Öne Çıkanlar mersin Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Geniş katılımlı etkinlikte İçişleri bakanlık veri polis jandarma bölge oran İmeceHaber nppes İstemihan Talay

Bu haber kez okundu.

“MERSİN’DE İNSAN KAYNAKLARINA ÖNEM VERİLMİYOR”

Kişilerin çalışmak istedikleri yerleri iyi seçmeleri konusunda uyaran Kişisel ve Kurumsal Danışman Suzan Baysal, “İnsan kaynakları çok önemli bir alan. Ama Mersin’de insan kaynaklarına önem verilmiyor. Kişiler bu departman sayesinde doğru işlere yönlendirilirler” diye konuştu.

“Büyük bir eksiklik”

Danışman Baysal, “Mersin’de insan kaynaklarına önem verilmiyor. Dünya çapındaki firmaların en önem verdikleri departman insan kaynaklarıdır. Bu büyük bir eksikliktir. Özellikle kurumlar için. Bizler, bir yerde de insan kaynakları görevi görüyoruz aslında. Personel verimini arttırmak, personel seçimi, hedefi doğru yansıtma, takım çalışmasını güçlendirme, doğru iletişim gibi benzer görevlerimiz var” diyerek kurumsal danışmanlık hizmetlerindeki amaçlardan söz etti. Baysal, “Çalışanlara, bulundukları kurumun neye hizmet verdiğini, neyi hedeflediğini bu hedefler doğrultusunda daha verimli nasıl olacaklarını göstermektir. Kurumsal danışmanlıklar için yönetici çok önemli çünkü belirli bir hedefi vardır kurumların ve bu hedeflerin çalışanlar tarafından bilinmesi aynı doğrultuda önem arz ediyor. Çalışanların kime, neye ve ne için hizmet verdiklerini bilmeleri gerekir. Burayı sadece geçim kaynağı değil de gün sonunda hayata bir şey katmanın, bir amaç uğruna emek vermenin ve dolu geçirilen zamanın verdiği huzuru yaşamalarını istiyoruz ve onlar bu huzuru yaşarken bunun bir parçası olmak istiyoruz. Çalışanların kendilerini daha iyi hissetmeleri konusunda ve olaylara daha farklı bakış açılarına sahip olmaları konusunda destek sağlıyoruz. Gelecek yüzyıla daha hazır, daha çok ne yaptığını bilen, gelişime açık ve empati kurmaya değer veren bir ortam sağlamak temel amaçlarımızdandır” dedi.

“İnsan kaynakları kısmına destek oluyoruz”

Pandemi sürecinde kurumlara nasıl destek verdiklerini de anlatan Baysal, “Gerekli önlemleri alıp yöneticilere bireysel eğitimler sağlıyoruz. Personellere de toplu eğitimler veriyoruz. Bu toplu eğitimlerde de kurumlara hangi önlemler çerçevesinde neler yapmaları gerektiğini söylüyoruz. Şu ana kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadık bu pandemi sürecinde. Pandeminin gerektirdiği önlemler neyse ona uyarak çalışmalarımız devam ediyor. Mersin’de, çalışmaya başlamadan önce gerekli analizleri yapıyoruz. Kurumların neye ve kime ihtiyacı olduğunu tespit edip personel alımlarını ona göre yapmaları konusunda yardımcı oluyoruz. Bunun yanı sıra ‘mevcut personeli en verimli şekilde nasıl yetiştirebilir?’ bunlarla ilgili hizmet başlıkları sunuyoruz. Kurumların vizyon belirlemesinde onlarla birlikte oluyor, mülakat desteği veriyoruz. Kısacası insan kaynakları kısmına destek oluyoruz diyebilirim” ifadelerini kullandı.

“En temel bağ inanç”

İnancın yönetici ve çalışan arasındaki en temel bağı oluşturduğunu söyleyen Baysal, “Yönetici ve çalışan arasında inanç çok önemli. İnanç doğrultusunda kendimizin farkına varırız. Kendimizin farkında olmamız, kendi yeteneklerimizi keşfetmemiz, doğru yerde çalıştığımızın göstergesidir. Bir insan doğru yerde çalışıyorsa, hem kendisine hem de çalıştığı kuruma katkı sağlayabilecektir. Her şey tamamen insanın elinde. Bizim asıl noktamız kişilerden başlayıp kurumlara gitmek. Yönetici, planlamasını ekibiyle birlikte yapmalı ve daha sonra kişiye yetkiyi verip durumu raporlamalı. Burada yine anahtar kelime yine ‘inanç’ aslında. Yönetici stratejisini oluşturup ekip ile beraber ortak paydada buluştuk sonra çalışanına inanmalı ve ona güvenmelidir. Bu nedenle ‘sürekli’ gözlemlemek iyi bir yaklaşım olmayabilir. Doğru insanı işe aldığımız zaman bu kadar fazla gözlemlemeye gerek kalmayacaktır zaten” dedi ve bu doğru insanları mülakatla belirlediklerine vurgu yaptı. Kişiye de önem verdiklerinin de altını çizen Baysal, “Kişisel danışmanlıkta amacımız, bireydeki gelişimi ortaya çıkarmak, bireyin kendisini fark etmesini sağlamak oluyor. Yani işimiz yine kişiyle alakalı sadece başlıklar değişiyor. Uygulama şekli hep aynı aslında. Kurumsal ve bireysel danışmanlığı ayrı ayrı yapanlar var ama ben ikisini beraber yürütmeyi tercih ettim” diye konuştu.

“Sisteme dahil olmayın fark yaratın”

Sisteme dahil olarak hayatı idame ettirmeye çalışıldığını belirten Baysal, bu sisteme dahil olmanın ötesinde, bu sisteme fark katarak yola devam etmenin kişiyi, hedeflerinin de ötesine taşıyabileceğini söyledi. Baysal, “Bu sistemde detayı fark edebilen, üretebilen, fark yaratan ve gerçek inanca sahip olan insan lider olabiliyor. Ve istediği hedefe ulaşabiliyor. Krizi de yönetebilmemiz gerekiyor. Bunu çok yakın zamanda pandemi sürecinde yaşadık ve hâla da yaşıyoruz. Bu süreci nasıl değerlendirdiğimiz, neler yaptığımız çok önemli. Ön göremediğimiz bir sürece girmiştik aylar önce ve bu süreç kendimizi keşfetmemiz için doğru kullanılabilirdi” diyerek kendimizi her an her yerde hâla keşfedebileceğimizi belirtti.

İnsanların bu pandemi sürecinde stres seviyesinin çok yüksek olduğuna da işaret eden Baysal, zorlu süreçlerden geçildiğini ama kontrolü elden bırakmamak gerektiğinin altını çizdi. 

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner410

banner415