banner214
Öne Çıkanlar Nuriye turkcell VALİ kurak mtb

KARAGÜN’ GELDİ ÇATTI

Mersin’de mevcut limana sığmayan Mersin Liman İşletmecisi MIP, Atatürk Kültür Parkı önüne 176.335 metre kare ilave ek dolgu alanı yapmak için ÇED sürecinin tamamlandığı ileri sürerek temel atma törenini, bütün tepkilere rağmen gerçekleştirdi. Son olarak ÇED süreci gereği de ilgili kurumların çağırılmadığı haberinin yankıları hâlâ devam ederken temel atma töreninin gerçekleştirilmesi birçok STK’lar ve vatandaş tarafından tepkilere neden oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen tören Mersin için ‘KARAGÜN’ olarak anılacak.

MIP’nin, denizi doldurarak Atatürk Kültür Parkı önüne 176.335 metre kare ilave ek dolgu alanı yapmak istediği projenin ilk adımı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla atıldı. Tören öncesi Atatürk Parkı’nda birçok STK üyesi ve vatandaş eylem yaptı. Mersin Çevre Platformu tüm Mersin halkını Atatürk Parkı’na sahip çıkmaya davet etti.

“YEŞİL ALANLARIMIZ RANT UĞRUNA YOK EDİLMEKTEDİR”

Platform adına konuşan Mersin Çevre ve Doğa Derneği Başkanı Sabahat Aslan, gezegenimizin iklim değişikliği ve çevre kirliliği gibi pek çok sorunla karşı karşıya olduğunu belirterek,  gezegendeki sekiz milyon türden bir milyonunun  kaybolma riski altında olduğunu söyledi. Aslan, “Ormanlar ve okyanuslar kirleniyor ve yok ediliyor. Gelişmiş ülkeler iklim krizinin risklerini azaltmak ve kirletilen çevreyi temizlemek için yeşil ve ormanlık alanlarını genişletme ve kirletici teknolojileri kullanmamaya ve aşırı tüketmemeğe karar vermiştir. Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yeşil alan miktarı 25–30 metre kare iken bu değer ülkemiz kentlerinde ortalama 1–9 metre kare arasında değişmektedir. Kentin sağlıklı bir mekân olabilmesinin temel koşullarından biri kuşkusuz kentteki yeşil alanların büyüklüğüdür. Kentimizde, Dünyamızın ve Ülkemizin yaşadığı iklim krizine karşı riskleri azaltmak için yeşil alanlarımızı korumak ve genişletmek yerine rant uğruna yok edilmektedir” diyerek Atatürk Parkında liman genişleme projesi yapım çalışmaları bu tören ile beraber tamamen başladığını belirtti. 

“MIP ŞİRKETİNE RANT KAZANDIRACAK”

Mersin liman genişlemesi için yapılacak 176 bin metre karelik sahanın dolgu malzemesinin, Mersin'e 19 km uzaklıktaki Çelebili köyünden taşınarak getirileceğini ve Atatürk parkı önündeki denize döküleceğini belirten Aslan, “Dolgu alanı için kullanılacak 4 milyon 284 bin ton taş, taş ocağından Atatürk parkına 350 bin kamyonla taşınacağından trafik yükü ve hava kirliliği yaratacaktır. Ayrıca projenin yapılabilmesi için denizin dibinden çıkarılacak asbest hepimizi zehirleyecektir” diyerek liman genişlemesinin çevreye vereceği zarar dışında insan sağlığına da vereceği zarara değindi. Aslan “Kentimize ve sağlığımıza çok ciddi zararlar verecek olan ve yapımı bilimsellikten uzak hukuksuz ve antidemokratik bir proje olan Atatürk Parkında liman genişleme projesinin hukuki süreci devam ederken ne yazık ki bugün temel atma töreni Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılacaktır. İhanet projesi kentimize iş aş sağlamayacak olup, MIP şirketine rant kazandıracaktır” dedi.

Aslan sözlerini şu şekilde bitirdi, “Atatürk Parkı Halkındır. Hukuksuz bir şekilde rant uğruna heba edilmesine izin vermeyeceğiz. Mersin halkını Atatürk Parkına sahip çıkmaya davet ediyoruz”

RANTA KARŞI TEK YÜREK OLDULAR

KESK Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Mücadeleniz mücadelemizdir” diyerek parkta toplanan kitleye destek verdiğini açıkladı. Sümbül, “Mersin’in sembolü olan Atatürk Parkı’na liman yapılması Mersin halkının Mersin eğitim ve bilim emekçilerinin asla kabul edemeyeceği bir projedir. Bu mücadele burada bir başlangıçtır. Bunu büyütelim” diyerek ranta karşı olduklarının altını çizdi.

CHP Kadın Kolları eski Başkanı Fatma Köse, “Acaba Atatürk adını silmek için mi böyle mi müdahalede bulundular anlamakta zorlanıyorum” diyerek söze başladı ve şöyle devam etti, “Mersin halkı burada olduğu sürece ne Atatürk’ün adını silmeye ne de buraya o konteynerleri, ucubeleri dikmeye hiç kimsenin gücü yetmeyecek.”

“YANGINDAN MAL KAÇIRMAYIN, YARGI SÜRECİ BEKLENMELİ”

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz konuşmasında “Kendi çıkarınızı değil, Mersin halkının çıkarını düşünün. Yangından mal kaçırmayın, yargı süreci beklenmeli. Yarın denizi dolduracak, doğal yaşamı yok edecekler. Peki yargı size ‘dur’ dediği zaman nasıl geriye çevireceksiniz bu durumu? En azından yargı sürecinin beklenmesi gerekiyor. Sivil halka bunun birebir anlatılması gerekiyor. Yangından mal kaçırır gibi alelacele yapmış oldukları ÇED toplantısı ile bugün buraya gelen devlet yetkililerinden beklediğimiz şu: Diğer tarafta zaten kalkınma planı içerisine alınan bir proje var. Onu hayata geçirin. ‘400 kişiye istihdam dağıtacağız’ diyorlar ama orada 10 bin kişiye istihdam sağlayacaksınız. 10 bin kişiyi ve ailelerini düşünün. Kendi çıkarınızı değil, Mersin halkının çıkarını düşünün. Mersin kazansın” dedi.

“HALKIN DOĞAYLA İLİŞKİSİNİ KESECEK”

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen de  liman genişletme projesine tamamen karşı olduklarını belirterek şöyle konuştu, “Projenin toplum sağlığını doğrudan etkileyecek nitelikte olan bu projeye Mersin Tabip Odası olarak bizler de karşıyız.  Çünkü Atatürk Parkı’nı işgal edecek bir liman halkın sağlığını, özellikle doğayla, çevreyle olan ilişkisini kesecek bu anlamda çok çok ciddi bir halk sağlığı sorunu yaratacak. Mersin’e liman yapılmasını karşı değiliz ama bu limanın doğuya doğru yapılması kentin silüet de kurtaracak, çevreyle olan ilişkisini de koruyacaktır. Doğaya ve sağlığa zarar verecek bu projenin karşısında, buna karşı olan bu mücadelenin yanındayız.”

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Sedat Başkavak,  MIP’nin kârı düşünerek doğayı katlettiğinin altını çizerek, “Şimdiye kadar AKP’den bolca inşaat ihaleleri alan bir inşaat firması da yüklenici firma olarak işe başlamış durumda. Doğanın tahribatına, çevrenin talanına karşı çıkmak gerekir” dedi ve parti olarak bu mücadelenin yanında olmaya devam edeceklerine söz verdi.

İnsan Hakları Derneği Başkanı Hakkı Demir ise kent hakkının bir insan hakkı olduğunu söyleyerek siyasal ayırım gözetmeksizin Mersin halkını Atatürk Parkı’na sahip çıkmaya çağırdı.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

banner231