürüyor.

- Bu haber 531 kez okundu.

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ’NE DESTEK DEVAM EDİYOR

GÖKHAN KURT

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla düzenlenen ‘İstihdam Seferberliği 2019’ Tanıtım Toplantısı sonrasında Mersin’de seferberliğe katkı vermek adına yürütülen çalışmalar hızla sürüyor. İlk olarak Mersin Valiliği’nde gerçekleştirilen toplantı ile yılsonu hedefini 40 bin yeni istihdam olarak belirleyen Mersin, ardından bu hedefe ulaşmak adına çalışmalarına başladı. İkinci Toplantıyı Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda (MTSO) gerçekleştiren konunun paydaşları burada yol haritasını belirledi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan evsahipliğinde gerçekleşen toplantıya İŞKUR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Mersin İl Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Mersin Deniz Ticaret Odası (MDTO), Mersin Ticaret Borsası (MTB), Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO), Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği katıldı. Yapılan toplantıda öncelikli olarak kentteki iş insanlarına yönelik istihdam teşvikleri hakkında detaylı bilgilendirme toplantıları düzenlenmesi kararı alındı. İkinci aşamada ise sahaya inilerek Tırmıl Sanayi Sitesi ve Mersin Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren firmalarla bir araya gelerek bilgilendirme toplantıları yapılacak. MTSO’da belirlenen yol haritasının ardından ilk bilgilendirme toplantısı Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nda meslek mensuplarına yönelik olarak düzenlendi. Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Tokgöz’ün ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin İŞKUR İl Müdürü Mustafa Kutlu ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Mersin İl Müdürü Necmettin Öz de katıldı. İŞKUR ve SGK Uzmanları işletmelerin istihdam seferberliğinde uygulayıcısı olacak mali müşavir ve muhasebecilere 1 Şubat 2019 ile 30 Nisan 2019 tarihleri arasında işe alınacak ilave istihdam için sağlanacak teşvikler hakkında detaylı bilgi aktarıldı. Teşviklerden yararlanılabilmesi için işe alınacak kişilerin mutlaka İŞKUR kaydı bulunması gerektiği vurgulandı.

“İşverenler bilgilendirildi”

Mali müşavir ve muhasebecilerin ardından ikinci aşamada işverenler adına bilgilendirme toplantıları düzenlenmeye başladı. Bu bağlamda ilk bilgilendirmeler eş zamanlı olarak MTSO ve Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde (MTOSB) yapılan toplantılarla gerçekleştirildi. MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan ve Meclis Başkanı Hamit İzol evsahipliğinde MTSO’da düzenlenen toplantıya, Mersin İŞKUR İl Müdürü Mustafa Kutlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Kurumu Mersin İl Müdürü Necmettin Öz, MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu, MTB Başkanı Abdullah Özdemir ile SMMMO Başkanı Ömer Faruk Tokgöz de katıldı.

TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş’ın sunum yaptığı toplantıya MTSO üyelerinin yanı sıra MDTO ve MTB üyeleri de katıldı. 1 Şubat 2019 – 30 Nisan 2019 tarihleri arasındaki yeni istihdamı kapsayan teşviklerin anlatıldığı toplantının açışında konuşan MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, istihdamın önemine dikkat çekti. İşveren ve çalışanı aile olarak gördüklerini vurgulayan Kızıltan, bu aile yapısının mutlu şekilde sürmesi ve aileye yeni fertlerin katılması adına çalıştıklarını anlattı. İstihdam Seferberliği teşviklerinin hem mevcut işçiyi korumak hem yeni işçi istihdamını sağlamak hem de sürdürülebilirlik adına önemli destekler içerdiğini vurgulayan Kızıltan, “Bugün konunun mimarlarından olan TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş aramızda. Türkiye’yi dolaşarak seferberliği ve teşvikleri anlatıyor. Mersin 12’inci şehir. Bu fırsatı iyi değerlendireceğinizi tahmin ediyorum” dedi.

Lokmanoğlu: “Bürokratın yazdığını tüccarın lisanına çeviriyoruz”

MDTO Başkanı Cihat Lokmanoğlu da istihdamın Türkiye için önemine değinerek, “TOBB bu konuyu başından beri takip ediyor. Türkiye’nin en önemli konularından birisi istihdam. Bu konularda bizim yapmak istediğimiz, bürokratların yazdıklarını, tüccarın, tacirin lisanına çevirip daha fazla yardımcı olmak” diye konuştu.

Özdemir: “Teşvikler 30 Haziran’a revize edilmeli”

MTB Başkanı Abdullah Özdemir ise 2018’in Türk ekonomisi için çetin bir mücadele yılı olduğunu belirterek, 2018’in son çeyreğinde ekonominin yüzde 3 küçüldüğünü, işsizlik oranlarının 2 puan arttığını hatırlattı. Özellikle yurtiçi hane halkı harcamalarının 2018’in son çeyreğinde yüzde 8,9 azaldığını ifade eden Özdemir, “Bu rakam iç talepteki daralmanın en açık göstergesi. Özel tüketim harcamaları toplam milli gelirin yaklaşık yüzde 60’ını oluşturuyor. Özel tüketim harcamalarındaki 1 puanlık azalış, büyüme oranı üzerinde 0,6 puan azalmaya neden oluyor. Ekonominin yeniden büyüme sürecine girmesinin yolu özel tüketim harcamalarını artırmaktan geçer. Bu da vatandaşın harcanabilir gelirlerini artırmakla mümkün. İş ve gelir sahibi olmayan vatandaşı iş ve gelir sahibi yapmak gerekir. İstihdam seferberliği bu nedenle önemlidir” dedi. Bu seferberlik için gerekli kaynakların tamamına yakınının İşsizlik Fonundan karşılanacak olması nedeniyle kamu maliyesi üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacağına da değinen Özdemir, “Bu seferberlikle işsize iş bulunacak, işveren üzerindeki istihdam yükü azalacak, para kazanan insan harcama yapacak ve talep artacak” ifadelerini kullandı. Seferberliğe son katılma tarihinin 30 Nisan 2019 olduğunu da hatırlatan Özdemir, bu tarihin 30 Haziran 2019 olarak revize edilmesini önererek, tüm işverenleri bu seferberliğe katılmaya davet etti. Mersin SMMMO Başkanı Tokgöz de işveren ile işçi arasında bir köprü oluşturduklarını hatırlatıp, istihdam artırıcı bu programda kamunun yanında olacaklarını söyledi. Açış konuşmalarının ardından TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş, işverenlere yeni istihdam teşviklerini anlattı. 2017’de gerçekleştirilen ilk seferberlikte 1 milyon 500 bine yakın yeni istihdam oluşturulduğunu belirten Delibaş, bunun bir rekor olduğunu söyledi. Bu başarının iş dünyasının başarısı olduğunu vurgulayan Delibaş, “2018 yılı ilk 6 ayında işsizlik rakamları düşmeye devam ediyordu ve hedef artık yüzde 10’ların altına çekmekti ama Ağustos ayında çeşitli operasyonlarla ülkenin temel göstergelerinde bozulmalar başladı. Tüm dünyada işsizlik rakamları ekonominin en önemli parametrelerinden birisi. Bizim nüfus yapımız nedeniyle temel sıkıntılarımız var. Genç nüfus için her yıl 1 milyona yakın yeni istihdam oluşturmamız gerekiyor. Geçmişten gelen stok var, onlara iş bulunması gerekiyor. Bu çerçevede, yeniden istihdam seferberliği başladı” dedi. Teşviklerden birinin ‘Ücret Teşviki’ olduğunu bildiren Delibaş, bu teşvikin Türkiye’de ilk kez uygulandığını dile getirdi. Üç ay sürecek teşvikin 1 Şubat - 30 Nisan tarihleri arasında alınan her yeni işçi için uygulanacağını anlatan Delibaş, ‘Sigorta Primi ve Vergi Teşviki’, ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ ve ‘Asgari Ücret Desteği’ ile diğer teşvikler hakkında da katılımcılara detaylı bilgiler verdi. İş dünyası ile bilgilendirme buluşmaları, Mersin Serbest Bölge, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nde düzenlenen toplantılarla devam etti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.