banner436
Öne Çıkanlar KALP SAĞLIĞI HAFTASI Psikoloji saglık hacıyatmaz mersinimecegazetesi aziz biricik Semih eğitim

Bu haber kez okundu.

Mersin OGM’den emirler açıklaması

Yenişehir İlçesi’ne bağlı Emirler Mahallesi’ndeki ormanlık alanda kesilen ağaçlarla ilgili kamuoyunu bilgilendirmek için açıklama yapan Mersin Orman Bölge Müdürlüğü, bu alanlar içinde endüstriyel ağaçlandırma işletme sınıfına ayrılarak projelendirilmiş olduğunu, 2019 yılında 48 hektar sahada çalışılarak ağaçlandırılmanın bitirilmiş olduğunu ve 2021 yılında ise ortalama yaşı 60 olan 19 hektar sahada çalışılma yürüttüklerini aktararak, “Bu çerçevede tüm sahalarda yapıldığı gibi, Emirler’deki sahada da üretim sonrasında kök sökümü, makineli arazi hazırlığı ve sahanın koruma amaçlı ihatası sonrası Kasım 2021’de fidan dikimi yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

“AĞAÇLANDIRMALARA ÖNEM VERİLMEKTEDİR”

 Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Ormanlarımız, toprağı ve havayı temizlemesi, erozyonu önlemesi, estetik ve görsel değer oluşturmaları, piknik-mesire-doğa yürüyüşleri ve rehabilitasyon imkanı sağlamaları, yaban hayvanlarına yaşam ortamı oluşturmaları gibi bir çok fonksiyonu yerine getirmeleri yanında toplumun odun hammaddesine olan ihtiyacını da karşılamaktadır. Nüfus artışı ve sanayileşme ile birlikte toplumun odun hammaddesine olan ihtiyacı da artmaktadır. Her geçen yıl artan odun hammaddesi ihtiyacını karşılamak amacıyla Dünyanın ormancılıkta ileri ülkelerinde olduğu gibi Ülkemizde de sahil çamı, okaliptüs, kavak ve kızılçam gibi hızlı gelişen ağaç türleri ile ağaçlandırmalara önem verilmektedir. Ayrıca bu ağaç türlerinden oluşan mevcut ormanlık alanlar içindeki öncelikle yaşlı ormanlardan başlamak üzere, verim gücü yüksek ve makineli toprak işlemeye uygun kısımlarında üstün nitelikli fidan dikimi yapılmak suretiyle de uygulama yapılmaktadır. Bu tür ağaçlandırmalar, Endüstriyel Ağaçlandırma olarak ifade edilmektedir.

“ENDÜSTRİYEL AĞAÇLANDIRMA YAPILMASI PROGRAMLANMIŞTIR”

Ülkemizde endüstriyel ağaçlandırma çalışmalarına 1950’li yıllarda başlanmış, geniş kapsamlı endüstriyel ağaçlandırma uygulamalarına ise 1963 yılından itibaren hız verilmesine rağmen 1980’li yıllarda çalışmalar durma noktasına gelmiştir. Ülkemizde giderek yükselen odun hammaddesi talebi, Orman Genel Müdürlüğünü yeniden hızlı gelişen türlerle endüstriyel ağaçlandırma uygulamaları yapmaya yöneltmiş, bunun sonucu olarak 2013-2023 yıllarında uygulanmak üzere hızlı gelişen türlerle endüstriyel ağaçlandırma yapılması programlanmıştır. Endüstriyel ağaçlandırma çalışmaları ile kalın çaplı odun üretiminden çok birim alandan en yüksek miktarda odun hammaddesi elde edilmesi hedeflendiğinden 10-30 yıllık idare süreleri belirlenmektedir. Bu eylem planı kapsamında Bölge Müdürlüğümüz görev alanındaki 835.000 hektarlık orman varlığı içinde toplam 14.500 hektar endüstriyel ağaçlandırma çalışmasına uygun olabilecek saha tespit edilmiştir. Bu alan toplam ormanlık alanımızın yaklaşık binde 17’sine karşılık gelmektedir. Dünya ortalaması ise ortalama yüzde 5 civarındadır.

“VATANDAŞLARA İŞ İMKANI SAĞLANMAKTADIR”

2013 yılından başlamak üzere 2020 yılı sonuna kadar Bölge Müdürlüğümüz görev alanında 3.600 hektarlık alanda endüstriyel ağaçlandırma çalışması gerçekleştirilmiştir. 2021 yılı içinde de 1.700 hektar sahada çalışma yapılması planlanmıştır. Diğer ormancılık çalışmalarında olduğu gibi endüstriyel ağaçlandırma çalışmaları öncesinde yörede yaşayan vatandaşlar bilgilendirilmekte ve mümkün oldukça mutabakatla çalışmalara başlanmaktadır. Üretim, arazi hazırlığı, fidan dikimi-bakımı ve sahaların korunması konularında yörede yaşayan vatandaşlara iş imkanı sağlanmaktadır.

DAYANAĞI OLMAYAN PAYLAŞIMLARA KARŞI YASAL YOLLARA BAŞVURULUCAK

Bölge Müdürlüğümüz Mersin Orman İşletme Müdürlüğü görev alanında kalan Yenişehir İlçesi Emirler Mahallesi mülki sınırları içinde toplam 733 hektar ormanlık alanımız bulunmaktadır. Bu alanlar içinde endüstriyel ağaçlandırma işletme sınıfına ayrılarak projelendirilmiş, 2019 yılında 48 hektar sahada çalışılarak ağaçlandırılması bitirilmiş, 2021 yılında ise ortalama yaşı 60 olan 19 hektar sahada çalışılmaktadır. Bu çerçevede tüm sahalarda yapıldığı gibi, Emirler’deki sahada da üretim sonrasında kök sökümü, makineli arazi hazırlığı ve sahanın koruma amaçlı ihatası sonrası Kasım 2021’de fidan dikimi yapılacaktır. Tüm medeni ülkelerde olduğu gibi, ülkemizde ve bölgemizde bilimsel, planlı ve teknik çerçevede yapılan bu çalışmalarla ilgili katliam yapıldığı ithamları ile kurumumuzu da töhmet altında bırakan, bilimsel ve mantıklı hiçbir dayanağı olmayan paylaşım ve açıklamalara karşı yasal yollara başvurulacaktır.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432