banner214
Öne Çıkanlar sondakika basın bayramı mansur ark turnalar sinan

Bu haber kez okundu.

Kadınlar pes etmiyor!

Cumhurbaşkanlığı’nın bir gece de feshettiği İstanbul Sözleşmesi’nin ardından Türkiye’de birçok ilden kadınlar sokaklara akın etmişti. Mersin Kadın Platformu ise sokak eylemlerinin yanı sıra her hafta Çarşamba günü ‘İstanbul Sözleşmesi Nöbeti’ tutmaya devam ediyor.

Nöbetin 4’üncü haftasında yeniden Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda toplanan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi ve 6284’ün uygulanması için çağrı yaptı. Ayrıca İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için eylemlere katılan ve KOD29 ile işten çıkarılan Akdeniz Belediyesi çalışanı 3 kadının da işlerine iade edilmesi için Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’a seslendiler.

Feshin üzerinden geçen 1 ayın ardından meydanda açıklama okuyan Zeynep Benli, “1 aydır önümüze dikilen polis barikatlarına, pandemi bahanesi ile kesilen para cezalarına, baskılara, tehditlere |rağmen tüm direncimizle sokaktayız. İstanbul Sözleşmesi’ni, yaşamlarımızı savunmak için başlattığımız nöbetimizin 4. Haftasında cüretini İstanbul Sözleşmesi’ni feshederek kadınların, LGBTİ+’ların yaşamına kasteden tek adam iktidarından alan Akdeniz Belediyesi’nin kod29la işine son verdiği kadın arkadaşlarımızla bir aradayız. İşten çıkarmalara, mobbinge, KOD29’a susmuyoruz” dedi.

Her yıl olduğu gibi bu yılda 7. Feminist Gece Yürüyüşü’nde tüm talepleri ile sokaklarda olduklarını kaydeden Benli; “8 Mart’tan 3 gün sonra, bizlerle birlikte feminist gece yürüyüşünde olan Akdeniz belediyesi çalışanı 3 arkadaşımızın yerlerinin aniden değiştirildiğini ve sürgün edildiklerini öğrendik. Kadın Ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Bünyesinde yürütülen ‘Evde Bakım ve Temizlik’ projesinde temizlik görevlisi olarak çalışan Berivan Akın, Çocuk ve gelişim uzmanı Fatma Kılıç ve Peyzaj teknikeri Şükran Tamir, 8 Marttan 3 gün sonra gerekçesiz ve aniden görev tanımları değiştirilerek temizlik kısmına sokakları süpürme görevine gönderilmiştir. Sonradan edindiğimiz bilgiye göre yine Akdeniz Belediyesi’nde çalışan Şehriban Kuran da görev tanımı dışında yer değişikliği ve mobbinge maruz bırakılmıştır. Arkadaşlarımız dilekçe ile buna itiraz ettiklerinde ise Akdeniz Belediyesi Personel A.Ş. müdürü ve Çevre Koruma ve Kontrol müdürü tarafından çağırılarak, “Kabul ediyor musunuz, etmiyor musunuz?” gibi diyaloğa açık olmayan bir şekilde bu görevleri yapmaya zorlanmışlardır.

“AKDENİZ BELEDİYESİ’NİN BU TUTUMU AÇIKÇA KADIN DÜŞMANLIĞIDIR”

Kadın arkadaşlarımızdan biri 7 aylık bebeği olması ve halen süt izni hakkını kullanıyor olduğunu belirterek sabah erken saatlerde işe gidemeyeceği, bunun çocuğunu da kendisini de kötü yönde etkileyeceğini belirtmiştir. Bu talebi karşısında Akdeniz Belediyesi Personel A. Ş. Müdürü Süleyman Tuncil’in ‘Doğurmasaydın, Doğururken belediyeye mi sordun? Madem doğurdun, otur evinde bak!’ şeklinde cinsiyetçi tutumu ile karşı karşıya kalmıştır. Konuşma talepleri sert şekilde reddedilen ve kurum içerisinde sorularına cevap ve sorunlarına çözüm bulamayan, planlı şekilde baskıya/mobbinge maruz kalan arkadaşlarımız, vasıflarına uygun olmayan bu işleri reddetmiştir. Kurum içinde çözüm yolları tükenen kadın arkadaşlarımız konuyu kamuoyunun gündemine taşımış, bunun ardından da KOD29 ile işten çıkarılmıştır. Akdeniz Belediyesi’nin bu tutumu açıkça kadın düşmanlığıdır, kadınların kazanılmış haklarına saldırıdır. Bu saldırı feminist gece yürüyüşüne, kadın mücadelesine, kadınların eşitlik ve özgürlük talebine karşı yapılmıştır. Bu alanda bir kez daha Akdeniz Belediyesi’nin kadın düşmanlığını ifşa ediyoruz” sözlerine yer verdi.

8 Mart’ta Mustafa Gültak’ın mesajının ‘Güçlü kadın, güçlü Akdeniz, güçlü Türkiye’ olduğunu hatırlatan Benli, “Kadınlara Mobbing uygulayarak, KOD29la işten çıkararak, 8 Mart’a katıldıkları için cezalandıracak mı kadınların güçlenmesini sağlayacaksınız? Bilboardlardaki süslü 8 Mart kutlamalarıyla gerçekten kadın düşmanlığınızın üstünü kapatacağınızı mı sanıyorsunuz?” diye sordu.

Bu kadın düşmanlığını çok iyi tanıdıklarını söyleyen Benli, “Katil erkeklerin sırtını sıvazlayan, yaşamı için özsavunma uygulayan kadınları cezalandıran erkek yargıdan tanıyoruz. 8 Mart gece yürüyüşünde ritimli zıplayan kadınların gözaltına alınmasından tanıyoruz. İstanbul Sözleşmesi eylemlerine katılan kadınlara kesilen rekor para cezalarından tanıyoruz. Bir gece yarısı operasyonu ile İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmesinden tanıyoruz.

“KADINLAR KADIN DÜŞMANI İKTİDARINIZI HER YERDE İFŞA ETMEYE DEVAM EDECEK”

İstanbul Sözleşmesi’ni fesih eden zihniyetle 8 Mart’a katılan kadınları cezalandıran aynı zihniyet biliyoruz. Son günlerde yine kadın düşmanlığının aklın, mantığın sınırlarını zorladığı biçimlerle karşılaşıyoruz İstanbul’da ‘İstanbul Sözleşmesi bizim’ yazan pankartlar pandemi gerekçesi ile toplanıyor. HDP’nin parti binalarına aştığı, 2021’in ilk ayında öldürülen 88 kadının isminin yazıldığı pankartlar pandemi gerekçesi ile kaldırılmaya çalışılıyor. İktidara soruyoruz: Aklımızla dalga mı geçiyorsunuz, yoksa yarattığınız kadın katliamı ile yüzleşmekten mi korkuyorsunuz? Ne yaparsanız yapın boşuna! Kadınlar kadın düşmanı iktidarınızı her yerde ifşa etmeye devam edecek. Bugün kadın düşmanı Akdeniz Belediyesi’ni ifşa ettiği gibi, İstanbul Sözleşmesi’ne saldıranları, para cezaları ile kadınların ceplerine yapışan Emniyeti teşhir ettiği gibi.

Buradan İstanbul Sözleşmesi nöbet alanından Akdeniz Belediyesi’nde sesleniyoruz. 8 Mart’a katılan kadınları işten çıkarmak yerine yükümlülüğünüzü yerine getirerek İstanbul Sözleşmesi ‘ni uygulayın! Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak, kadına yönelik şiddeti önleyecek politikalar geliştirmekle uğraşın. Derhal arkadaşlarımızı işe alın ve kadınlardan özür dileyin!

Bizler yaşamlarımızdan, mücadelemizden, birbirimizden asla vazgeçmeyeceğiz. Feminist Gece Yürüyüşü bizim, hayat bizim, karar bizim. Hepimiz oradaydık. Bu hukuksuzluk son bulana kadar, arkadaşlarımız işlerine dönene kadar mücadeleyi büyüteceğiz. Yaşasın 8 Mart yaşasın kadın dayanışması!” sözlerine yer verdi.

Haber: Ayşenur ÖNAL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner231

banner232

banner228

banner239