Öne Çıkanlar GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE otobüs ücretleri ABD

MERSİN’İN SESİ OLACAK!
 -Ali TOYDEMİR: Ali bey, öncelikle başvurunuzun hayırlı uğurlu olması dileklerimi iletmek isterim. Söyleşimize sizi tanıyan ve tanımayanlar için kendi ağzınızdan Ali Koç’u tanıtarak başlayalım. Kimdir Ali Koç?

-Ali KOÇ: Ali Koç, 1976’da Mersin’e gelen, hamallıkla iş hayatına başlayan, sonra özel şirketlerde idarecilik yaptıktan sonra 1997yılında kendi işyerini kurup iş hayatına atılan, 12 Eylül döneminde sol ve sosyal demokrat hareketleri içerisinde bulunan, 12 Eylül darbesinin çilesini, işkencelerini, acılarını yaşayan 2007’de de politikaya atılan evli ve 2 çocuk babası bir iş adamıdır Ali Koç.

-Ali TOYDEMİR: 2007’de politikaya atıldığınızı, 12 Eylül öncesi ve sonrasında da bir takım siyasi hareketler içerisinde bulunduğunuzu aktardınız. Peki CHP ile irtibatınız ne zaman başladı?

-Ali KOÇ: 70’li yıllarda sol hareketle beraber Halkçı Parti ve CHP ile bu sürece geldik. O dönemden beri üyeliklerimiz, çalışmalarımız, emeğimiz devam ediyor.

-Ali TOYDEMİR: Sayın Koç, aktif olarak siyasi hayatınız sürerken milletin vekili olmak düşüncesi nereden doğdu? Neden aday oldunuz?

-Ali KOÇ: Daha önce de bildiğiniz gibi ön seçim olunca aday olmuştum. Ön seçim olmadan aday olmuyordum. Çünkü ben milletvekili olacaksam o kentin dinamikleri, halkı seçmeli diye düşünüyorum. Halkın seçme ve seçilme hakkı gereği hep ön seçim dönemlerinde aday olmayı tercih ettim. İkincisi, Mersin’imizde çözülemeyen ve sırada bekleyerek üst üste biriken bir sürü sorun var. Bu sorunların çözümü için; iyi bir çalışmayla Mersin’in sorunlarını meclise taşımak, bu sorunlara çözüm üretmek için aday oldum. Mersin’in ekmeğini yedim, Mersin beni okuttu, büyüttü belli bir seviyeye getirdi. Bu sebepten de Mersin’e olan borcumu ödemek için milletvekili adayı oldum.

-ALİ TOYDEMİR: Adaylığınızı açıklamanızın ardından toplumdan nasıl tepkiler aldınız?

-Ali KOÇ: Bu dönem benim kendi irademle değil, toplumun isteğiyle bu yola çıktım. Ciddi bir kamuoyu baskısı sonucu ön seçim kararı çıktıktan sonra arkadaşlarımız ve teşkilatımızın da baskısı ve isteği üzerine aday oldum. Onların özverisi ve maddi-manevi destekleriyle aday adayı oldum.

-Ali TOYDEMİR: Bugün Mersin’in aday adaylarına baktığımızda, Ak Parti, MHP, CHP veya diğer partileri göz önüne alırsak, CHP’yi diğer partilerden ayıran özellik ne olacak bu seçimlerde?

-Ali KOÇ: Tüm partileri yan yana koyduğunuzda, Cumhuriyet Halk Partisi’nin batı demokrasisine en yakın hatta batı demokrasisini bile aşan bir karar aldığını görüyoruz. Halkın kendi vekil adayını seçme hakkını kazandığını görüyoruz. Bu da ülkemiz için gerçekten çok çağdaş, çok ilerici ve çok demokrat bir karar. O karara saygı duyarak toplumumuzun da bu karara saygı duyacağını umut ediyorum. O yüzden Cumhuriyet Halk Partisi bu seçimlerde diğer partilerden daha önde olacak. Parti adına ve Mersin adına daha olumlu bir süreç yaratıldı.

-Ali TOYDEMİR: CHP bu seçimde Mersin’den kaç vekil çıkarır?

-Ali KOÇ: Biz mutlaka mevcutları koruyup sayıyı arttırma çabası içerisinde olacağız. 2007 seçimlerini hatırlayın. O dönemde verdiğimiz olağanüstü çabalardan dolayı partimizin oyunu yüzde 18-20 oranında arttırdık. Sadece merkezde değil, bütün ilçelerde bunu başardık. Bütün adaylarımızla verdiğimiz mücadeleyle partimiz o dönemde olduğu gibi bugün de ciddi bir rüzgar yakalamıştır. En kritik dönemde bile biz Mersin’de birinci parti olduk ve çok iyi de sonuçlar elde ettik.

-Ali TOYDEMİR: Sayın Koç, kontenjan başvurunuz olacak mı yoksa ön seçimle mi listeye girmek istiyorsunuz? Kontenjan için başvurunuz olacak mı?

-Ali KOÇ: Benim kontenjanla ilgili bir düşüncem yok. Ben ön seçimden çıkmak istiyorum. Birilerinin seçtiği milletvekili değil de toplumun seçtiği milletvekili olmak istiyorum.

-Ali TOYDEMİR: Göreve geldiniz, mazbatanızı elinize aldınız. Mersin için ilk hamleniz ne olacak? Projelerinizden bahsetmek ister misiniz? Hayalini kurduğunuz ve en çok başarmak istediğiniz çalışma nedir?

-Ali KOÇ: En az 100 tane projem var. Bakın nüfusu Mersin’in onda biri olan kentlerin Ankara’da çok ciddi lobi çalışmaları var. İnsanlar seçildikten sonra hangi parti olursa olsun tek amaçları o kente daha iyi hizmet götürmek. Son 12-13 yılı önümüze koyduğumuzda Mersin merkezi hükümetten hak ettiği desteğin yüzde 5’ini bile alabiliyor mu? Mersin vizyonunu kaybetti, merkezi hükümetten hakkını alamıyor ve çok ciddi bir şekilde günden güne kan kaybediyor. Gaziantep’i, Konya’yı, Kayseri’yi örnek alalım. Bugünkü konumu göz önüne alırsak 80 öncesindeyiz. İşte bizim çabamız merkezden hak ettiğini alan, dünya kenti, turizm-tarım-ticaret kenti söylemlerinin içini dolduran bir Mersin için olacak. 11 milletvekili ile barış ve dostluk içerisinde sırt sırta vererek Mersin’e hizmet götürmeye çalışacağız.

-Ali TOYDEMİR: Belki henüz çok erken olacak ama sizin için en çok istediğiniz, can alıcı bir öneme sahip güzel bir projeniz var mı? Bundan bahsetmek veya bir ipucu vermek ister misiniz?

-Ali KOÇ: Turizmden tarıma, ticaretten limana bahsettiğim gibi çok büyük eksikleri olan bir kentte her türlü proje büyük önem taşıyor. Mesela turizmin gelişebilmesi için sahil yolunun derhal bitirilmesi lazım. Mersin Otobanı’nın Silifke hatta Anamur’a kadar mutlaka uzatılması gerekiyor. Mersin’e insanlar tatile geldiği zaman bile Erdemli-Mersin, Erdemli-Silifke arasında yollarda kalıyorlar. Mevcut yollar artık bu yükü kaldıramıyor. Bu bile Mersin için bir devrim olur. Onun dışında biliyorsunuz havaalanı projesi maalesef yarım kaldı. Yeni liman ihtiyacı vardı, o yarım kaldı. Organize sanayi altyapısı da çok eksik ve yetersiz durumda. Sermaye çekemeyen bir kent olduk. O yüzden bunların hepsi çok önemli projeler. Bu konuların takipçisi olacağız ve hayata geçirmek için var gücümüzle çalışacağız, gerekirse bakanlıkların kapısında yatacağız.

-AliTOYDEMİR: Yani Mersin’in Ankara’daki yükselen sesi mi olacaksınız?

-Ali KOÇ: Evet kesinlikle! Bakın Mersin’in en büyük sorunu ne biliyor musunuz? Mersin’in seçilmiş milletvekilleri birbirleriyle konuşmuyor. A partisi B partisi kim olursa olsun iki milletvekilini bir araya getiremiyorsunuz. Biz bunu hep birlikte yapacağız. Kendi mücadelemizi değil de Mersin için ortak mücadelenin simgesi olacağız ve bunu tüm vekil arkadaşlarımızla birlikte yapacağız. Şunu da belirtmek isterim; gereken mücadeleyi 12 Eylül öncesini referans göstererek yapacağım ve toplum istemezse bir daha aday da olmayacağım. Bizim amacımız Mersin’de seçilmiş arkadaşlarımızın hepsiyle sırt sırta verip o kenti daha çağdaş, modern ve gelişmiş bir kent haline getirmek olacak. Bunu yapamazsak kent günden güne eriyişini sürdürecek.

-Ali TOYDEMİR: Sayın Koç son olarak gazetemiz aracılığıyla vermek istediğiniz mesajınız varsa alabilir miyiz?

-Ali KOÇ: Öncelikle parti tabanıma mesaj vermek istiyorum. Biz üzerimize düşeni yaptık, şimdi sıra sizde. Kendilerine yakın, kentin sorunlarını çözebilecek, kendilerinden birisi olan insanları bir yerlere getirmek için söz sizde. Bu ailenin bir ferdi olarak ben de Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm fertlerinin, özellikle kadınlarımız ve gençlerimizin desteğini bekliyorum. Bizi bir yere taşısınlar, görsünler milletvekili nasıl olurmuş, Mersin Ankara’da nasıl temsil edilirmiş…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291