Öne Çıkanlar mersin JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman otobüs ücretleri

 Katliam mağdurlarına psikolojik destek/Mahmut Sönmez'in haberi

 Konu ile ilgili basın açıklaması yapan Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi 10 Ekim’de ülkemizde barış isteyen 100'den fazla insanın öldürüldüğünü, birçok kişinin yaralandığını ve hala bir çok kişinin yoğun bakımda olduğunu kaydetti. Katliamın barış istemek için birçok farklı ilden yola çıkan binlerce insanın gözü önünde olduğunu belirten Başterzi, “Bazı insanların yakınları öldü, yaralandı. Bazı insanlar da, izlediklerinden, gördüklerinden, duyduklarından etkilendi, bedensel olarak değil ruhen yaralandı.Bu kadar büyük kitlesel katliamlardan sonra insanlarda bir dizi ruhsal tepki ortaya çıkması beklenmektedir; olan bitene inanamama, anlamlandıramama, olmamış gibi hissetme, sürekli bir huzursuzluk ve acı hali, içe çekilme, konuşmak istememe, soğukluk, donukluk, duygusal açıdan dona kalma, çabucak olur olmaz şeylere öfkelenme, çevreyi farklı algılama, zaman algısında hızlanma ya da yavaşlama, uykusuzluk, iştahsızlık ve benzeri birçok ruhsal belirti olabilir.” diye kaydetti.

 

ERKEN MÜDAHALE EDİLMELİ

Başterzi, ilk günler için olağan ruhsal tepki olarak kabul edilebilecek bu tepkilerin bir aydan sonra devam etmesi halinde, ruhsal hastalıkların belirtisi olabileceğini ve erken dönemde müdahale edilmezse daha da ciddileşerek insanların yakın ilişkilerinin bozulmasına, çalışamaz, yapmak istediği işleri yapamaz hale gelmesine ve gündelik hayatını daha önceki gibi, kendi istediği ve planladığı şekilde sürdürememesine yol açabileceğinin altını çizdi.

 

TOPLUM OLABİLMENİN  GEREKLİLİĞİ

Ağır toplumsal travmalardan sonra, diğer insanlarla bu olayları paylaşmanın, anlatmanın, ağlamanın, hissedilen duyguları ifade edebilmenin ve anma etkinliklerine katılmanın insanların ruhsal açıdan zedelenmelerini azaltabileceğini söyleyen Başterzi “Bu katliamdan etkilenen insanların acısını en çok arttıran şeylerden birisi, olay sonrası bazı insanların ve medya organlarının verdiği tepkidir. Dünyanın herhangi bir yerinde 100'den fazla insanın yaşamını yitirdiği bir katliam sonrasında, olay yerinde olan insanları suçlayan, onları sorumlu tutan ve onları ötekileştiren bir dille, üslupla karşılaşmamıştır sağ kalanlar. Bu korkunç katliam sonrasında, üstelik de barış amacıyla bir araya gelmiş insanların üzüntüsüne eşlik etmek, saygı göstermek, toplum olabilmemizin temel gerekliliklerinden birisidir” ifadelerini kullandı.

 

PSİKOSOSYAL DAYANIŞMA AĞLARI KURULDU

Ankara'daki barış mitingine katılıp, bu katliamdan sonra ortaya çıkan ruhsal belirtilerle baş etmekte zorlananlara ya da etrafında zorlanan insanlar olduğunu düşünen kişilere seslenen Başterzi “Bu katliam sonrasında Türkiye'de bir çok şehirde Türkiye Psikiyatri Derneği, Türk Psikoloji Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Derneği, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği Türk Psikolojik Rehberlik ve Danışma Derneği üyelerinden olan psikiyatrist, psikolog, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanı gibi ruh sağlığı çalışanları ve bir çok ildeki tabip odaları ve bazı sivil toplum örgütlerinin katılımıyla Psikososyal Dayanışma Ağları kurulmuştur. İlimizde de adı geçen derneklerin üyelerinin ve Mersin Tabip Odası'nın Katliamdan doğrudan etkilenen, yaralanan ve yakınlarını kaybedenlere yönelik psikososyal destek faaliyetleri yürütülmesi hedeflenmektedir. Bu dönemde psikososyal desteğe ihtiyaç duyan kişiler 0 533 570 92 88 veya 238 41 62 nolu telefonla Mersin Tabip Odası aracılığıyla Psikososyal Destek Ağı-Mersin'e ulaşabilirler” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291