Öne Çıkanlar imecehaber imecegazetesi CUMHURBASKANI RecepTayyipErdogan kırım mesaj cumartesi İmeceHaber tarsus mersin carsamba özelhaber SOMA

Bu haber kez okundu.

"MERSİN HÂLA KIRMIZI ALARM VERİYOR"

29 Mart'ta açıklanan korona virüs tablosunda Mersin'in yüksek risk grubunda yer alması sonrasında açıklamalarda bulunan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen, “Hükümetin aklımızla oynamaya devam ettiğini düşünüyoruz ve kamuoyunun bilgisine sunmak üzere pandemi kuruluna yazılı olarak önerdiğimiz önlemleri sizlerle de paylaşmak istiyoruz” sundukları önlemleri sıraladı.

“HÜKÜMET AKLIMIZLA DALGA GEÇİYOR”

Başkan Antmen, şuan Türkiye nüfusunun yüzde 80’inin yaşadığı 58 ilin çok yüksek riskli iller arasında olduğunu ve ne yazık ki bu tabloda Mersin’in de yer aldığını belirterek, “Diğer illerin Pandemi Kurulları nasıl çalışıyor çok fazla bilgimiz yok ancak en son 25 Mart 2021 tarihinde ilimizde toplanan Mersin İl Pandemi Kurulu, Mersin’de pandeminin ne kadar güzel yönetildiğini, her şeyin güllük gülistanlık olduğunu ve tüm tedbirlerin alınması nedeniyle Mersin’in vaka oranının yüz binde 80’e düştüğünü basın ile paylaşılmıştı. Ve ne yazık ki kurula yazılı olarak verdiğimiz,  aşağıda sizlerle paylaşacağımız önlemler tartışılmadı. Cumhurbaşkanı tarafından önerilen tek ek önlemin çok yüksek riskli illerde cumartesileri de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Antmen,  “Hükümetin aklımızla oynamaya devam ettiğini düşünüyoruz ve kamuoyunun bilgisine sunmak üzere pandemi kuruluna yazılı olarak önerdiğimiz önlemleri sizlerle de paylaşmak istiyoruz” diyerek Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu’nun pandemi kuruluna yazılı olarak önerdiği önlemleri şöyle sıraladı;

“-Verilerin paylaşımı şeffaf olmalı. Bu veriler; Mersin ilindeki pozitif vakaların ilçelere ve yaş, cinsiyet, mesleğe göre dağılımı, kaç kişiye test yapıldığı, mutant virüs sayısı, kaç kişinin hastaneye yatırıldığı ve yoğun bakımlara yatan hasta sayısı, gerek hastanelere yatışlarda ve gerekse pozitif vakalarda aşılı olanlarla olmayan farkını içermelidir.

-Filyasyonda ve tedavide yaşanan sorunların giderilebilmesi için, meslek odaları (özellikle sağlık meslek odaları olan Tabip Odası, Eczacı Odası, Diş Hekimleri Odası ve Veteriner Hekimler Odası), sağlık sendikaları ve 1. 2. 3. basamak temsilcilerinin Sağlık Müdürlüğü koordinasyonu ile periyodik bir araya gelmelerinin sağlanması.

-Vatandaşın düzenli bilgilendirilmesi ve güveninin kazanılması ve bu şekilde aşı tereddüdünün yok edilmesi için toplu taşıma ve toplu çalışma alanlarında düzenli bir faaliyeti belediyelerle organize olarak yapmak.(Bildiri dağıtımı, afiş asma, billboardlardan duyuru yapılması vb)

-Yüz yüze eğitimin bundan sonra aksamaması için okullarda her türlü tedbirin alınması, okullardaki filyasyona yönelik daha somut adımların atılması, öğretmenlerin ve diğer milli eğitim çalışanlarının çok acil aşılanmasının sağlanması.”

Bu önlemlerin acilen yerine getirilmesini ve test sayılarının arttırılmasını, temaslıların izole edilmesinde kişinin keyfiyetine bırakılmamasını, çok daha özenli olunmasını gerektiğini düşündüklerini söyleyen Başkan Antmen, “Aksi taktirde önümüzdeki süreç çok daha karanlık olması kaçınılmaz’’ dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.