banner214
Öne Çıkanlar baro toplu Tere yağında tavuğun Mersin tarihi Chp FİLM

KİME RANT KAPISI AÇILIYOR!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Eylül ayı Olağan Meclis Toplantısının Birinci Bileşimi Belediye Başkanı Vahap Seçer Başkanlığında yapıldı. 8 Eylül 2020 günü yapılan Meclis toplantısının gündeminde yer alan 27. maddedeki taşınmazların İmar A.Ş’ye devir edilmesi,

başta olmak birçok konu vatandaşların tepkisine neden oldu.

Gazetemiz köşe yazarlarından Araştırmacı- Yazar Abdullah Ayan, Billboard gelirlerinden doğan alacakları bile İmar İnşaat şirketinin bugün arttırılmaya çalışılan tüm sermayesinden daha fazla olduğuna dikkat çekti. Ayan, devir edilmesi istenilen iki arazinin rayiç değeri henüz yasal yetkili kurumlarca belirlenmiş olmamasına rağmen neden 27. maddeyi apar topar meclis’ten geçirmek istemelerine bir anlam veremediğini köşesine taşıdı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GAYRİMENKULLERİNİ İMAR İNŞAAT ŞİRKETİNE NEDEN DEVREDER?

Ayan köşe yazısında, İmar İnşaat A.Ş olarak 22 Temmuz 1998 tarihinde Büyükşehir Belediyesi ve 4 Belediyenin kuruluşunda ortak olduğu Belediye Şirketinin bugünkü parayla iki bin 500 lira sermayeli bir şirket olarak kurulduğuna yer verdi.

Ayan, yazdığı makalesinde, bugünkü parayla 2 bin 500 lira sermaye ile faaliyete geçen şirketin son olarak Ağustos 2020' de yapılan 24 milyon 83 bin liralık sermaye artırımın ardından 48 milyon 171 bin TL sermaye büyüklüğüne ulaştığına yer verdi.  İmar A.Ş’nin Kargıpınarı beldesindeki 15.451 metrekare arazi konumu ve sahile yakınlığı itibariyle Mersin' de eşine az rastlanır çok değerli bir gayrimenkulün neden istenildiği merak konusu oldu.

İMAR A.Ş KONUT HARİÇ HER İŞİ YAPIYOR

Başlangıçta kentsel dönüşüme benzer uygulamalarla dar ve orta gelirli ailelere konut yapıp satmayı amaçlayan bir şirket olduğuna yer veren Ayan, sonradan konut dışında her faaliyeti amaçları arasına alındığını yazdı. Ayan köşesinde şu görüşlere yer verdi;” Elektrik üretiminden dağıtımına, inşaattan taşımacılığa, tarım ve hayvancılığa, turizmden eğitime, reklamcılığa, güvenlik hizmetlerinden sinekle mücadeleye, insan kaynaklarından danışmanlık işine, akaryakıt dağıtımından, internet platformlarından radyo ve tv yayıncılığına dair birçok iş sektöründe yer alan İmar A.Ş konut üretme amacıyla kurulmuş şirket bugün konut üretme dışında akla gelebilecek her sektörü faaliyet alanları içine aldığı eleştirilerine neden oldu. ‘Billboard işletmesi bile para basan matbaa gibidir;’ yorumlarına neden olurken, ihalenin son üstlenicisinden belediyenin dava konusu olan alacağının 60 milyon lirayı bulduğu ileri sürüldü. Billboard gelirlerinden doğan alacakları bile İmar İnşaat şirketinin bugün arttırılmaya çalışılan tüm sermayesinden daha fazla olması dikkat çekiyor. Akıllara ‘Belediye sermayeye ayni olarak katkıda bulunacak ama bu ayni sermayenin tutarı ne kadar? Olacak sorusunu akla getirdi. Özellikle Kargıpınarı beldesindeki 15.451 metrekare arazi konumu ve sahile yakınlığı itibariyle Mersin' de eşine az rastlanır çok değerli bir gayrimenkulün neden İmar İnşaat A.Ş’ye devir edilmesi istendiğine bir anlam veremediklerini ifade eden vatandaşlar, “para kazanan bir şirket neden paraya ihtiyaç duysun?”

Meclis toplantısının gündeminde yer alan 27. madde meclis kararıyla ilgili komisyonlara havale edilmesi üzerine Büyükşehir Belediyesi Meclis üyelerine seslenen Ayan, Önümüzdeki ikinci Meclis toplantısında komisyonlardan gelecek öneriler Mecliste görüşülüp bir karara varılacağı takdirde "Mersin Büyükşehir'e ait Tömük ve Kargıpınarı beldelerinde yer alan iki gayrimenkulün sermaye artışına karşılık olmak üzere Mersin Büyükşehir İmar İnşaat A.Ş.'ye, sermaye olarak konulmasına ve bu taşınmazların Mersin Büyükşehir İmar İnşaat A.Ş.'ye devredilmesi hususunda Belediye Encümenine ve Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilecek." Bir başka ifadeyle Meclis onaylarsa Mersin Büyükşehir Belediyesine ait iki arazinin mülkiyeti Belediye eliyle Belediyeye ait olsa da bir şirkete geçmiş olacak.

ANCAK İŞLEM ÇOĞU YÖNÜYLE SORUNLARA GEBE..

Ayan; “İki arazinin rayiç değeri henüz yasal yetkili kurumlarca belirlenmiş değil” diyerek,  (ayni sermaye değerlendirmeleri hukuk mahkemelerince yapılıyor). Belediye sermayeye ayni (nakit) olarak katkıda bulunacak ama bu ayni sermayenin tutarı ne kadar? Olacak. Özellikle Kargıpınarı beldesindeki 15.451 metrekare arazi konumu ve sahile yakınlığı itibariyle Mersin' de eşine az rastlanır çok değerli bir gayrimenkulü kim nasıl fiyatlandıracak. Şeklinde birçok sorunun gündeme geleceğine dikkat çekti.

Ayan köşesine Belediyenin cevaplaması gerektiği soruları ise şöyle sıraladı:  Ağustos 2020 tarihli sermaye artırımına konu olan 24 milyon 83 bin liranın 659 bin lirası Ekmek Fabrikasına Büyük Şehir belediyesinin 2019' da yaptığı yenileme yatırımlarından, kalan 23 milyon 424 bin lirası geçmiş yıllara ait dağıtılmamış kârların eklenmesiyle karşılanıyor. Bu durumda şirketin arttırılmış sermayesini bile karşılayan kaynak konusunda sorunu yoksa,  bu araziler üstelik herhangi bir değer koyulmadan neden Büyükşehir bünyesinden alınıp şirkete aktarılıyor? Aslında İmar İnşaat şirketinden çok Mersin Büyükşehir Belediyesinin taze kaynaklara ihtiyacı var ve ülkedeki ekonomik kriz nedeniyle yarın çok daha fazla para gerekecek..Meclisin önüne bankalardan borç alma konusunda yetki talebiyle gelen ve muhalefetin onay vermemesi nedeniyle projelerin hayata geçirilmesinde sıkıntı çekileceğini dile getiren BŞ başkan ve yönetimi Belediyenin portföyündeki varlıkları ortaya çıkan yeni durum ışığında değerlendirmeli.İmar İnşaat Şirketi, devredilen işler nedeniyle bırakın Belediyeden destek almayı, merkezi idareden gelen kaynakların azalmasıyla sıkıntı çeken Mersin Büyükşehir Belediyesine destek vermeli diye düşünüyorum.”

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet