banner214
Öne Çıkanlar mersin Nuriye turkcell VALİ mtb

“Medikal Sektörü iflasın eşiğinde”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Medikal Sektör Temsilcisi Yasemin Taş, “Tahsilatlarda, Kamu hastanelerinde 16 ay, üniversite hastanelerinde ise 3 yılı aşan gecikme; üyelerimizi finansal bir krizin içerisine sokmaktan öteye iflasla burun buruna getirmiştir.”dedi.

Medikal ve İlaç Sektörü Temsilcileri Mersin Ticaret Sanayi Odası Başkanlığında basın toplantısı düzenledi. Kamu ile çalışan üyelerin alacaklarını tahsil etmekte problem yaşandığını belirten, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve Medikal Sektör Temsilcisi Yasemin Taş yaptığı açıklamada, “Ne yazık ki bugün,  üye firmalarımızın yaşadığı vadesi geçen alacaklarının tahsilât sorunu, ticarethanelerin iflasına sebep olacak boyuta gelmiştir.  Aralarında şehrin köklü firmalarının da yer aldığı, yıllardır kamuya ürün ve hizmet veren, binlerce çalışana istihdam olanağı sağlayan,  üreten, vergisini düzenli ödeyen bu üyelerimiz, Mersin ve Türkiye ekonomisinin önemli bir parçasıdır.”diye konuştu.

“MEDİKAL SEKTÖRÜ İFLASLA BURUN BURUNA”

Uzun süredir alacaklarını tahsil edememelerine rağmen pandemi sürecinde halkın ve hastane yönetimlerinin sorun yaşamaması için kesintisiz ürün ve hizmet vermeye devam ettiklerine dikkat çeken Taş, “Tahsilatlarda Kamu hastanelerinde 16 ay, üniversite hastanelerinde ise 3 yılı aşan  gecikme; üyelerimizi finansal bir krizin içerisine sokmaktan öteye iflasla burun buruna getirmiştir. Bu durum sektörün geleceği ve varlığını devam ettirebilmesi açısından sıkıntılar oluşturmaktadır. Her platformda alacakların gecikmesinin sektörde kangren etkisi yarattığını ve ödemelerin yapılmasının üye firmalarımız için hayati önem arz ettiğini dile getirdik. Lakin çözüme dair yol alamadık.” Şeklinde konuştu.

“FİRMALARIMIZ İSTİHDAMI AZALTMAK ZORUNDA KALIYOR”.

“Yerli/milli ürün” söylemlerin herkesi heyecanlandırdığını ifade eden Taş, şöyle konuştu; “Yatırım yapma fikrini oluşturan fakat realiteye döndüğünüzde umutsuzca düşündüren söylemler. Sektör dışa bağımlılığından kurtulmak istiyor. Fakat üretim yatırımlarını yapabilmesi, Ar-Ge çalışmalarını yürütebilmesi için sektörün ticari faaliyetlerine devam edebilmesi gerekir. Firmalarımız sürdürülebilir bir büyüme planı yapamıyor, yatırım planlayamıyor, Ar-Ge’ye bütçe ayıramıyor. Çünkü alacaklarını zamanında tahsil edemediği için günü kurtaran politikalar üretiyor. Firmalarımız,  yatırımı bırakın, varlıklarını devam ettirebilmek için istihdamı azaltmak ve küçülmek zorunda kalıyor.”

“FERAGAT KABUL EDİLEMEZ”

Medikal Sektör, alacaklarını tahsil edebileceği bir çözüm sunulmasını beklerken,  Maliye Bakanlığı ile sektör temsilcilerinin yaptığı toplantılardan alınan duyumların endişeleri artırdığına dikkat çeken Taş, konuşmasını şöyle sürdürdü;“Daha önce 2018 yılında yaşadığımız feragat konusu yeniden gündeme geldi. Bu durum sektör temsilcilerinin ve aynı zamanda üyelerimizin de haklı tepkilerine sebep oldu. Önceki yıllar ihalelere giriliyor ve 180 gün vadeli şartnamelere imza atılıyor ama ödemeler bırakın 180 günü 15 – 20 ay yapılmıyordu. 2018 yılı öncesinde üniversite hastanelerinden tahsilâtta gecikme yaşıyorduk. 5 yıla yakın gecikme yaşanmıştı ve hiçbirimizin beklemeye gücü kalmamışken feragat konusu gündeme gelince ülke ekonomisinde dalgalanmaları da düşünüp ödeme şartlarını kabul etmek zorunda kalmıştık. Şu anda Maliye Bakanlığı’ndan tekrar ilaç için yüzde 20, medikal ürünler için yüzde 30-60 arası alacağımızdan feragat etmemiz isteniyor. İhale Yasası, ihaleye konu olan alımların bütçesinin oluşturulmasını zorunlu kılarken, ihale tamamlandıktan sonra ödemelerin neden yapılmadığını anlamış değiliz. Çok düşük karlılıkla yaptığımız satışların tahsilatını %20-%60 feragat ile tahsil etmemizin talep edilmesi kabul edilemez.”

“MALİYE BAKANLIĞI YANLIŞ YÖNLENDİRİLİYOR.”

‘Feragat gerekçesi nedir?  Diye Maliye Bakanlığı’na seslenen Taş, Kamuoyuna firmaların fahiş kar elde ettiği algısı yaratılması tüm sektör temsilcilerine yapılmış hakaret olduğunu kaydeden Taş “. Öyle sanıyoruz ki Maliye Bakanlığı yanlış yönlendirilmektedir. Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın kullandığı Sistem üzerinde tedarikçilerin hangi ürünü kaça alıp kuruma kaça sattıkları net olarak görülmektedir. Bundan öte ürünlerin satış fiyatının üst limiti sağlık bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Firmaların kamu hastanelerine veya üniversite hastanelerine SUT fiyatlarının üzerinde ürün satmaları imkan dahilinde değildir. İhale teklifleri bu limiti aşamaz. Bu durumda firmalardan %60’a varan feragat talebinin temeli neye dayandırılıyor, sektör olarak bunu merak ediyoruz. Ne yazık ki, Feragat söylemleri ile uzayan çözümsüz ortam  firmalarımızı iflasla karşı karşıya getirecek niteliktedir.”

“TL DEĞER KAYBEDİYOR”

“Özellikle medikal ürünlerde fiyat istikrarsızlığından bahsediliyor.” diyen Taş yaptığı açıklamada  şu görüşlere  yer verdi “Evet, fiyatta istikrar sağlanamıyor, neden mi? Çünkü üretimde ve ticarette dışa bağımlıyız ve dövizle alım yapıyoruz. Türk lirası sürekli değer kaybedip, kurlar hızla yükselirken sektörün fiyat istikrarını sağlayabilmesi beklenemez.  Pandeminin yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda sektöre olumsuz etkisine ek olarak kamu alacaklarının ne zaman tahsil edilebileceğinin belirsizliği ve alacaklarından yüksek yüzde oranlarından feragat talep edileceği endişesi sektörü aşırı derecede tedirgin ediyor.Sektör temsilcilerimizin varlığını sürdürebilecek şansı kalmamıştır. Zamanında tahsil edilemeyen alacaklarından dolayı bankalara borçlanarak zaman kazanmaya çalışan üyelerimiz, tahsilatlarını yapamadıkları için banka borçlarını da ödeyemez hale gelmiştir.”

HABER: Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231