banner214
Öne Çıkanlar bayırdır müzisyenleredestek mersin singapur çevre proje tarsus üniversite psikolojik yeşil konferans imecehaber imecegazetesi mersin sıcak

“MERSİN’İN ÖNEMLİ DEĞERLERİ YENİ YATIRIMLARA FEDA EDİLMEMELİDİR”

Kızıltan, bu kararlar sadece iş dünyası dinamikleriyle değil, sayısız sivil toplum örgütü ve derneklerle aldıklarını şu şekilde ifade etti, “Bunu yaparken de, ekonomik her yatırım, her proje bir şekilde toplumla doğrudan ilişkili olduğu için tartışmalı konuları sadece iş dünyasının dinamikleri ile değil, sayısız sivil toplum örgütü veya dernekle, kamu ve özel tüm kurum ve kuruluşlarla, akademi dünyasıyla da tartışıyor, fikir alışverişinde bulunuyor ve kentimiz adına en doğru duruşu ve tutumu oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü MTSO olarak artık kürekleri farklı yöne çeken bir kent değil, tüm dinamikleri ile ortak paydada buluşmayı beceren ve kürekleri aynı yöne çeken bir Mersin olmak istiyoruz. Ve ne mutlu bize ki, Mersin olarak özellikle son iki-üç yıldır bu konuda büyük bir başarı elde ettik.”

“ TARIM HAYATİ BİR ALANDIR”

Şubat ayında MTSO Meclis Toplantısı gündeminde Alata konusunun olduğunu söyleyen Kızıltan, “Şubat ayı MTSO Meclis Toplantısını yaptık ve sadece kentimize gelecek veya gelmesi gereken yatırımları değil, aynı zamanda Mersin’in zaten sahip olduğu önemli değer ve kazanımlarını, katma değer yaratan yatırımlarını da nasıl koruruz, nasıl daha iyi hale getiririz bunları konuştuk… Bu ay Oda Meclisi gündemimizde “Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü” vardı. Hepimiz biliyoruz ki tarım sadece Mersin için değil, ülkemiz için en temel sektördür, hayati bir alandır. Tarımın değerini, tarım-gıda alanında kendi kendine tam anlamıyla yetebilen bir ülke olmanın ne kadar önemli olduğunu pandemi sürecinde bir kez daha görmüş olduk. Türkiye gibi doğal bir tarım ve hayvancılık ülkesini, yanlış ve yetersiz tarım politikalarıyla, teknoloji ve ar-ge’den uzaklaşarak, köy yaşamını cazip olmaktan çıkararak ve tarıma ve tarım üreticisine yeterince destek vermeyerek tarım-gıda ürünleri ithalatçısı yapmak kabul edilecek bir konu değildir” diyerek bunun sadece ekonomik bir konu olmadığını, ulusal bir güvenlik konusu olduğunu belirtti.

Kızıltan ülkenin cari açık veren bir ülke olduğunu söyleyerek bu açığın tek sebebinin enerji ithalatı olmadığını vurgulayarak, “tarım, gıda ve hayvancılıkta potansiyel üretimlere dönebilirsek Türkiye tarım, gıda ve hayvancılıkta dünyada ithalat ihtiyacı duymayacak nadir ülkelerden birisidir. İşte bu açıdan baktığımızda; “Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü” nedir, neden korunmalı ve geliştirilmelidir sorusunun cevabı daha da önem kazanmaktadır“ dedi.

“ALATA’NIN TAMAMI SİT ALANI KABUL EDİLMELİ VE KORUNMALIDIR”

Alata’nın 82 dekarının sit alanı olarak belirlenmesi konusunun konuşulduğunu ancak bunu MTSO olarak bunu yeterli görmediklerini, bu kararın Alata’yı koruyacağına ve geliştireceğine inanmadıklarını belirten Kızıltan, “Alata’nın sadece 82 dekarı değil tamamı sit alanı olarak kabul edilmeli ve korunmalıdır. Bu MTSO Meclisinin, Mersin iş dünyasının ortak kararıdır.  “Alata Bahçe Kültürleri ve Araştırma Enstitüsü” sadece Mersin’in değil, bölgenin ve Türkiye’nin önemli tarım ar-ge merkezidir.  Alata onlarca yıllık bilgi ve uygulama deneyimi, bilgi birikimiyle Türkiye’de bir ilk olacak olan Mersin Ticaret ve Sanayi Odamızın öncülüğünde oluşan Mersin Tarım-Gıda Teknoparkı’nın da en temel payandalarından birisidir. Alata’nın da destek vereceği bu yeni teknopark tohum çalışmalarından iyi tarım uygulamalarına, gübre çalışmalarından tarım ilaçlarına, ürünlerin raf ömründen tarım makinelerine, ürünlerinin doğru paketlemesinden pazarlamasına, üreticinin eğitiminden yüksek teknolojiye entegrasyonuna ve tarımdaki dijitalleşmeye kadar tarım ve gıda da kentimizi ve ülkemizi geleceğe taşıyacak bir merkez olacaktır” diyerek,  sözlerine şu şekilde devam etti, “Alata’yı zayıflatmak bu merkeze ve ülkenin tarım-gıda geleceğine zarar vermektir. Mersin için iyi niyetlerle yatırımların düşünüldüğünü biliyoruz. Ancak, yeni bir yatırım eskiden var olan bir değere zarar vermemelidir. Bir yatırım için başka önemli yatırımları feda etmeye gerek yok, akılcı da değil. Elbette turizm kentimizin hedef sektörlerindendir. Mersin’in turizmde bir iddiası vardır. Ancak, kentimizde turizm yatırımı yapılacak değil onlarca yüzlerce uygun nokta vardır, bunlara odaklanmamız, incelememiz ve süreçlerin içine kentin yerel aktörlerini de dahil ederek ortak kararlar almamız yatırımları daha da verimli kılacaktır. Ancak, bunlar yapılmadan tepeden inme kararlarla, kentin yaşayanları ve sahipleri yok sayılarak planlanan yatırımlar, hele ki bir de diğer bir önemli yatırıma zarar veriyorsa, buna Mersin ailesinin doğal bir parçası olan Mersin iş dünyası olarak razı olmamız ve sessiz kalmamız düşünülemez. “

“Mersin’in ihtiyaçlarını Mersinlilerden daha iyi kim bilebilir?”

MTSO Meclisi olarak şubat ayı toplantısında Alata’nın en önemli gündem olduğunu belirten Kızıltan, Alata’nın bir bütün olarak korunması konusunda ortak karar aldıklarını ve kamu oyuna duyurduklarını belirtti. Kızıltan, “Sadece Mersin anlamında değil, Türkiye’nin hangi il ve ilçesine baksanız, kamuoyunun itiraz ettiği tüm yatırımlarda yerel dinamiklerin yatırım ihtiyaç tespiti,  planlama ve uygulama aşamasında olmadıklarını, yerel dinamiklerin bu süreçlere dahil edilmediklerini, düşüncelerine danışılmadıklarını görüyoruz. Oysa bir kenti orada yaşayanlardan daha iyi kim bilebilir? Mersin’in ihtiyaçlarını, sorunlarını, çözümlerini Mersinlilerden daha iyi kim bilebilir?  Bir yatırımın, özellikle büyük yatırımların kendi öz kaynaklarımızla yapılamaması, kamu bütçesinden yapılması veya çok büyük özel sektör yatırımlarının sırf stratejik diye yerel dinamikler es geçilerek bakanlık izinleriyle yapılabilir olması kentin dinamiklerini yok saymayı gerektirir mi? Sonunda bu yatırımları kent kucaklar mı? Böylesi yatırımlar yapılsa da var oldukları sürece bir tartışma konusu olmaya devem edecektir. Oysa bu yatırımların planlama süreçlerinde yerel dinamiklerde olsa, ortak bir akılla yapılsa hem daha verimli bir yatırım ortaya çıkacak, hem de kentin kucakladığı, sahiplendiği bir değer ortaya çıkacaktır. Zaten demokrasi de bu değil midir? ” diyerek Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın Mersin adına, Mersin ve Mersinlinin çıkarlarına hizmet etmeye devam edeceğine vurgu yaptı. Kızıltan son olarak, Mersin Ticaret Odası’nın hem kentin ekonomisinin gelişmesi, yeni yatırımların gelmesi ve yeni istihdam kapılarının açılması için; hem de kentin sağlıklı, kaliteli, huzurlu şekilde gelişmesi ve kalkınması için çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255