banner214
Öne Çıkanlar baro toplu Tere yağında tavuğun Mersin tarihi Chp FİLM

Mersin ne zaman dönüşecek?

Haber:Seren SABUNCU

Yaşanan kentsel sorunların çözümü için “Her derde deva” olarak görülen kentsel dönüşüm planı hakkında vatandaşların yeterince bilgi sahibi olmayıp, endişeli bir beklentinin içerisinde oldukları gözlendi.

İlk olarak İstanbul’da Roman vatandaşların oturduğu bölgelerin ıslahına yönelik olarak uygulanmasıyla kamuoyu gündemine gelen kentsel dönüşüm planı, Van depreminden sonra tüm yurtta olduğu gibi Mersin’de de sıklıkla konuşulmaya başlandı.

Hızlı nüfus artışına paralel olarak özellikle kent merkezinde trafik sıkışıklığı gün geçtikçe yoğunlaşırken, yılların bakımsızlığı sonucu yıpranmış eski binaların olası bir depremde zarar göreceği düşüncesine kapılan vatandaşlar arasında huzursuzluk yaratıyor. Bütün bu olumsuzluklara son vereceği varsayılan kentsel dönüşüm planında ise hâlihazırda bir arpa boyu ilerleme yok gibi.

İmar ve şehircilik çevrelerince Çöküntü Bölgesi olarak anılan ve özellikle Mersin’in Kiremithane, Mahmudiye, Hamidiye, Turgut reis, Kültür, Cami şerif mahallerinde küçük parseller üzerinde yer alan konutlara yönelik uygulanması öngörülen kentsel dönüşüm planı, kimi vatandaşlarca hiç bilinmezken, bazı şehir plancılarını ise endişeli bir bekleyişe itmiş durumda.

Konunun uzmanlarınca da bulundukları yer ve sahip oldukları dünya görüşü ekseninde farklı nitelikte algılanan ve İstanbul örneğinde olduğu gibi başlangıç olarak TOKİ öncülüğünde uygulanması düşünülen kentsel dönüşüm palanının Mersin gerçeğinde yaşama geçmesinin uzun süreç alacağını savunan bir şehir plancısı,”Kentsel dönüşüm planı ha deyince başlanıp bitirilecek bir çalışma değil. Hele hele merkezi bir yapıya sahip olan TOKİ aracılığıyla da verimli sonuç alınması söz konusu olamaz. Yerel özellik taşıyan bir uygulama, bölgelerin gerçekleri göz önünde bulundurularak geniş çaplı çalışmalar ister. Mersin’de kentsel dönüşüm planının uygulanacağı yerleşim birimleri, eski kent merkezini kapsayan çöküntü bölgesi olarak tanımlanan küçük parseller üzerinde bulunan, çoğunlukla özgün kent mimarisinin özelliklerini taşıyan yapı ve derme çatma küçük konutçuklardan oluşmaktadır. Bu alanlar hak sahiplerini mağdur etmeden ‘Biz yaptık oldu’ anlayışıyla çağdaş şehirciliğe uygun bir kimlik ve yapıya dönüştürülemez. Bölge yaşayanlarının mağdur olmamaları için öncelikle hak sahiplerinin sürece katılmaları zorunludur. Başta Büyükşehir olmak üzere ilgili belediye yönetimleri her türlü haksız rant edinimine yol açacak olumsuzlukları engelleyecek önlemleri süreç başlamadan almalıdırlar. Gelinen noktada bu tür çalışmaların yapıldığı söylenemez. Hak sahiplerinin çoğunun kentsel dönüşüm planı hakkında en ufak bir bilgileri yoktur. Planı yapıp yaşama geçirecek olan belediyeler ortak bir noktada buluşmuş değiller. 1998 yılında plana işaretlenen bir caddenin açılabilmesi için gerekli olan çalışma yapılıp, hak sahiplerine ödenmesi gereken bedeller, aradan yıllar geçmesine karşın Büyükşehir Belediyesince hala yerine getirilmemiş durumda. Olaya bu gerçeklerin ışığında baktığımızda kentsel dönüşüm planının Mersin’de kısa vadede yaşama geçmesini beklemek biraz uzak ihtimal gibi gözüküyor.” görüşlerini dile getirdi.

Çöküntü Bölgesi olarak değerlendirilen kentsel dönüşüm planının uygulanacağı mahallelerde yaptığımız araştırmada, konudan doğrudan etkilenecek olan vatandaşların şehir palancılarının ileri sürdüğü gibi süreçten haberdar olmadıkları yolundaki görüşlerin büyük ölçüde doğru olduğunu saptadık.

Kentsel dönüşüm planın uygulanması durumunda kendilerinin mağdur olacağı kanısının egemen olduğu hak sahiplerinden Kiremithane Mahallesi sakinleri, kimilerinin aile olarak hiçbir bakım istemeyen küçük de olsa 5 tane evlerinin bulunduğunu belirterek,”Böyle bir planın uygulanacağını zaman zaman duysa da yeterli bilgi yoktur. Evlerimiz yıkılarak yerine yapılan apartmanlardan birer daire verileceği söyleniyor, kimisi başka mahallere yerleştirileceğinden söz ediyor. Şimdi burada çok ailenin küçükte olsa 5 tane evi var, barınmaya yetiyor. Yaşlılar evlerden alınan kirayla geçiniyor. Yıkılan evlerin karşılığında bir dire verirlerse ne yapalar? Başka mahalleden ev vermeleri durumunda da mağduriyet yaşanır. Bu mahallede doğup büyüyen insanlar, gittiği yere uyum sağlayabilir mi? Eğer böyle bir plan uygulanacaksa hak sahipleri gerektiği gibi bilgilendirilmeli ve mağdur edilmemelidir” şeklinde konuştular.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet