banner214
Öne Çıkanlar sinan mersin hamit tuna bozan Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Geniş katılımlı etkinlikte

Mecliste ‘Ayar’ gerilimi

Mersin CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Cumhur İttifakı ile yeniden karşı karşıya geldi. Hükümete ve bürokrasiye yönelik tepkileri ve eleştirileri üzerine Başkan Seçer ile Cumhur ittifakı Meclis üyeleri arasında üslup ve ayar verme tartışması gerilimi yaşandı.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 Yılı Mayıs Ayı Olağan Toplantısının 2. Birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı.  Gündem dışı konuşmalarda Cumhur ittifakı ve CHP’li meclis üyeleri 27 Mayıs darbesine karşı açıklamalarda bulundu. Ardından Başkan Seçer’in değerlendirmelerinde hükümet ve bürokrasiye yönelik eleştirilerine MHP’li Grup Sözcüsü Mahmut Tat’tan ‘üslup’ tepkisi geldi.

ÜSLUP GERGİNLİĞİ YAŞANDI

Söz alan MHP’li Mahmut Tat ile Başkan Seçer arasında ‘Üslup’ tartışması yaşandı.“Hükümeti aşamadığınız konuları ifade ettiğiniz konuşmanızda üslup sorunu var” diyen Tat’a, Vahap Seçer, “Aşamıyoruz” yanıtı verdi.  Mahmut Tat ise “Bir çıkış yolu mutlaka bulmanız gerekir bu göreve gelirken hükümet beliydi. Siz de bu göreve talip olurken Mersin’in, yerel yönetimlerin sıkıntılarını bilmeliydiniz. Parlamentoda iki dönem görev yapan birisiniz. Bunları bilerek bu göreve talip oldunuz” demesi ile birlikte görüşmelerin bundan sonraki konuşmaları karşılıklı tartışma şeklinde geçti.

Tartışma MHP’li Meclis Üyesi Bünyamin Önel’in köy yollarının bozuk olmasına getirdiği eleştiri ile başladı. Önel, “Yaz sezonu açıldı, meyveler toplanmaya başlandı. Köy yollarımızda sıkıntı var, bu köyler Dakan ve Kuzucu arasındaki bağlantı yolunda. Geçen yıl da belediyemizin kamyonları oradan hafriyat çektiği için yollarda çok büyük sıkıntı var” dedi.

“SİYASİ TARİHİNE UTANÇ GÜNLERİ OLARAK GEÇECEKTİR”

Önel’e cevap veren Seçer, “Bu devletin bankası İller Bankası’ndan sayın Önel’in talebi olan yol çalışmasını yapmak için gerekli bütün alım için teminat mektubu alamamış bir belediyenin başkanı olarak konuşuyorum. Bugünler Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihine utanç günleri olarak geçecektir. Devlet görevlilerinin belediye başkanlarını siyasi kimliğine göre kategorize eden bir anlayış olarak siyasi tarihe kara sayfaya utanç vesikası olarak yazılacaktır. Çok açık konuşuyorum. Siz neden bahsediyorsunuz? Benden yol istiyorsunuz başım, gözün üzerine. Gecemizi gündüzümüze katıyoruz ama birileri de önümüze engel olmak için işini gücünü bırakmış ufak işlerle uğraşıyor. İşini gücünü bırakmış bir belediyenin alacağı 40 milyon-50 milyon-100 milyon krediyle, teminat mektubu ile uğraşıyor. Asıl Sayın Önel’in İller Bankası Genel Müdürü’ne bir mektup yazması lazım, Cumhur İttifakı Meclis Üyesi olarak, ‘Sen Mersin’e yapılacak yatırımların önünü kesemezsin’ diye. Ama biz yine de yapıyoruz. Her ay bütün parasını peşin veriyoruz. Allah bizi nasıl yaratmış, ödüyoruz. Öyle kazık fiyatlara da değil, etrafımızı zengin edecek rakamlara da değil, gayet makul. Her metre karenin maliyetini hesap ederek 1’inci sınıf yol asfalt çalışması yapılıyor.

Bir taraftan devlet bürokrasisini, diğer taraftan para konusunda biz meclisi aşamıyoruz. Meclisi aşsak, devletin bankasını aşamıyoruz. Bu ne yaman çelişki arkadaşlar? Bu konuda da bir değerlendirme yapın” diye konuştu.

Seçer’in sözlerinin ardından eleştiri yapmadığını söyleyen Önel’e, Tat müdahale etti. “İllaki eleştirmesi mi gerekiyor? Neden müdahale ediyorsunuz?” diye soran Seçer’e, Tat, “Başkanı bir eleştiri değil, masum bir istekle size pas atmış oldu. Siz de o pası aldınız. Sayın başkanım geçmiş meclislerde de ifade ettik, az önce Bünyamin beyden aldığınız pasla konulara girerken bilmiyorum farkında mısınız ama üslup çok farklı oldu” dedi.

TAT İLE BAŞKAN SEÇER ARASINDA ÜSLÜP GERGİNLİĞİ

Ardından meclisteki tartışma şu şekilde sürdü;

Seçer: “Cevap verin efendim, üslubumuzu siz ayarlayın.”

Tat: “Ayarlayın değil başkanım, şimdi bazı dertlerinizi anlattınız. Ekonomik olarak hükümeti aşamadığınızı ifade ettiniz. Orada nasıl aşılmasını gerektiğini 11 büyükşehir belediye başkanıyla toplantılarınızda bu gündeme geliyordur. Bir çıkış yolu mutlaka bulmanız gerekir. Yani bu göreve gelirken hükümet belliydi, siz de bu göreve talip olurken Mersin’in sıkıntılarını veyahutta yerel yönetimlerin sıkıntılarını bilmeliydiniz. Çünkü siyaseti bilen, parlamento da 2  dönem görev yapan bir kişisiniz. Belediyenin karşılaşabileceği zorlukları görerek bu göreve  talip oldunuz, halkımız sizi bu makama oturttu. Takıldığınız nokta şu; bu ilişkilerle çözeceğiniz işlerdir.”

Seçer: “Hayır, efendim, Sayın Tat, halkı yanıltmayalım, ne ilişkisinden bahsediyoruz? Ne ilişkisi kardeşim? Devlet mi yönetiyoruz burada? Muz Cumhuriyeti mi burası? Aşiret devleti mi? Böyle bir şey mi olur? Bunlara katlanacaksınız. Bana akıl verir gibi konuşmayın”

Tat: “Üslubunuz uygun olmadı”

Seçer: “Siz uygun üslupla konuşun. Ben ilişkilerle çözemiyorum, halk çözecek bunu”

Tat: “İlerde siyasi jargonumu da kullanırım dediniz, bu uygun bir üslup değil. Mecliste, meclis üyelerine karşı halkın huzurunda böyle konuşamazsınız”

Seçer: “Herkes üzerine alınıyorsa tek tek söz alsın.”

Tat: “Alınacak başkanım, böyle ifade olur mu?”

Seçer: “Önel Bey ben eleştirmiyorum, rica ediyorum dedi. Hadi ayıklayın pirincin taşını. Siz herkes adına sözcü diye konuşamazsınız.”

Tat: “Elbette rahatsızlık veriyor bu cümle, açıklayın.”

Seçer: “Lafı evirme çevirme, benim gibi net konuş.”

Tat: “Nasıl çözülecekse sorsanız çözeceksiniz. ‘Siyasi jargonla konuşacağım’ ne demek?”

Seçer: “Konuşurum. Artık bitiriyorum. Cumhur İttifakının söz hakkını Mahmut Bey kullandı.”

MECLİSTE ‘AYAR’ GERİLİMİ

Tartışma ise meclis sıralarından AKP’li Zafer Şahin Özturan’ın tepkileri ile sürdü. Yaşanan diyaloğta

ÖZTURHAN, “SİZ BU MECLİSE SİYASİ AYAR VEREMEZSİNİZ”

Seçer, “Siz de bana ayar veremezsiniz. Arkamızdan iş çevirmek hoş şeyler değil, burası meclis burada hiçbir şey gizli kalmayacak. Biz kimseden korkmuyoruz. Bağırarak çağırarak bilmem ne yaparak, bunlar olmaz. Bunları konuşacağız. Her toplantı söylüyorum bir arpa boyu yol alınamıyor” dedi.

Ancak MHP’li Mehmet Topkara, bu konular dışında söz almak isteyerek, insani bir konu aktarmak istedi. Topkara, “Bu konuştuklarımızın hepsi bir gün gelecek tarihte yazılacak. Ama gerçek olan bir şey var, dün defin yaptığımız Abdulkadir Gökçel amcamızın ve CHP Mersin Milletvekili Cengiz kardeşimizin ve çalışma arkadaşımızın anneleri Miyase teyze vefat etti. Başsağlığı diliyorum” dedi.

Bunu üzerine Seçer’in konuyu kapatması üzerine tartışma son buldu.

Haber: Seren SABUNCU-Ayşenur ÖNAL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231