Öne Çıkanlar mezitli SOMA Tantuni Recep Tayyip Erdoğan KİTAP

""KARADUVAR HALKI, YAŞAM ALANLARINI KORUYACAK"

Karaduvar sakinleri, halk buluşması toplantısıyla çevre mücadelesi yürütme kararı aldı. Yapılan toplantı sonucunda ‘Karaduvar Çevre Platformu Oluşumu’ kuruldu. Mahalle sakini 8 kişiden oluşturulan platform, bölgede yapılacak çevre çalışmalarını yürütecek.

- Bu haber 624 kez okundu.

""KARADUVAR HALKI, YAŞAM ALANLARINI KORUYACAK"

Haber: Turan DAL

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin İl Örgütü, ekolojik bir çalışma kapsamında partiler üstü bir halk buluşması gerçekleştirdi. Buluşmada, tarım ve balıkçılıkla geçimini sağlayan Karaduvar halkının yaşam alanlarına ve toprağına zarar veren mevcut sanayi kuruluşları ile yeni kurulması planlanan Polipropilen Tesisi gibi kuruluşlara karşı, kararlı adımlar atılacağı yönünde görüşlere varıldı. Toplantıya ilişkin bilgiler sunan HDP Mersin İl Örgütü Yöneticisi İhsan Demiröz, “Yürüteceğimiz faaliyetlerde siyasi parti ve görüş farklılığı gözetmeksizin tüm yurttaşların ortak katılabileceği ‘ne yapabiliriz?’ sorusuyla yürüyeceğiz. Ekmeğini o topraklardan kazanan, çocuklarını o topraklarda büyüten insanları yerlerinden edecek, bu bölgeyi insansızlaştıracak projelere karşı ses çıkarmaya çalışacağız” dedi. 

“ÇEVRE SORUNLARINA BİR SES OLMAK İÇİN ADIM ATTIK”

Düzenlenen halk buluşmasına ilişkin konuşan HDP Mersin İl Yöneticisi İhsan Demiröz, “Kentimizde sadece Karaduvar bölgesi değil, 15 ayrı tarımsal bölge alanında çevre sorunları var. Balık çiftlikleri, Nükleer Santral, Çimento fabrikaları gibi baş sorunlar var. Biz en yakındaki Karaduvar bölgesinde başlayarak, bu sorunlara karşı bir ses olmak için adım attık. Karaduvarın eski tarihini biraz irdelersek, o bölge bataklıktır. Arapların yoğunlukta yerleşik olduğu bir alan. Araplar o alanı dişi ile tırnağı ile kazıyarak bu bataklık alanı tarıma elverişli hale getirdi. Çok verimli topraklara sahip bir bölge… Uzun yıllardır o bölgeden ülke genelinin sebze ihtiyacı karşılandı. Ama oradaki sanayileşme giderek toprağı, havayı, suyu kirletmeye başladı. Bu kirletmeye karşın mücadeleler de çok eski aslında… Biz kentimizde başta olmak üzere tüm ülkede ekoloji ile ilgili daha duyarlı bir çalışma sürdüreceğiz” dedi.

“ÇEVRE ÇALIŞMALARINI PARTİLER ÜSTÜ GÖRÜYORUZ”

Ekoloji ve çevre ile ilgili çalışmaları partiler üstü gördüklerini belirten Demiröz, “Çünkü toprak, hava ve su kirlendiğinde insanların diline, dinine, ırkına göre değil herkese felaket getirecektir. Eğer yaşanmaz bir ortam olursa, kimse orada bir hayat süremeyecek.  Biz çevre konularında parti örgütlerimizin, yapılanmalarımızın çalışmalarını o yörede bulunan bütün diğer siyasal düşüncelerle, hatta hiçbir siyasal kimliği olmayan insanlarla bu konuda bizimle aynı duyarlılığı gösteriyorlarsa biz onlarla çevre için ortak mücadele etme azmindeyiz. Çünkü çevre sorunu dünyadaki 7 milyar insanın tamamının sorunudur” diye konuştu.

“150 CİVARINDA MAHALLELİ KATILDI”

Karaduvar bölgesinde 10 günlük bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Demiröz, “Kahve kahve, ev ev dolandık. Muhtarımızı, azalarımızı ziyaret ettik. Karaduvar bölgesinin endüstriyel sanayi bölgesine ve var olan sorunun daha da büyütülmesine olan vatandaşın tepkisini gördük. Mahalleli gerçekten orada mevcut olan sanayilerin de ve bundan sonra ilave edileceklerin de kendileri için bir tehdit olduğunun farkındalar. Biz bu farkındalığı toplu bir sese dönüştürmek için toplantı yapmak istedik. Bu toplantıyı yaparken sadece HDP’lilerin katılacağı bir toplantı değil, Karaduvar halkının tamamına açık bir toplantı olarak düşündük. Çok kısa bir sürede 150 civarında mahallelinin katıldığı bir toplantı yaptık. Bu bir ilk adımdı. Belki acemiliklerimizde vardı. Yeterince mahalleliye ulaşamamış da olabiliriz” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞLAR GÖRÜŞLERİNİ SUNDU”

Toplantıda vatandaşlar tarafından, kurulması planlanan yeni sanayi kuruluşlarına ilişkin görüşler ortaya konduğunu vurgulayan Demiröz, “Biz teknik bilgiler sunduk ama ağırlıklı olarak mahalleliyi dinledik. Mahalleli yapılması planlanan bu yeni sanayileri istemiyor. Toplantımız iki aşamalı gerçekleşti. İlk aşamada sorunları konuştuk. İkinci aşamada ise ‘ne yapmalıyız?’ı konuştuk. İkinci aşama gündeme geldiğinde mahallelinin içinde olduğu, onların asli unsur olarak görev alacağı, Karaduvar Çevre Platformu adı altında bir oluşum ortaya çıktı. Şuan 8 kişilik ama ucu açık olarak oluşturulan bir platform oldu. Bundan sonra katılmak isteyen vatandaşlarımızı da kapsayabilecek şekilde genişleyecek. Bölgede yapılacak çevre ile ilgili çalışmalar bu yapının inisiyatifinde olacak. Yani o bölgede yapılan çalışmalar orada yaşayan insanlar tarafından sürdürülecek. Biz de onlara destek sunacağız” dedi.

“HER GEÇEN YIL BALIK MİKTARI VE TÜRÜ AZALIYOR”

Çevre ve doğanın kirlenmesi için sanayi kuruluşlarına her türlü tolerans sağlandığını ve atıkların denetlenmesine ilişkin pek bir şey yapılmadığını dile getiren Demiröz, “Karaduvar bölgesindeki balıkçılarla sohbet ettik. Her geçen yıl balık miktarı ve türü azalıyor. Var olan balıkların da bir kısmı ne yazık ki insan sağlığı için tehdit oluşturuyor. Dolayısıyla orada 600-700’ e yakın insan geçimini balıktan sağlıyor. Şimdi bu bölgeye yeni endüstriyel olarak ağırlıklı plastik içerikli birden fazla imalat sektörünün yerleşmesi olursa, (bunlardan biri de gündemdeki polipropilen tesisi) balıkçılık da topyekun ortadan kalkacak. Ayrıca yer altı ve yer üstü bütün su kaynakları zehirlenmiş olacak” şeklinde belirtti.

“NE YAPABİLİRİZ?’ SORUSUYLA YÜRÜYECEĞİZ”

Çevre mahallelerle de yaptıkları görüşmelerde de aynı duyarlıkların söz konusu olduğunu ifade eden Demiröz, son olarak şunları söyledi: “Bundan sonra yürüteceğimiz faaliyetlerde siyasi parti ve görüş farklılığı gözetmeksizin tüm yurttaşların ortak katılabileceği ‘ne yapabiliriz’ sorusuyla yürüyeceğiz. Ekmeğini o topraklardan kazanan, çocuklarını o topraklarda büyüten insanları yerlerinden edecek, bu bölgeyi insansızlaştıracak projelere karşı ses çıkarmaya çalışacağız.”


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.