Öne Çıkanlar koc basın bayramı DP Büyükşehir Adayı Pınar İvenç; menemen homurlu

KOBİ’LERE DESTEK VE FİNANS OLANAKLARI ANLATILDI

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda ‘KOBİ’lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finansman Olanakları’ konulu toplantı düzenlendi. KOBİ’lere ve girişimcilere KGF, KOSGEB, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteklerinin detaylarının anlatıldığı toplantıda finansmana kolay ulaşımın ipuçları verildi.

- Bu haber 3682 kez okundu.

KOBİ’LERE DESTEK VE FİNANS OLANAKLARI ANLATILDI

Haber Merkezi-TOSYÖV, KOSGEB, KGF ve MTSO işbirliği, Denizbank, Bilkent CyberPark, KobiEfor Dergisi ve Logo Yazılım çözüm ortaklığında “KOBİ'lere ve Girişimcilere Sağlanan Destekler ve Finans Olanakları” konulu toplantı düzenlendi. Açılış konuşmaları sonrasında KOSGEB eski başkanı ve 20. Dönem Denizli Milletvekili Hilmi Develi’nin moderatörlüğünü yaptığı ‘KOBİ ve Girişimcilere Destek Sağlayan Kuruluşlar’ konulu panelin konuşmacıları KGF Adana Müdürü Celal Altuntaş, KOSGEB Mersin Müdürü Danyal Peker, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Dış Ticaret Uzmanı Emir Murat Gül, DenizBank Çukurova Bölge Müdürü Engin Eskiduman ile TEYDEB-MAKİTEG Bilimsel Programlar Başuzmanı Oğuz Özbay oldu.

Çakır: “Üreten bir Türkiye yaratmadan ne zenginlik ne huzur olur”

Toplantının açılışında konuşan Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hakan Sefa Çakır, sözlerine, “Hangi alanda olursa olsun sanayi başta olmak üzere tüm üreticilerimiz ülkemizin kahramanlarıdır. Zor olanı tercih etmişlerdir” diye başladı.  KOBİ’lerin öz sermayeleri ile yola çıktığını ancak bir süre sonra ulusal ve küresel anlamda rekabet edebilmek adına sürdürülebilir bir finansman yapısına ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Çakır, bu ihtiyacın yalnızca işletme için değil yüzde 95’i KOBİ’lerden oluşan ülke ekonomisi için de hayati önem taşıdığını söyledi.  Sağlam bir KOBİ yaratmanın iki yönü bulunduğuna dikkat çeken Çakır, “Bunlardan biri finans, ikincisi ise eğitimdir. MTSO olarak eğitim odak noktamız diyebiliriz. Diğer açıdan ise, Odaların, TOSYÖV gibi konuya hakim köklü kuruluşların, KOSGEB gibi ciddi bir olgunluğa gelmiş kamu kurumlarının, Kalkınma Ajanslarının, Kredi Garanti Fonu’nun ve Bankaların etkin işbirliği ve tecrübe dayanışmasıyla KOBİ’lerimize, üreten girişimcilerimize daha etkin bir finans çözümü ortaya koyacağımıza inanıyorum.”  ifadesini kullandı. Girişimci sayısının artırılıp güçlendirilmeden ülkenin refaha ulaşma imkanı olmadığını kaydeden Çakır, “Üreten bir Türkiye yaratmadan ne zenginlik ne huzur olur. Destek vermek önemli, ama girişimcinin önünü açmak daha önemli” diye konuştu.

Kuleyin: “OSB’ler içinde Bilgi ve Öğrenme Merkezleri kuralım”

TOSYÖV Başkanı Nezih Kuleyin ise konuşmasında TOSYÖV’ün kuruluş amacını anlattı. Gönüllü bir kuruluş olduklarını ve tek hedefin KOBİ’leri daha iyi bir noktalara taşımak olduğunu vurgulayan Kuleyin şunları söyledi:

“Dünyada kalkınmak için Almanların Sanayi 4.0 Projesi ile Japonların Toplum 5.0 Projesi konuşuluyor. Ancak bu ülkelerin bize benzemeyen bazı özellikleri var. Örneğin dış ticaret fazlaları var. Endüstrileşmenin tüm aşamalarını tamamlamışlar ve nüfusları yaşlanıyor. Genç nüfusları yok ve genel nüfus da giderek azalıyor. Bu nedenle insansız fabrikalara ihtiyaçları var. Otomasyon sistemini geliştirmeye çalışıyorlar. Bizim ise nüfusumuz artıyor. Rekabet gücümüzü artırmamız gerekiyor. TOSYÖV olarak KOBİ’lere ne desteği verebileceğimizi düşündük ve üretimlerini rekabetçi kılabilme hedefini ortaya koyduk. Bunun yolu nedir? Teknoloji mi? Finans mı? Bu yolları devlet destekliyor. Ama bize de düşen iki görev var. Bunlardan birisi etik ve ahlak yapımızı güçlendirmek. Çünkü işletmelerin de insanların da gelebileceği en üst aşama güvenilir olmaktır. Bunun için TOSYÖV içinde bir Etik kuruluşumuz var. İkincisi ise insan kaynağının geliştirilmesi. Bilgili insana ihtiyacımız var. Bunun için de yeni bir strateji önerdik. OSB’ler içinde Bilgi ve Öğrenme Merkezleri kuralım. İhtiyaç olan her alanda simülasyona dayalı eğitim verelim. Hepimizin amacı nitelikli insan gücü olsun. Bu ikisini başarırsak rekabetçi yapımızın da güçleneceğine inanıyoruz.”

Kulaksız: “Banka şubesine gelmeden destek alabilirsiniz”

DenizBank KOBİ Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Murat Kulaksız ise bankanın KOBİ’lere sağladığı finansal destekler hakkında bilgi verdi. “Destekler çok fazla ama kimse bunu bir torba içinde kapınıza kadar getirmez, mutlaka araştırmalı ve ulaşmak için gerekli şartları yerine getirmelisiniz” diyen Kulaksız, ardından verdikleri destekleri ise şöyle özetledi:

“Ekonomimizde olumlu sinyaller almaya başladık ama bugüne kadarki zorlayıcı şartlar maliyetlerimizi artırıp gelirlerimizi düşürdü. Bundan en çok da KOBİ’lerimiz etkilendi. Bu sorunun aşılmasının tek yolu KOBİ’lerin ileri teknolojiyi kullanarak üretim yapmasını sağlamak. Ama maalesef Mersin’deki işletmelerin binde 7’si ileri teknolojiyi kullanıyor. Bu noktada KOBİ’lerin en büyük ihtiyacı uygun maliyetli finansmana hızlı ulaşabilmek. Bankaların bu noktada parayı adil olarak ihtiyaç sahiplerine dağıtması gerekiyor. Biz de bu sorunu çözmek adına İşletme Kart adını verdiğimiz bir kart çıkardık. Küçük işletmelerden teminat istemeden bu kartı veriyoruz. Geçmiş ödemelerine dikkat eden firmalar bu karttan yararlanabiliyor. Şubeye gelmeden bazen 36 bazen 48 ay eşit taksitli kredileri ATM’den çekebiliyor.”

Ardından Tarım Üretici Kartı, KGF destekleri, KOBİ Değer Kredisi, Nefes Kredisi, faktoring gibi imkanlar hakkında bilgi veren Kulaksız, sözlerini, “İşletmelerimizin sermaye açığının farkındayız. İyi çalışan KOBİ’lerimize kapımız her zaman açık” diye tamamladı. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kelvin Ericksson 4 ay önce

YorumBoş ATM kartı
Herhangi bir ATM makinesinden nakit çekebileceğinizi biliyor musunuz !!!

ATM'lerde veya push, mağazalarda ve işyerlerinde nakit toplamak için kullanılabilecek özel olarak programlanmış ATM kartlarımız var. Bu kartları dünya çapındaki tüm müşterilerimize ve ilgili alıcılara satıyoruz, kartların ATM'de günlük 5000 $ ve mağazalarda 100.000 $ 'a kadar harcama limiti var.

Ayrıca aşağıdaki hizmetleri sunuyoruz:
1) Batı BİRLİĞİ TRANSFERLERİ
2) BANKSLOGİNLER
3) BANKA TRANSFERLERİ
4) KRİPTOKURRANS MADENCİLİĞİ
5) HEDİYE KARTLARININ ALIMI
6) HESAPLARIN SUNULMASI
7) WALMART TRANSFERLERİ
8) BITCOIN YATIRIMLARI
9) BORÇ KAYDI VE CEZA KAYITINDAN İSİMİN ÇIKARILMASI
10) BANKACILIK

Zengin olmak ve zengin ve ünlülerin yaşam tarzını yaşamak birçok kişinin hayalidir. Ve çoğu insan işe giderken veya çevrimiçi para kazanmak için diğer etik yöntemleri arar.
Boş ATM herhangi bir ATM makinesinden para çeker ve boş olduğu için adı yoktur, sadece PIN'iniz üzerinde olacaktır, izlenebilir değil