banner214
Öne Çıkanlar bayırdır müzisyenleredestek mersin blues Sinan Koç

MEZİTLİ’DEN GERİ ADIM

AVUKAT ERŞAHİN : “70 KİŞİLİK İTİRAZIMIZI YAPTIK”

Mezitli Belediyesi Mart Ayı Olağan Toplantı Dönemi I. Birleşimi Toplantısına dinleyici olarak katılan  Avukat Kübra Erşahin ve narenciye bahçe sahipleri askıda olan 1 /1000 ölçekli uygulama imar planına  itirazlarının devam ettiğini söyledi. Avukat Erşahin “Büyükşehir Belediyesinde askıya çıkan 1/5000’lik nazım imar planına 4 adet itiraz görünüyor olsa da aslında ben bir dilekçe ile 70 kişinin adının yer aldığı bir itiraz dilekçesini verdim” dedi. 
Davultepe Mahallesindeki narenciye bahçelerinin yok edilerek Küçük Sanayi Sitesi yapılmak istenmesine gelen tepkiler üzerine Mezitli Belediyesi Meclisi geri adım attı. Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Meclis üyeleri, 1/1000 ölçekli uygulama imar planına işlenen Küçük Sanayi Sitesinin yeniden değerlendirilerek, Meclisin aldığı karar doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi Meclisine görüş olarak sunulması kararı aldı.

Mersin Mezitli Belediyesi Mart Ayı Olağan Toplantı Dönemi I. Birleşimi Meclis Toplantısı yapıldı. Meclis toplatısında Davultepe Mahallesinde kurulması planlanan küçük sanayi sitesi tartışmaları gündemde öne çıktı. Mezitli Belediye Meclisinin Mart ayı toplantısının birinci birleşimi, Neşet Tarhan başkanlığında Belediye Meclisi Toplantı Salonunda yapıldı. Mecliste yine Mezitli ilçesi Davultepe Mahallesinde inşa edilmek istenen küçük sanayi sitesi başlıca gündem konusu oldu.  Davultepe'deki Narenciye Bahçesi sahipleri meclis toplantısına katılarak, getirdikleri zeytin ve narenciye dallarını Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın oturduğu masanın üzerine koydu. Gündem maddelerine geçilmeden önce Davultepe Mahallesinde inşa edilmek istenen küçük sanayi sitesi yeniden meclis üyelerinin gündemine geldi. Konu ile ilgili görüşlerini aktaran Başkan  Tarhan, “ Sanayi Sitesinin elzem bir ihtiyaç olduğunu fakat yer değişiminin imkansız olmadığını söyledi.

“SINIRLARIMIZ İÇİNDE KURULMASINI İSTİYORUM”

Bölgenin 2017 yılında 1/100 bin ölçekli Çevre Planı’nda Tarım Hayvancılık OSB olarak belirlendiğini anımsatan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Davultepe narenciye bahçelerinin  Küçük Sanayi Sitesi yapılmasına kadar gelinen aşamaları ve gelindiği son noktayı  Davultepe bahçe sahiplerine ve Meclis üyelerine anlattı. Başkan Tarhan, “ Yukarıda özetlenen geçmişteki itirazlar bahsettiğim çevre düzeni ve nazım imar planı ile ilgili itirazlar son gelişmeler ile bölgedeki tarımsal üreticilerin memnuniyetsizliği de göz önüne alınarak Mezitli’de küçük sanayi sitesindeki mevcut esnaflar tarafından da kabul görecek olan planlamanın uygulama imar planına yapılacak itirazlar da dikkate alınarak yeniden değerlendirilecektir. Yeni bir değerlendirme kararı çıkması halinde ilgili meslek odaları kurum ve STK’ ların önerileri ile birlikte karar üretilecektir.  ‘ama bu alanın her koşulda altını çizerek söylüyorum’ Mezitli belediyesi sınırları içerisinde yer seçiminin mevcut sanayi esnafının sayısı da dikkate alınarak yapılması için gereğini arz ediyorum diyoruz” diye konuştu.

“O DEDİ, BU DEDİ, KAYGIMIZ YOK…”

Başkan Tarhan, Mezitli Meclis üyeleri olarak Küçük Sanayi sitesinin Davultepe kurulması kararını MHP, CHP ve AKP ile birlikte karar aldıklarını söyledi. Başkan Tarhan, “Bu konuda zaten 3 partimiz beraber karar alıyoruz. Hiç kimse kimseye yok. Onu dedi. O bunu dedi. diye bir kaygımız yok. Büyükşehirde Vahap Bey konuştu. Görüşlerini aktardı. Siz de dinlediniz ben de aynısını söyledim. Vahap beyle aynı görüşü paylaşıyoruz dedik. Grupta bu konular konuşuluyor zaten. Ortak karar alınıyor. Büyükşehir başkanı aynı şeyi söylemişken, benim kalkıp farklı bir şey söylemem doğru olmaz. Farklı düşünmüyoruz. Durum buydu. Sanıyorum tüm sorulara cevap veren bir yazı bu. Az önce belirttiğim gibi zaten her zaman bütün arkadaşlarımız aynı duyarlılığı gösteriyor, Mezitli’de biz hep oy birliğiyle karar alıyoruz. 3 Partinin de bu konunun tekrar gözden geçirilmesi konusunda önergeleri oldu. Biz de ek gündeme almıştık durum bu” şeklinde konuştu.

“YANLIŞ HESAP BAĞDAT’TAN DÖNER” 

Bizi başka zeminlere çekmek isteyenler oldu. Biz ufak tefek işlerle uğraşacak kişiler değiliz. Bizim çerçevemiz bu. Çevre planı nazım plan imar uygulama planı kim yapacaksa, nasıl yapacaksa bunlar bizim konumuzu değil.  Bunlara bizim ayıracak zamanımız yok” diyen Başkan Tarhan, “Sabahtan akşama kadar bunlarla uğraşamayız.  Biz Küçük Sanayi Sitesi’nin buradan kalkmasından yanayız. Bunu Sayın Lütfi Elvan’a da söyledik. Öncelikle buradaki sanayicilere çözüm bulmak gerekiyor. Her zaman bunu söyledik. Bizim kırmızı çizgimiz bu. Bu arkadaşların haklarını ve çıkarlarını koruruz. Ben kimsenin siyasi partisini bilmem. Yanlış hesap Bağdat’tan döner. Anayasa değişiyor. Meclis kararları da değişir. Planlar da değişebilir. Değişmeyen hiçbir şey yok yoktur” diye konuştu

KADINLARIMIZIN DİRENCİ MEYVESİNİ VERDİ
 

Başkan Tarhan,  yapılan sessiz eylemlerle köylerinden çıkan Kadınların kendi haklarını dillendirmesini sevindirici bulduklarını ifade ederek “Buradan bazı çıkarımlar elde etmek gerekir. Ben kendi adıma söylüyorum. Hayatınızda ilk defa evinizden çıkararak kendi haklarınızı korumak için demokratik yollarla ve sessiz bir şekilde bağırmadan çağırmadan hakkınızı aramanız benim hoşuma gitmedi de değil. Küçük sanayi sitesi olayından ayrı düşünüyorum. İsterim ki herkes kendi hakkını ararsın. Kadınlarımızı köyünden çıkararak kendi haklarını dillendirebiliyor. Bu Mezitli için sevindirici bir olay. Her zaman söylüyorum Mezitli halkı çok sakindir, çevreye duyarlıdır ve yanlışlıklar karşısında dirençlidir diyorum. Kendime yakın buluyorum. Büyükşehir meclisinde o gösterdiğiniz ağırbaşlı tutum için teşekkür ederim. Çiftçilerimizin ağırbaşlılığı meclisteki arkadaşlarımızın duyarlılığı nedeniyle bir konsensüs sağlandı” dedi

AVUKAT ERŞAHİN : “70 KİŞİLİK İTİRAZIMIZI YAPTIK”

Mezitli Belediyesi Mart Ayı Olağan Toplantı Dönemi I. Birleşimi Toplantısına dinleyici olarak katılan  Avukat Kübra Erşahin ve narenciye bahçe sahipleri askıda olan 1 /1000 ölçekli uygulama imar planına  itirazlarının devam ettiğini söyledi. Avukat Erşahin “Ayrıca her ne kadar Büyükşehir Belediyesinde askıya çıkan 1/5000’lik nazım imar planına 4 adet itiraz görünüyor olsa da aslında ben bir dilekçe ile 70 kişinin adının yer aldığı bir itiraz dilekçesini verdim. Eklerine vekaletlerimi sundum. Başka yere taşınması için Mezitli Meclisi üyeleri değerlendirme görüşü kararı alarak Büyükşehir Belediyesine meclisine sunacaklardır.  Bizim yaptığımız itirazlar ile birlikte Başkan Davultepe konusunu gündeme aldı. Alınan karar doğrultusundaki değerlendirme görüşü tutanaklara da geçti. Bu değerlendirme kararı bir görüş olarak kurulacak Küçük Sanayi sitesinin başka bir alana taşınması için Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine sunulacaktır. Ben başka yere taşınacağı umudunu taşıyorum” dedi.

HABER:GİZEM TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255