Öne Çıkanlar imecehaber imecegazetesi CUMHURBASKANI RecepTayyipErdogan kırım mesaj cumartesi İmeceHaber tarsus mersin carsamba özelhaber SOMA

Bu haber kez okundu.

“MİLYARLAR NEREYE HARCANDI?”
 TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve CHP Mersin Milletvekili Vahap Seçer, başta büyükşehirler olmak üzere Türkiye’nin çeşitli yerlerinde zor koşullarda yaşam mücadelesi veren Suriyeliler’in dramını TBMM gündemine getirdi. Birçoğu sokaklarda yaşayan Suriyeliler’in bir bölümünün de ucuz işgücü olarak zor koşullarda çalıştırıldığını ifade eden Seçer, Suriyeliler için harcandığı söylenen 5.5 milyar doları sordu. Seçer, “Bu harcama nerelere yapılmıştır” dedi.
“Türkiye’ye sığınmak zorunda bırakılan Suriyeliler için yaklaşık 5.5 milyar dolar harcandığı söyleniyor. Bu harcama nerelere yapıldı? Zor koşullara direnmeye çalışan ve karın tokluğuna çalıştırılanları, dilenmek zorunda bırakılan Suriyeli çocukları artık her köşe başında görüyoruz” diyen Seçer, Başbakan’a “Bu sorunların çözümü konusunda yapılan çalışmalar nelerdir?” diye sordu.
CHP’li Seçer, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’de çeşitli kentlere sığınan ve daha çok küçük ve orta ölçekli atölyelerin bulunduğu yerlerde düşük ücretle çalıştırılan Suriyeliler’in pek çok zorlukla mücadele etmek ile yüz yüze bırakıldığını vurguladı. Sayıları 1.7 milyona dayanan Suriyeliler’in sorunlarının her geçen gün daha da derinleştiğini ve bu konuda bir politika üretilmediğini belirten Seçer, “Suriyeliler’in sağlamış olduğu ucuz, maliyetsiz işgücü, hem işsizliğin hem de kayıt dışılığın artmasına neden olmaktadır” dedi.
Başta Mersin olmak üzere İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan Suriyelilerin son derece zor koşullarda yaşam mücadelesi verdiğini belirten Seçer, karın tokluğuna çalıştırılan, dilenmek zorunda bırakılan Suriyeli çocukları örnek olarak gösterdi.
 
Başbakan’a sordu
 
Suriyeliler’in karşı karşıya bırakıldığı ekonomik ve sosyal sorunların ülkemize de olumsuz yansımaları olduğunu vurgulayan Seçer, Başbakan Davutoğlu’na son bir yıl içinde dilendiği gerekçesiyle haklarında yasal işlem yapılan Suriyeli sayısı ve illere göre dağılımını sordu. Zor koşullarda direnmeye çalışan ve karın tokluğuna çalıştırılan Suriyeliler’in sorunlarının çözümü konusunda yapılan çalışmaların açıklanmasını isteyen Seçer, şu soruları yöneltti:
“-Özel sektörde Türk vatandaşlarının yerine ucuz işgücünün cazip olması nedeniyle özellikle Suriyeliler’in istihdam edildiği iddiası doğru mudur/hükümetinizin bu konuda yaptığı tespitler bulunmakta mıdır?
-Son bir yıl içinde ülkemizde işe giriş yaptığı belirlenen ve SGK’ya kaydı yapılan ve aynı dönemde çıkış yapan Suriye uyruklu kişi sayısı kaçtır?
-Suriye uyruklu kişilerin ucuz işgücü ve kayıt dışı olarak istihdam edilmesi ve kendi yurttaşlarımızın mağdur duruma düşmesi karşısında hükümetinizin yaptığı ya da yapacağı çalışmalar nelerdir?
-Kamu kurumlarına iş yapan firmalarda kayıt dışı çalıştırılan Suriyeli bulunmakta mıdır? İhale konusu işlerde kimi kamu kurumlarının gerekli kontrolleri yapmadığı ve Suriyeliler’in kayıt dışı ve çalışma izni olmaksızın çalışmalarına göz yumulduğu iddiası doğru mudur? Bu konuda yapılan denetim var mıdır? Sonuçları nelerdir?”
 
5.5 Milyar Dolar nereye harcandı?
 
Türkiye’ye sığınmak zorunda bırakılan Suriyeliler’in pek çoğunun sokakta, derme çatma çadırlarda, parklarda ya da inşaatlarda son derece olumsuz koşullarda yaşamak zorunda bırakıldıklarını ifade eden Seçer, şöyle devam etti:
“Büyük bölümü çocuklar ve kadınlardan oluşan bu insanlar özellikle büyük kentlerde sokaklarda yaşıyor. Zor durumdaki bu kişilerin hırsızlık ve yankesicilik gibi suçlara yöneldiği de artık bilinen bir gerçek. Sokaklarda yurttaşlarımızla bu insanlar karşı karşıya gelmeye başladı. Bu konu artık kanayan bir yara halini aldı. Hükümet yetkilileri değişik zamanlarda Suriyeli sığınmacılar için yaklaşık 5.5 milyar dolarlık harcama yapıldığını söylüyor. Kampların durumunu biliyoruz. Oralarda da başka sorunlar var. Ancak bu kadar para harcandıysa bu kişiler neden hala sokakta dileniyor, neden hala ucuz işgücü olarak çalıştırılıyor?”
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.