Öne Çıkanlar mersin CEMAAT kaza aziz biricik Artvin

“MERSİN KENDİSİNE BİÇİLEN ELBİSEYE SIĞMIYOR”

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Mersin kendisine biçilen elbiselere sığmadığını belirterek, kentlerin kendi planlarını yapması gerektiğini söyleyerek, “Biz kentlerin kendi planlamalarını kendilerinin yapması gerektiğini düşünüyoruz. Kamu bu noktada yol açan, kolaylaştıran olmalıdır. Yerelin ortak kararlarına makro düzeyde ülke planlarına uygun olarak destek veren olmalıdır” dedi.

“MERSİN’İ MERSİNLİLERİN PLANLAYACAĞI BİR ÇALIŞMA OLACAK”

Başkan Kızıltan, “MTSO olarak işte bu planlı ekonomi vizyonuna uygun olarak, ‘değişen dünya koşullarında Mersin’de potansiyel yatırım alanlarının belirlenmesine’ yönelik bir proje içindeyiz. Bunu geniş katılımlı bir çalıştayla başlatma niyetindeyiz. Kentin ortak aklının olmadığı hiçbir plan ve projenin kente yararı olacağına inanmıyoruz. Bu noktada kentin ilgili tüm kurum ve kuruluşlarını kapsayan çalışma gruplarının oluşturulacağı, yerelin ortak sesi ve kararı olacak bir yatırım planlaması projesinden bahsediyoruz. Bu proje, Mersin’i Mersinlilerin planlayacağı bir çalışma olacak. Tarım ve gıdanın, lojistiğin, pandemi ile daha da önem kazanan sağlık sektörünün, e-ticaretin, çevre, enerji, yazılım ve yeni alt sektörlerin yatırım planlarından bahsediyoruz. Sanayide montajdan çıkıp, katma değerli, yüksek teknolojili bir entegrasyondan bahsediyoruz” diye konuştu.

“EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİMİZ MERSİN’İN SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI”

Başkan Kızıltan, kentlerin kendi planlamalarını kendilerinin yapması gerektiğini düşündükleri projede en büyük destekçilerinin Mersin’in Sivil Toplum Kuruluşları olduğunu belirtti. MTSO olarak kentin gönüllüleri olarak gördükleri SİAD’ları, tüm Sivil Toplum Kuruluşları’nı önemsediklerini ve bu projenin ayrılmaz parçaları olarak gördüklerini söyledi. Başkan Kızıltan, “Göreve geldiğimiz günden bu yana kentin Sivil Toplum Kuruluşları ve diğer yerel dinamikleriyle uyum içinde olduk. Biz ancak böylesi bir uyumla kentin gerçek kalkınmayı başaracağına inanıyoruz. Bu anlamda Mersin’de bulunan ve birer Mersin gönüllüsü olarak çalışan, Mersin’in derdiyle dertlenen, yüreği Mersin için atan, Mersin için projeler üreten tüm Sivil Toplum Kuruluşlarını, tüm başkan ve üyelerini kutluyoruz. Bundan sonra sivil toplum kuruluşları ile çok daha sık bir araya geleceğiz, çok daha fazla şey üreteceğiz. Sivil Toplum Kuruluşları birbirinin rakibi değil, destekçisi ve ortağı olacaklar” ifadelerini kullandı.

“İŞLETMELERİMİZİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDİYORUZ”

“MTSO olarak bir yandan kent adına makro projelere odaklanırken, bir yandan da pandemi sürecinde işletmelerimizin yanında olmaya, onların tüm sorunlarının çözümü için aracı olmaya devam ediyoruz” diye konuşan Başkan Kızıltan, “Pandemi ilanından bu yana oda meclisimiz ve MTSO Meslek Komitelerimiz çevrim içi toplantılarla çalışmalarına ara vermeden devam etti. Bu toplantılarda alınan kararlar, tespit edilen sorunlar ve önerilen çözümler pandemi boyunca kamunun aldığı önlemlerin temelini oluşturdu. MTSO olarak bugün de önemli bir sorunu gündeme alıp taşımak isteriz. Vergi artırımı ile ilgili yapılan açıklamalar, reform paketlerinden iş dünyasına kolaylık beklerken çıkan vergi zamları ne yazık ki iş dünyasını daha da karamsar bir hale sokmuştur. Artan dolaylı vergiler ve vergi zamları kamunun derdine deva olacak bir rakam değildir ama üreten, istihdam yaratan iş dünyasına ciddi zarar verecek boyuttadır. Biz iş dünyası olarak her zaman şunu savunduk: Vergi kazanandan ve makul oranda alınır. ‘Eğer denetleyemiyorsam ben de herkesten daha çok alırım’ mantığı doğru değil. Özellikle, ranttan vergi alınmazken, tüm verginin üretenden alınması doğru değil” diyerek rantın ödüllendirildiği, üretenin cezalandırıldığı bir ekonominin sürdürülemez olduğuna dikkat çekti.

“VERGİ ÜRETENİN KORKULU RÜYASI OLMAMALIDIR”

Başkan Kızıltan, “Özellikle şunun altını çizmek isteriz, Rant ve yasa dışı yollarla para kazananların önüne geçmek zorundayız. Bu, alın teri ile üreten, çalışan işletmelerimize bir haksızlıktır. Devletin kadrolarının titizlikle çalışarak ortaya çıkardığı yolsuzluklar, usulsüzlükler, yasa dışı yollarla yapılan işler cezai sonuca bağlanmalı, üstünün örtülmesine izin verilmemelidir. Ekonomimize büyük zarar veren bu usulsüzlüklerin cezası caydırıcı olmalıdır” dedi. Kızıltan sözlerine şunları da ekledi, “Eğer bir rant yaratılacaksa, üretime, ekonomiye katma değer yaratacak alanlarda rant yaratılması ve sermaye sahiplerini, üretime dahil edecek yollara destek verilmesi gerekir.”

“EN KISA SÜREDE YAPILMASI GEREKENLER BUNLAR”

80 milyonu aşan Türkiye’nin nüfusunun yarısını 30 yaş ve altı genç bir nüfusun oluşturduğu, Türkiye’nin üretmeden bir yere varabilmesinin mümkün olmadığının altını çizen Kızıltan, “Mucizevi şeyler, sihirli değnekler aramaya gerek yok. Planlı bir ekonomi, üretimi ülkenin başat konusu yapan bir vizyon, bilimsel eğitimi merkeze alan bir ülke ve hepsinin üst çatısı olan evrensel hukuku, hukukun üstünlüğünü, kaliteli demokrasiyi tesis edebilmiş bir ülke. İşte en kısa sürede yapılması gereken şeyler” dedi.

“HİÇBİR ŞEYİN ESKİSİ GİBİ OLMAYACAĞI BİR DÖNEME GİRİYORUZ”

Türkiye’nin ancak siyaset üstü davranarak, ülkenin temel konularını basit siyasi kavgalara alet etmeden çözmek zorunda olduğunu ve dünyanın pandemi ile yeni bir döneme girdiğini belirten Başkan Kızıltan, “Hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı bir döneme giriyoruz” dedi. Zengin ülkelerin daha da zenginleştiğini belirten Kızıltan, fakir ülkelerin daha da fakirleştiğini, uçurumların arttığı bir dünyada nerede yer alınacağını, bugün yapılacakların belirleyici bir rol oynadığını ve bu anlamda toplumun her kesimine kulak verilmesinin bunun ilk adımı olduğunu belirtti.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291