Öne Çıkanlar mersin YAĞMUR KAGİDER Women TÜİK Serkan AVCI

MECLİS TOPLANTISINDA BAŞKAN GÜLTAK ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Akdeniz Belediye Meclisi, Nisan ayı 2. birleşim 1. oturumu, M. Mustafa Gültak Başkanlığında gerçekleşti. Yoklama ile başlayan toplantı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Ardından, bir önceki bileşim tutanakları oybirliği ile kabul edilerek gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Toplantı, TOKİ tarafından Çay Mahallesi’nde, devam eden yerinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında, Belediye Başkanına yetki verilmesine ilişkin komisyonlardan oyçokluğuyla gelen raporun görüşülmesi ile sürdü. HDP’li Meclis üyelerinin eleştirileri üzerine tartışma yaşanan gündem nedeniyle Başkan Gültak, protokolün tüm maddelerini okuyup Meclis üyeleri ve kamuoyu ile paylaştı.

“DİLEYEN KADINLAR, KURACAKLARI TANDIRDA EKMEKLERİNİ DE YAPABİLECEK”

“Biz, insanlarımızın yine akrabaları, 30-40 yıllık komşularıyla birlikte güvenli konutlarda yaşamaların sağlamak istiyoruz” diyen Başkan Gültak; “Konut fazlalığı halinde, mahalledeki kiracıların da uygun koşullarda ev sahibi olmalarını sağlayıp, mahalleye dışarıdan insanın gelmemesini sağlayacağız. Dileyen kadınlar, tandırlarında ekmeğini de yapacak, kültür ve geleneklerini de yaşatabilecek” diye konuştu.

“STANDARTLARIN ÜZERİNDE BİR YAŞAM HERKESİN HAKKIDIR”

Başkan Gültak; çarpık ve düzensiz yapılaşma nedeniyle park, yeşil alan, düğün salonu veya taziye evi yapılabilecek alan bulamadıklarının da altını çizerek; “Çay Mahallesi’nde hayata geçen projede ise bahsettiğimiz tüm sosyal donatı alanlarının yanı sıra, park ve yeşil alanlar, bisiklet yolları ve otoparklar olacak. Mersin’de, 140 dönümün içine 415+300; toplamda 715 konutu başka yerde göremezsiniz. Standartların üzerinde bir yaşam, Çay Mahalleli kardeşlerimizin de hakkıdır” diye konuştu.

“PROTOKOLÜN HER YERİNDE ‘UZLAŞMA’ ÖNE ÇIKIYOR”

Projenin hayata geçmesi noktasında, Çay Mahallesi’nde yaşayan hak sahiplerinin yüzde 70 ila 80’inin onayını almayı hedeflediklerini de dile getiren Akdeniz Belediye Başkanı Gültak; “Nitekim TOKİ ile imzaladığımız protokolün hemen her maddesinde ‘uzlaşma’ ifadesi geçmekte. Uzlaşma ve vatandaşlarımızın onayının olmadığı bir proje zaten başarılı olamaz. Günü kurtarmayı amaçlayan bir anlayışımız asla yok. Tek amacımız ve hedefimiz, Akdeniz halkının çıkarlarını korumak. İnsanlarımıza çok daha güvenli, sağlıklı ve konforlu ve planlı binalarda yaşamalarını sürdürmelerini sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

“HAK SAHİBİ VATANDAŞLARLA TEK TEK GÖRÜŞMELER YAPILACAK”

Başkan Gültak, Çay Mahallesi’nde, 733 kişi ile anket yapıldığını, ulaşılamayan kişi sayısının da 319 olduğunu belirtti. Gültak, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Anket ile yüzde 70 oranında ailelere ulaşılmış. Bunun yüzde 54’ü erkek; yüzde 46’sı kadın. Kentsel dönüşümü isteyen vatandaşların oranı yüzde 42; istemeyenlerin sayısı yüzde 57. Neredeyse yarı yarıya.

Tabi insanlarımızın çoğunluğu, yeterince bilgi sahibi olmadığı için de projeye karşı bir duruş var. Biz, insanları çağırıp bilgi verdiğimizde bu oranın yükseleceğine inanıyoruz. TOKİ ve personelimiz, hak sahibi bin 100 (1.100) kişi ile tek tek görüşecek. Hedefimiz, hak sahibi insanlarımızın en az yüzde 70’inin onay ve kabulünü almak” ifadelerini kullandı. Başkan Gültak’ın projeye ilişkin açıklamasının ardından, komisyonlardan oyçokluğu ile gelen teklif, yine belediye meclis üyelerinin oyçokluğu ile kabul edildi.

GÖRÜŞÜLEN DİĞER GÜNDEM MADDELERİ…

Meclis toplantısı, kanun gereği II sayılı boş kadro cetvelini içeren komisyon raporlarının görüşülmesi ile sürdü. Başkan Gültak; boş kadro cetveli ile ilgili teklifin, komisyonlardan oybirliği ile değil oyçokluğu ile gelmesi nedeniyle teklifi oylamaya sunmadan geri çekti. Adanalıoğlu Mahallesi’nin artan enerji ihtiyacının sağlıklı sağlanabilmesi için trafoların güçlendirilip yerlerinin işaretlenmesine ilişkin teklif oybirliği ile kabul. Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün Nüzhetiye Mahallesi 88 ada, 25 parselde 1/1000 ölçekli uygulama imar planı notu değişikliği talebi ile ilgili ve komisyonlarca da oybirliği ile reddedilen teklif, üyelerin yine oybirliği ile kabul edildi.

Akdeniz Belediye Meclisi’nin bir sonraki toplantısı, 3 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 10:00’da, yine belediye konferans salonunda yapılacak.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291