Öne Çıkanlar mersin ORTAKBİLDİRİ bakan EMEKLİLİK Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

MERSİN POLİPROPİLEN SINAVINI KAZANDI

İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Başkanı Gülçin Barbaros Ak, bileşeni oldukları TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak, “Çevrenin korunmasına yönelik somut çözümler üretmekten uzak ve yetersiz gerekçeler içeren şekilde hazırlandığı anlaşılan ÇED raporuna dayalı olarak verilen, davaya konu "ÇED olumlu" kararının, hukuka uygun bulunmadığı sonuç ve kanaatine varıldığı ortaya çıkmış oldu” dedi.

Mersin’in Akdeniz ilçesine bağlı Karaduvar Mahallesi'nde yapılması planlanan Tekfen Polipropilen Üretim Tesisi Yatırım Projesi ile ilgili alınan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararı iptal edildi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, TMMOB’ ye bağlı, inşaat Mühendisleri Çevre Mühendisleri şubesi ile birlikte Ziraat Mühendisleri ve Baronunda aralarında bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütü yürütmeyi durdurulması için Mersin İdare Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Açılan dava sonucunda 15 Şubat tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verildi.

 ÇED OLUMLU RAPORU İPTAL

Mersin 2'nci İdare Mahkemesi’nde görülen davada, davacı tarafların savunmalarını yapması için 9 Nisan günü duruşma gerçekleşti. Davacı tarafın gerekçelerini dinleyen mahkeme heyeti, kararını 16 Nisan'da açıkladı. Açıklanan kararda, “…ÇED raporunda uygulanacağı belirtilen fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma uygulanacağı ve gerekli mühendislik hizmetinin alınacağı şeklinde taahhütlerinin somut ve denetime elverişli olmadığı, dolayısıyla söz konusu eksiklikler nedeniyle bilirkişilere projenin çevre üzerindeki olası olumsuz etkilerinin, alınacak önlemler sonucu ilgili mevzuat ve bilimsel esaslara göre kabul edilebilir düzeylerde olup olmadığının saptanabilmesi için değerlendirme yapılabilme olanağı bırakılmadığı, bu kapsamda bilirkişi raporunda yer verilen tespitler bağlamında, belirtilen korunmasına yönelik somut çözümler ve gerekçeler üretmekten uzak ve yetersiz şekilde hazırlandığı anlaşılan ÇED raporuna dayalı olarak verilen davaya konu ‘ÇED olumlu’ kararında hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır…” denildi.

“TEMEL ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE UYULMUYORDU”

Mersin 2'nci İdare Mahkemesi’nde görülen davada; Polipropilen Üretim Tesisi Yatırım Projesi ile ilgili alınan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) olumlu kararının iptal edilmesini değerlendiren İnşaat Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Başkanı Gülçin Barbaros Ak “2018 yılından bugüne yürüttüğümüz mücadelenin zaferle sonuçlanmış olması TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu'na bağlı meslek odalarımızı son derece mutlu etmiştir. Bu karar ile Mersin halkı kazanmıştır” dedi.

Başkan Ak, bileşeni oldukları TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak ÇED Raporunu incelediklerini ve detaylı görüşlerini içeren teknik raporu kamuoyuna paylaştıklarını ifade etti.  Başkan Ak, “Proje alanının hali hazırda var olan kent planları (Çevre Düzeni Planı ve alt ölçekli planlar) ile paralellik içermediği, proje kapsamı hazırlanırken sürdürülebilir planlama politikalarıyla hareket edilmediği ve bu nedenle temel şehircilik ilkelerine uyulmadığı görülmüştür” şeklinde konuştu.

“TARIM, TURİZM VE BALIKÇILIK GÖZ ARDI EDİLMİŞTİ”

Planlanan projenin etkileyebileceği tarım ve gıda sektörlerine olan etkilerin göz ardı edildiğine dikkat çeken Başkan Ak, “Tesis, ağır kirlilik oluşturan sanayi alt yapısı ile Mersin Limanı’nın verimliliğini olumsuz yönde etkileyebilme potansiyeline sahip olduğu gibi serbest Bölge’nin gelişimini de sınırlamaktaydı. Karaduvar Balıkçı Barınağının işlevini kısıtlayabilme ve Mersin merkezde balıkçılığa ciddi zararlar verebilme potansiyeline sahiptir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen Mersin Tarsus Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesine olan etkiler hesaplanmamıştı” diye konuştu.

“ÇED ‘OLUMLU’ KARARININ, HUKUKA AYKIRI KANAATİNE VARILMIŞTIR”

Başkan Ak, 2018 yılından bugüne Mersin halkı ve basını ile yürüttükleri mücadelenin zaferle sonuçlanmış olması TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu'na bağlı meslek odalarını son derece mutlu ettiğini söyledi. Yukarıda verilen bilgiler ve görüşler çerçevesinde, projenin yer seçiminin doğru olmadığı söylemlerinin kanıtlandığını  ifade eden Başkan Ak şöyle konuştu: “Bölgede halihazırda kent ve çevre sorunları yaşanıyorken ciddi çevresel ve ekolojik problemlere neden olabilecek bir projenin bölgeye yapılmak istenmesine karşı olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Çevrenin korunmasına yönelik somut çözümler üretmekten uzak ve yetersiz gerekçeler içeren şekilde hazırlandığı anlaşılan ÇED raporuna dayalı olarak verilen, davaya konu "ÇED olumlu" kararının, Mersin 2'nci İdare Mahkemesi’nce  verilen  kararla hukuka uygun bulunmadığı sonuç ve kanaatine varıldığı da kanıtlanmış oldu.”

HABER: Seren SABUNCU

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291