banner165
Öne Çıkanlar BM yorglass küresel sözleşme imza salı İmeceHaber KIZKALESİ zabıta sürücüler ford ergin

Bu haber kez okundu.

MERSİN İKK MIP’NİN PROJESİNE TEPKİ GÖSTERDİ

Mersin Liman İşletmecisi MIP’nin limanı genişletmeye yönelik yapmayı planladığı projeye Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu’ndan da tepki geldi. Basın açıklamasında konuşan Mersin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Atar, “Maalesef ülkemizde kentliye ait olan limanların üst kullanım hakkını elinde bulunduran gruplar imzaladıkları sözleşmelere dayanarak kentlerin stratejik planlarının uygulamasını geciktirecek hamleler yapmaktadır” dedi.

“ÇAĞDAŞ VE MODERN LİMAN KENTİ OLMAK İÇİN YANLIŞ PLANLAMA KARARLARINA DUR DE!”

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu “Çağdaş Ve Modern Liman Kenti Olmak İçin Yanlış Planlama Kararlarına Dur De!” başlığıyla İnşaat Mühendisleri Odası’nda basın açıklaması yaptı. Kurul adına açıklama yapan İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Atar, “Gerçekleştirilmek istenilen önemli büyüklükteki ilave dolgu alanı önerisinin mevcut sahil düzenlemeleri ve kara tarafındaki diğer kullanım ve fonksiyonlara olası olumsuz etkileri göz önünde bulundurulmayarak geliştirildiği açıktır. Mersin Limanı genişleme projesi gerekçeleri incelediğinde, mevcut planlarda öngörülen konteyner limanı dolgu alanının iptal edilerek bunun yerine kent merkezi silüeti önüne set olacak ilave daha büyük dolgu alanı öngörülmesinde deniz tarama ve dolgu maliyetlerinin birinci derecede etkin olduğu görülmektedir” dedi.

“Ancak bunun yanı sıra kentin merkezi iş alanı niteliğindeki tarihi kent merkezi ve yakın çevresindeki kullanım değerlerine, kentsel maliyetlere olacak olumsuz etkileri ve hesapları değerlendirilmemiştir” diyen Atar şöyle devam etti, “Bu alan aynı zamanda kentin en büyük parkının kıyı düzenlemesi ile kültür ve kongre merkezinin önünde, bunların bütünlüğünü, görsel ve işlevsel yapısını tamamen ortadan kaldıracak nitelikte planlanmıştır. Proje ile önerilen ilave dolgu alanı yapılıp, bununla birlikte tam kapasite işlem hacmi ile çalışılması durumunda limanın mevcut kapılarından giriş çıkış yapan kamyon-tır sayısının yaklaşık 5 kat artması söz konusu olacaktır. Proje ile sadece liman içi dolgu alanının ve kapasitesinin arttırılması amaçlanırken ulaşım bağlantılarının güçlendirilmesi, kent içi ulaşım faaliyetleri ile limandan çıkacak kamyon-tır trafiğinin ayrıştırılması, doğrudan otoyol ve karayolu bağlantı olanaklarının sağlanması, limanın bugünkü kapasitesinde bile sorunlar yarattığı bilinen giriş ve çıkışlarının yeniden düzenlenmesi gibi planlama konularını göz önünde bulundurmadığı, bu konularda projenin çözüm öngörüsü sunmadığı görülmektedir.”

ATAR, PROJE HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER VERDİ

Atar, “Proje, Mersin İli, Akdeniz İlçesi, Mersin Limanı içerisinde yer alan Mersin Kruvaziyer ve Konteyner Limanına “İlave Konteyner Dolgu Alanı ve Yeni Bir Kurvaziyer Liman Yapımı” işlemlerini kapsamaktadır. Bu amaçla limana yanaşacak gemilerin draft derinliğini sağlamak için proje kapsamında dip taraması işlemlerinin yapılması ve gemi seyir güvenliği açısından ana mendirek’in 100 m kısaltılması işlemleri proje kapsamına dâhil edilmiştir. Mersin Limanı Genişleme Projesi Faz-2 Rıhtım Yapımı ve Dip Taraması ÇED raporu 26.03.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Yukarıda bahsi geçen süreç geçmişten günümüze dek Mersin Limanın genişlemesi için yapılan proje çalışmalarının özetini içermektedir. ÇED raporunun onaylanması ile süreç son aşamasına gelmiş bulunmaktadır. ÇED olumlu kararına göre inşası tamamlanmış olan 27.912 m2’lik alanın güneyine ve batısına toplam 176.335 m2 (164.490 m2 konteyner limanı dolgusu + 11.845 m2 kurvaziyer liman dolgusu olmak üzere toplam 176.335 m2)’lik ilave dolgu alanı yapılacaktır. Proje kapsamında yeni yapılacak dolgu nedeniyle, liman kurvaziyer özelliğini yitirecektir. Bu nedenle, bu alanın yerine alanın güneyinde yeni yapılacak dolgu üzerinde (176.335 m2 dolgu alanına dâhil) 11.845 m2’lik alana sahip yeni bir kurvaziyer liman oluşturulacaktır. Ayrıca, yapılan modelleme çalışmaları sonucunda gemilerin rahatça yanaşabilmesi için ana mendirek (doğu mendireği) 100 m kısaltılacak ve dip taraması yapılacaktır. Tarımsal amaçlı değerlendiğimizde deniz canlıların çeşitliliği ve sayısı günden güne azalıyor. Kıyısal zona müdahaleler sonucunda kıyıda yaşayan canlılar yeni yaşam alanları arayışına girmekteler. Balıkçılık için uygun kıyı alanı azdır. Kıyı balıkçılığı için de uygun alanlar azdır. Bu nedenle de korunması gerekmektedir. Ayrıca yavru balıklar kıyı alanlarında beslenerek hızla büyür ve sürüler oluşturarak açık deniz alanlarına göç ederler. Tüm bu alanda yapılacak her türlü kıyı doldurma faaliyetleri tüm su canlılarının beslenme, barınma üreme alanlarının tahrip olmasına neden olacaktır” diye konuştu.

“GECİKEN HAMLELER YAPILIYOR”

Çağdaş ve modern liman kentlerinde liman alanları düzenlenirken sadece deniz içerisinde yapılacak dolgu alanlarının teknik özelliklerinin değil sosyo-ekonomik, çevresel ve kentsel kaygılar ele alınarak planlandığını hatırlatan Atar, “Maalesef ülkemizde kentliye ait olan limanların üst kullanım hakkını elinde bulunduran gruplar imzaladıkları sözleşmelere dayanarak kentlerin stratejik planlarının uygulamasını geciktirecek hamleler yapmaktadır” dedi.

“ÇEVRE DOSTU ÇAĞDAŞ LİMANIN PROJELENDİRİLMESİNİ TALEP EDİYORUZ”

Atar, “Taşıma kapasitesine ulaşmış limanlar genişletilmeye çalışılmakta bu süreçte harcanan giderler ise vergi gelir kaybına sebep olmakta ve en önemlisi mevcut limanlar genişleme projeleri ile kentimizin yarım asırdır beklediği ve çevre düzeni planında yer seçimi tamamlanan ana konteyner limanı yatırım programına alınması konusu gündeme gelmemektedir. Söz konusu proje ile yapılması düşünülen dolgu alanı ile sadece deniz içerisinde bir takım imalatlar planlanmakta bu planlar üzerinde kentimizin tarihsel açısından en önemli simgelerinden olan Mersin Limanının kent ile olan kentsel ilişkileri göz ardı edilmektedir. Mevcut limanın batı istikametinde gelişmesi Atatürk Parkı gibi şehrin simge rekreasyon alanının silüetini etkilemesi, dolgu alanının kentimizin en önemli ve en yoğun bulvarlarından İsmet İnönü Bulvarı ve şehrin doğu girişinin ulaşım sistemine yük getirmesi kentsel anlamda sorunların ortaya çıkmamasını talep ediyoruz. Keza yapılması düşünülen Liman Çevresinde Özel proje alanları, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ait kentsel tasarım projelerinin bulunması ve bu süreçte bütün projelerin temel ulaşım ağının Kentin giriş noktasında yer alan İsmet İnönü Bulvarı olması ulaşım açısından kentimize getirecek yükün en temel göstergesidir. TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak kentimize yapılacak liman yatırımlarının üst ölçek planlarla ve stratejilerle belirlenmesi gerektiğini savunuyoruz. Ayrıca: Bölgesel kalkınma (ekonomik ve sosyal), Ulaşım planlanması (limanlar, iç ulaşım bağlantıları), Alt projeleri ve ülke genelindeki ekonomik kalkınmaya hız kazandıracak sanayi endüstri ve tarım sektörleri gibi ana girdileri destekleyecek ve kalkındıracak potansiyel içerisinde olan çevre dostu çağdaş limanın projelendirilmesini talep ediyoruz. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu olarak hazırladığımız raporu ise kamuoyuna sunmaktan onur duyarız” ifadelerini kullandı ve rapor kamuoyu ile paylaşıldı.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner209

banner211